Nowy Poradnik WEI: Biznes na Ukrainie
Warsaw Enterprise Institute z dumą prezentuje najnowszy poradnik, który stanowi wsparcie dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej na Ukrainie. Materiał przygotowany przez ekspertów ze stołecznego think - tanku skupia się na warunkach biznesowych w zachodnich obwodach kraju, oferując konkretne informacje, które mogą być kluczowe dla potencjalnych inwestorów.
Mimo wyzwań związanych z pełnowymiarową rosyjską agresją na Ukrainę, obszar Ukrainy Zachodniej jawi się jako atrakcyjny dla polskich firm, zachęcając stabilnością, relatywnie lepszą kondycją gospodarczą i dogodną bliskością geograficzną do Polski, co wpływa na dostępność połączeń logistycznych.
Wartość poradnika tkwi w praktycznych wskazówkach dotyczących zakładania działalności gospodarczej na Ukrainie. Przygotowany materiał prezentuje także dostępne polskie i ukraińskie instrumenty oraz instytucje wsparcia biznesu w zachodnich obwodach Ukrainy, wraz z kontaktami do tych instytucji. Ponadto, uwzględnia ograniczenia i wyzwania związane z danym obszarem, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka wynikającego z trwającej na Ukrainie wojny.
Poradnik opiera się na analizie danych gospodarczych, rozwiązań prawnych obecnych na Ukrainie oraz praktycznych informacji od polskich i ukraińskich przedsiębiorców, zebranych w ramach działalności Serwisu Odbudowy Ukrainy – projektu realizowanego przez Centrum Studiów Strategicznych WEI. Jest to uzupełnienie raportu, który szczegółowo analizuje sytuację gospodarczą i inwestycyjną w zachodnich obwodach Ukrainy.
Raport dostępny jest na stronie WEI: https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2023/12/Poradnik-CSS.pdf

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjami ze względu na niestabilność prawa. Zdaniem przedsiębiorców deregulacja to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na przesunięcie zamrożonych w bankach pieniędzy na inwestycje i zwiększy konkurencyjność polskich firm.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.