Nowy program szkoleniowo-edukacyjny pod patronatem Ministerstwa Finansów
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) przygotowała pełny program szkoleniowo-edukacyjny pod nazwą „Bądź gotowy na KSeF” skierowany do biur rachunkowych i przedsiębiorców prowadzących własną działalność. W projekcie pod patronatem Ministerstwa Finansów przewidziano spotkania, warsztaty oraz szkolenia merytoryczne i techniczne, które ułatwią przejście przez nadchodzącą cyfrową rewolucję. Jego celem jest kompleksowe przygotowanie księgowych i polskich przedsiębiorców do wdrożenia KSeF w firmie.
Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, a dla przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo z VAT, od 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy i księgowi mają czas na wdrożenie zmian do systemów finansowo-księgowych i procesów biznesowych, które umożliwią generowanie prawidłowych e-faktur. To także czas, w którym biura rachunkowe muszą dostosować się do nowych wymagań.
Programem "Bądź gotowy na KSeF" planujemy dotrzeć do biur rachunkowych w Polsce i udzielić im wsparcia w procesach dostosowawczych. Przeprowadzimy szkolenia z zakresu zmian prawnych i systemowych. Budujemy bazę wiedzy, w której pracownicy biur rachunkowych będą mogli znaleźć odpowiedzi na zadawane pytania – zapowiada Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).
Roczny program edukacyjno–szkoleniowy zakłada m.in. zbudowanie bazy wiedzy o KSeF skierowanej do biur rachunkowych, organizację warsztatów szkoleniowych (online i stacjonarne), stworzenie poradnika dla biur rachunkowych i Klientów oraz webinarów. W ramach programu będzie miała miejsce również debata podczas tegorocznego Kongresu Partnerów Biznesowych OSCBR, który odbędzie się w dniach 26-27 maja br., w Hotelu Artis Loft pod Warszawą. Biura rachunkowe, które wezmą udział w programie, uzyskają także realne wsparcie w zakresie wdrożenia KSeF wśród swoich Klientów w postaci m.in. instrukcji i podpowiedzi ekspertów księgowych.
Program “Bądź gotowy na KSeF” to nie tylko wsparcie dla biur rachunkowych, ale również samych przedsiębiorców, którzy staną przed nie lada wyzwaniem, jeśli do tej pory nie korzystali z narzędzi online.
Mimo iż przygotowywania do wdrożenia KSeF trwają od już od pewnego czasu, wprowadzenie elektronicznych faktur dla wszystkich przedsiębiorców w kraju będzie wyzwaniem technologicznym, organizacyjnym i edukacyjnym. Znaczna grupa przedsiębiorców, często klientów biur rachunkowych, nie jest gotowa na używanie wyłącznie e-faktur. Problemem może być wykluczenie cyfrowe, ale także przywiązanie do wystawiania i otrzymywania dokumentów papierowych. Widzimy bardzo ważną rolę księgowych w edukacji przedsiębiorców i przygotowaniu ich do wdrożenia KSeF – ocenia Rafał Strzelecki, Prezes Zarządu CashDirector SA. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się objąć patronatem honorowym nasz program ukierunkowanych na wsparcie biur rachunkowych w obszarze KSeF.
Więcej informacji na temat programu “Bądź gotowy na KSeF” już niedługo pojawi się na stronach organizatora.

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.