„Obserwator Podatkowy: CIT w latach 2012-2023" w wybranych branżach. Raport PTG
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl
Zagadnienie różnicy między daniną należną a rzeczywistymi wpływami do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych to temat przewodni opracowania. Autorzy nie tylko dokonali głębokiej analizy problemu w okresie od 2012 do 2023 roku, co pozwoliło na uchwycenie długoterminowego trendu, ale również podjęli próbę jego wyjaśnienia. Dzięki takiemu podejściu raport stanowi podstawę do dyskusji o uszczelnieniu systemu poboru należności publicznych w świetle strategii optymalizacji fiskalnej niektórych największych firm.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze po raz kolejny przygotowało opracowanie, które dotyczy niezwykle ważkiej dla funkcjonowania całego systemu ekonomicznego państwa kwestii, a mianowicie fenomenu niekiedy określanego jako tzw. “luka CIT”. Jest to mechanizm wynikający z działań optymalizacyjnych poszczególnych przedsiębiorstw, takich jak np. transfer zysków do krajów o niskim opodatkowaniu czy stosowanie selektywnych metod rozliczeń fiskalnych, który uszczupla wpływy do budżetu centralnego. “Celem niniejszego raportu jest szczegółowe przedstawienie i analiza przychodów oraz zapłaconego podatku CIT przez wybrane firmy działające w Polsce w różnych branżach, takich jak: handel, sektor spożywczy, rynek KEP (kurierzy, przesyłki ekspresowe i paczki), motoryzacja, farmacja, telekomunikacja, media, fintech, a także branże objęte akcyzą, takie jak sektor alkoholowy i tytoniowy” – piszą we wstępie autorzy.
Publikacja sygnalizuje również wpływ pandemii COVID-19 oraz wojny na Ukrainie na wyniki finansowe firm w różnych sektorach, co jest wyraźnie zaznaczone, aby podkreślić szeroki kontekst gospodarczy badanej materii. “Pandemia spowodowała poważne zakłócenia w łańcuchach dostaw, zmianę nawyków konsumpcyjnych oraz zwiększenie presji na sektorach takich jak handel detaliczny, motoryzacja czy logistyka. Z kolei wojna na Ukrainie wpłynęła na sektor energetyczny, rolniczy i przemysł, prowadząc do wzrostu cen surowców, co przełożyło się na wyniki finansowe wielu firm operujących w Polsce” – zauważają twórcy raportu.
W opracowaniu pojawia się szereg przykładów mocno uwydatniających problem zróżnicowanego podejścia wielkich podmiotów do należności fiskalnych z tytułu podatku od osób prawnych. Przykładowo, w obszarze handlu analizowano m.in. dane sieci Biedronka, która w 2023 roku osiągnęła przychód przekraczający 98,5 miliardów złotych, płacąc ponad 1 miliard złotych CIT.
Chociaż branże opisywane w dokumencie są bardzo od siebie odległe, np. z jednej strony farmaceutyczna (zawsze podlegająca szczególnym regulacjom) a z drugiej strony motoryzacyjna, to autorzy dostrzegają wiele cech wspólnych niezależnie od obszaru działalności w podejściu do praktyk optymalizacji podatkowej. Jednym z ciekawych elementów jest kraj pochodzenia kapitału kontrolującego dany podmiot, co, jak wszystko na to wskazuje, ma ogromne znaczenie przy wyborze strategii przedsiębiorstwa wobec płatności CIT.
Generalnie, raport pokazuje, że w 2023 roku luka CIT wyniosła aż 30% należnego podatku, co oznacza, że tylko 70% teoretycznie należnych wpływów rzeczywiście trafiło do budżetu państwa. Bez wątpienia jest to poważny argument w dyskusji o logice systemu podatkowego w Polsce oraz skuteczności egzekucji wynikających z niego należności. “Raport ten stanowi narzędzie do oceny, jaki udział w sumie wpływów podatkowych mają różne przedsiębiorstwa działające na polskim rynku, a także pokazuje, jak różnorodne strategie księgowe i podatkowe mogą wpływać na wysokość podatku CIT” – piszą podsumowując swoją pracę jego autorzy.
Publikacja jest wynikiem wielomiesięcznej i wnikliwej pracy analityków na co dzień zawodowo zajmujących się poszczególnymi obszarami gospodarki.
Dokument można pobrać z oficjalnej strony Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Dostępny jest pod adresem:
https://iptg.pl/obserwator-podatkowy-cit-w-latach-2012-2023-w-wybranych-branzach-publikacja-nowego-raportu-polskiego-towarzystwa-gospodarczego/

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.