Polacy rzucili się na fotowoltaikę. Hipoteka odwrócona może im pomóc
Z danych Agencji Rynku Energii przeanalizowanych i opublikowanych na portalu Wysokie Napięcie wynika, że boom na fotowoltaikę dopiero się rozkręca. W ciągu ostatniego roku, moc instalacji fotowoltaicznych, na które zdecydowali się rodacy podwoiła się, a pod koniec maja br przekroczyła aż 10,2 GW.[1] Co hipoteka odwrócona ma wspólnego z fotowoltaiką? Sporo. Pieniądze pozyskane z renty dożywotniej mogą pomóc w zakupie instalacji fotowoltaicznej, ale nie tylko, bo przecież rozwiązań proekologicznych, które pomogą zamienić stary dom na tańszy i bardziej „zielony” jest sporo. Anglicy już wprowadzili „zieloną hipotekę odwróconą”, w ich ślad podążyli Włosi. Polska nie chce być w tyle.
Na początku tego roku, gdy Polacy spieszyli się z instalacjami fotowoltaicznymi (przed zmianami na mniej korzystny sposób rozliczania energii) miesięcznie przybywało po 400-600 MW – tak wynika z danych Agencji Rynku Energii. Tylko w maju br na fotowoltaikę zdecydowało się ponad 24 tys. rodaków instalując 251 MW.
– W dobie pędzącej inflacji każdy chciałby obniżyć rachunki za energię elektryczną i inne opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Warto zadać sobie pytanie kogo, w dzisiejszych czasach, najbardziej obciążają koszty utrzymania domów i posesji. Okazuje się, że w dużej mierze seniorów, którzy są włąścicielami starych, często niezmodernizowanych domów, pochłaniających większość emerytur i wpędzających osoby starsze w długi. To właśnie seniorzy mogliby instalować panele fotowoltaiczne, gdyby było ich na nie stać. To właśnie seniorzy mogliby korzystać z innych rozwiązań proekologicznych, które spowodowałyby, że ich domy nie będą tak kosztowne w eksploatacji – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
Wielka Brytania już wprowadziła „zieloną hipotekę odwróconą”
Wielka Brytania, a więc rynek najbardziej rozwinięty, na którym hipoteka odwrócona funkcjonuje od ponad 30 lat, już wprowadziła tzw. „zielony” odwrócony kredyt hipoteczny. Jest to specjalne rozwiązanie skierowane do właścicieli domów, którzy chcą zmodernizować swoje nieruchomości w taki sposób, by były bardziej eko. Brytyjczycy, którzy chcą zainwestować m.in. w rozwiązania energooszczędne i produkować tzw. zieloną energię (chociażby za pomocą paneli fotowoltaicznych) mogą dostać odwrócony kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Na dodatek brytyjski rząd uruchomił specjalny program dopłat do tego typu kredytów. W ramach specjalnego programu, przeznaczył on 2 miliardy funtów na dofinansowanie takich instalacji. Właściciele domów położonych na terenie Wielkiej Brytanii, w ramach nowego programu, mogą dostać do 5 tys. funtów na gospodarstwo domowe, by dokonać energooszczędnych ulepszeń lub 10 tys. funtów o ile mają niższe dochody. Warto tu przypomnieć, że na Wyspach domy są oceniane według klasyfikacji EPC i mogą uzyskać wskaźnik od 100 (najwyższy) do 0 (najniższy). Wyniki na poziomie 81 lub więcej kwalifikują nieruchomość do oceny A lub B. To właśnie domy z oznaczeniem A lub B mogą ubiegać się o „zieloną” hipotekę odwróconą. Rozwiązanie jest na razie dostępne m.in. w firmie Just, która jest jednym z liderów hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii. Za przykładem Anglików poszli też Włosi.
Jednorazowa wypłata na modernizację domu?
W Polsce hipoteka odwrócona działa od ponad 10 lat. Świadczenia pieniężne są wypłacane co miesiąc dożywotnio. Możliwa jest jednak jednorazowa, większa wypłata podczas podpisania umowy. – Umowę renty dożywotniej można skonstruować w taki sposób, by przy podpisaniu umowy dostać jednorazowo dodatkową sumę pieniędzy, kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te pieniądze można przeznaczyć na modernizację domu, wprowadzenie różnych rozwiązań proekologicznych, także fotowoltaiki. Oczywiście później wypłacamy świadczenia pieniężne, co miesiąc. To się nie zmienia, ale trzeba pamiętać, że w przypadku wypłaty jednorazowej świadczenie miesięczne będzie trochę niższe, niż gdyby takiej wypłaty nie było – podsumowuje Robert Majkowski.
[1] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/polacy-zamienili-swoje-domy-w-elektrownie-co-za-wystrzal-w-ciagu-roku/zm8tgdp?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.