Polacy wciąż nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę
Z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych, dotyczącego rynku consumer finance, wynika że Polacy wciąż nie oszczędzają na swoją emeryturę. Na koniec 2021 roku tylko 11,4 proc. ankietowanych deklarowało, że oszczędza na ten cel. Priorytetem co do celów oszczędzania był wypoczynek (38,7 proc.), remont domu lub mieszkania (36,5 proc.), zakup dóbr trwałych (26,1 proc.) czy zakup samochodu (25,0 proc.).[1] Na podstawie ujawnionych danych można wysnuć jednoznaczny wniosek, iż w polskich gospodarstwach domowych nadal dominuje spojrzenie krótkoterminowe.
Mimo, że oszczędzanie na emeryturę zajmuje jedno z najniższych miejsc w rankingu, warto zaznaczyć, że w ostatnich latach można zaobserwować trend wzrostowy - w 2008 roku oszczędzanie na ten cel deklarowało 2,5 proc. respondentów, w 2018 roku już 7,3 proc., a w 2021 roku 11,4 proc.
Emeryturę jako cel oszczędzania w 2021 roku, najczęściej deklarowali mężczyźni (69,2 proc.). Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez ZPF i IRG SGH, oszczędzanie na emeryturę najczęściej wskazywały osoby w wieku 30-49 lat (58,5 proc.). Ponad połowa (52,7 proc.) z tych, którzy za cel oszczędzania stawiają emeryturę mają osoby z wykształceniem wyższym. Aż 52,4 proc. gospodarstw domowych oszczędzających na emeryturę znajduje się w dużym mieście, ponaddwa razy mniej (22,6 proc.) w średnim mieście. Wreszcie, głównym źródłem dochodów takich gospodarstw jest najczęściej praca na stanowisku nierobotniczym (46,9 proc.) lub robotniczym (36,9 proc.), a dochód przypadający na osobę w przeważającej części (55,0 proc.) gospodarstw przekracza 1400 zł.
Poza zgromadzonymi oszczędnościami alternatywnym rozwiązaniem zapewniającym dodatkowe fundusze na emeryturze jest hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym, czyli tzw. renta dożywotnia, która na przestrzeni ostatnich lat powoli, lecz konsekwentnie zdobywa coraz większą popularność. Z raportu ZPF „Rynek odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym. Lata 2010–2021.” wynika, że fundusze hipoteczne zrzeszone w ZPF na koniec 2021 roku zarządzały 371 umowami z seniorami. Najwięcej, bo prawie 1/3 nieruchomości zarządzanych przez fundusze hipoteczne znajdowała się w województwie mazowieckim. Drugim w kolejności było województwo pomorskie, w którym położone jest 12,7 proc. administrowanych nieruchomości, a na trzecim miejscu niezmiennie województwo śląskie, gdzie fundusze hipoteczne zarządzają 11,1 proc. wszystkich umów.
– Cały czas potrzeba nam budowania świadomości, czym jest renta dożywotnia i jakie korzyści niesie w praktyce. Jak pokazują badania, Polacy nie myślą z wyprzedzeniem o tym, skąd będą czerpać środki finansowe w jesieni życia. Renta dozywotnia daje seniorom nowe możliwości – mówi Marcin Czugan, Prezes ZPF.
– Seniorzy są często nieświadomi, że oszczędności to nie tylko gotówka odłożona w banku, skarpecie lub w funduszu emerytalnym. To również nieruchomość, z której, dzięki hipotece odwróconej, można czerpać środki finansowe na emeryturze – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
[1] Sytuacja na rynku consumer finance. Raport ZPF – IRG SGH.

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.