Radni powołują Warszawską Komisję Dialogu ds. przedsiębiorczości
Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw nie mają w Polsce łatwego życia. Najpierw ich interesom zagroziła pandemia koronawirusa, potem Polski nieŁad i wojna. Dziś inflacja i ciągła niepewność jutra również nie napawają optymizmem. - mówi Anna Auksel- Sekutowicz radna m. st. Warszawy - Dlatego w marcu br. zorganizowałam spotkanie Warszawa Kobiet Biznesu, które miało na celu rozpoznanie potrzeb warszawskich przedsiębiorczyń.
W tym tygodniu obchodzimy Dzień Mikro i Małych Przedsiębiorców, ustanowiony przez ONZ w 2017 roku. W Polsce mamy ponad 1 milion małych i ponad 1,5 miliona średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają razem prawie 4,5 miliona pracowników. To daje 60 proc. krajowego zatrudnienia.
MŚP to bardzo istotny komponent polskiej gospodarki. Z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że stanowi on niemal 100 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, z czego mikroprzedsiębiorstwa to aż 97 proc. Dużych podmiotów (zatrudniających powyżej 250 pracowników) mamy w Polsce zaledwie 0,2 proc.
Między innymi dlatego naprzeciw małym i średnim przedsiębiorcom oraz przedsiębiorczyniom wychodzą warszawscy radni z Koalicji Obywatelskie (.Nowoczesna). Wystosowali oni interpelację z zapytaniem o możliwość powołania w Warszawie Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Przedsiębiorczości. Odpowiedź z Biura Gospodarki przyszła pozytywna.
Żeby Komisja została powołana musi się zgłosić 10 organizacji pozarządowych, które wyrażą chęć współpracy w realizacji zadań publicznych z zakresu działań biura. Zainteresowane organizacje pozarządowe zgłaszają wolę powołania BKDS-u do dyrektora biura.
Jeśli chcesz mieć wpływ na warunki funkcjonowania przedsiębiorców, a profil fundacji czy stowarzyszenia w którym działasz dotyka problematyki przedsiębiorczości, czy wyrównywania zawodowych szans w biznesie, to proszę o kontakt. Głęboko wierzę, że niebawem w mieście stołecznym powstanie Komisja która będzie reprezentowała interesy warszawskich przedsiębiorczyń i przedsiębiorców - mówi Anna Auksel-Sekutowicz.
Kontakt: aauksel@radny.um.warszawa.pl
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.