Komunikaty PR

Historyczne wybory w Turcji. Czy to koniec ery Erdogana?

2023-05-10  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

14 maja mieszkańcy Turcji zdecydują o przyszłości swojego państwa i zagłosują w równoległych wyborach prezydenckich i parlamentarnych, które przez wielu uznawane są za wybory stulecia w kraju półksiężyca. Światowi obserwatorzy alarmują, że będzie to „być albo nie być” na scenie politycznej dla Erdogana. Dlatego wielu z nich wskazuje na istniejące prawdopodobieństwo, że po porażce obecnie panującego prezydenta mogą wystąpić problemy z szybkim i swobodnym przekazaniem władzy następcy. Kto zwycięży? Czy konieczna będzie II tura wyborów? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali przedwyborcze analizy zarówno wyborów prezydenckich, jak i parlamentarnych.

Wybory w Turcji – nowe zasady

Zgodnie ze znowelizowaną w 2017 r. konstytucją, w najbliższych wyborach obywatele i obywatelki Turcji wyłonią na pięcioletnie kadencje nie tylko prezydenta, lecz także parlament. Kandydaci na prezydenta mogą być nominowani na dwa sposoby — zarówno przez partie, które przekroczyły próg 7 proc. wyborców w ostatnich wyborach parlamentarnych, jak i osoby, które zebrały co najmniej 100 000 podpisów pod swoimi nominacjami. Kandydat, który 14 maja otrzyma więcej niż 50 proc. głosów w I turze, zostanie wybrany na prezydenta. Jeśli jednak żaden ze startujących nie uzyska wymaganej większości, odbędzie się II tura, zaplanowana na 28 maja. Z kolei w wyborach parlamentarnych Turcja przyjęła w parlamencie system proporcjonalny. Oznacza to, że liczba miejsc w 600-osobowym, jednoizbowym Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji zależy wprost proporcjonalnie od liczby głosów, jakie uzyskała partia. Aby wejść do parlamentu, partie, jak również koalicje muszą uzyskać co najmniej 7 proc. głosów. Zgodnie z aktualną ordynacją wyborczą głosy będą liczone metodą D’Hondta premiującą partię, która otrzymała najwięcej głosów.

„Sułtan” Erdogan kontra „turecki Gandhi” Kilicdaroglu

Na Erdoganie ciążą przewinienia charakterystycznie dla głów państw rządzących przez wiele lat. Wyborcy oskarżają go przede wszystkim o fatalny stan gospodarki, w tym bardzo wysoką inflację sięgającą nawet do 85 proc., a także złe zarządzenie sytuacją kryzysową zarówno w trakcie, jak i po tragicznych trzęsieniach ziemi, które nawiedziły Turcję w marcu br. Kolejny czynnik, który nie sprzyja aktualnemu prezydentowi to prozachodni kontrkandydat, który przyciąga na swoje wiece coraz większe rzesze Turków. Utrudnienia w prowadzeniu kampanii spotkały natomiast Erdogana, który musiał nagle przerwać swoje aktywności wyborcze z uwagi na problemy zdrowotne. Jednak próbuje on podbić swoje notowania, czego przejawem jest ogłoszenie podniesienia pensji pracowników publicznych o 45 proc., to nieco więcej niż wynosi obecnie inflacja w Turcji, czyli 43,6 proc. Czynniki te sprawiają, że eksperci są coraz bardziej zgodni co do tego, że dojdzie do II tury wyborów. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan ma 45 proc. szans na wygraną w I turze, i 49 proc. na zwycięstwo w turze II wyborów prezydenckich. Głównym oponentem obecnie panującej głowy państwa jest turecki ekonomista Kemal Kilicdaroglu, określany przez wielu obywateli mężem stanu. Ten wspólny kandydat sześciu tureckich partii opozycyjnych zapowiada jasno, że gdy wygra wybory, będzie dążył do ponownego zbliżenia z Zachodem. Według ekspertów Unibetu prawdopodobieństwo, że Kemal Kilicdaroglu wygra w I turze wyborów prezydenckich w Turcji wynosi 49 proc., szanse na zwycięstwo w II turze szacowane są na 51 proc.

Kto obejmie władze w parlamencie?

Obecna partia rządząca w najbliższych wyborach wystąpi jako część Sojuszu Ludowego. W jego skład wchodzą cztery partie, a prym wiedzie konserwatywno-islamska partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Z kolei, opozycja zjednoczyła się pod szyldem Sojuszu Narodowego, zwanym również od liczby koalicjantów „stołem sześciu”, na jej czele stoi odwołująca się do postulatów socjaldemokratycznych, proeuropejska Republikańska Partia Ludowa (CHP). Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse wygranie przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wyborów parlamentarnych wynoszą 34,2 proc. Z kolei według analityków Unibetu prawdopodobieństwo, że Republikańska Partia Ludowa (CHP) zwycięży wynosi 28 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce Biuro prasowe
2024-12-12 | 16:50

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei,
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.