Polscy i europejscy Zieloni wskazują konkretne rozwiązania dla Polski i Europy
W sobotę zakończyło się Europejskie Forum Idei. Pierwszego dnia Zieloni zaproponowali konkretne rozwiązania w zakresie energetyki, poruszyli też temat konieczności rosyjskich reparacji wojennych na rzecz Ukrainy. Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Hanna Machińska, dokonała też porównania dwóch kryzysów uchodźczych na granicach Polski – z Ukrainą i Białorusią.
Program wydarzenia European Ideas Lab oparty był na trzech filarach:
-
Acting for Climate (polityka klimatyczna i zielona gospodarka),
-
Creating a Just Tomorrow (sprawiedliwość społeczna i praworządność),
-
Achieving a Feminism in Europe (ochrona praw mniejszości i praw kobiet).
Podczas otwierającej wydarzenie konferencji prasowej, w której wzięli udział przewodniczący polskich Zielonych, Europejskiej Partii Zielonych oraz grupy Zieloni – Europejski Sojusz Europejski, pojawiło się wiele konkretnych rozwiązań i postulatów.
Terry Reintke, współprzewodnicząca grupy Zieloni – Europejski Sojusz Wolności, podkreśliła, że sukces zielonej transformacji zależy od budowy mechanizmów sprawiedliwości społecznej – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Zauważyła, że bez połączenia tych dwóch elementów trudno rozwijać zrównoważone społeczeństwa. Zaapelowała także o to, by budować mechanizmy wspierające dochód minimalny w Europie.
Thomas Waitz, europoseł z grupy Zieloni – Europejski Sojusz Wolności, podkreślił, że tylko rozwiązania transgraniczne pomogą rozwiązać wszelkie wyzwania dotyczące środowiska naturalnego. Dodał, że wnioski z paneli odbywających się w ramach Europejskiego Forum Idei mają zostać zabrane z Warszawy do Brukseli, aby tam można było walczyć o przyszłość zielonej, zrównoważonej Polski w Parlamencie Europejskim.
– Chcemy pokazać, że Polska jest wzorem europejskiego kraju w zakresie transformacji energetycznej: z kraju stojącego na węglu w kraj „zielony” w zakresie energetyki. Dlatego chcemy wrócić do Brukseli z praktycznymi rozwiązaniami w zakresie transformacji polskiego górnictwa – zaznaczył.
Europoseł Zielonych wskazał też, że Rosję powinien czekać taki sam los, jak Niemcy po II wojnie światowej. Powinna ona płacić reparacje wojenne na rzecz Ukrainy.
Konferencja prasowa otwierająca Europejskie Forum Idei miała mnóstwo akcentów związanych z energetyką. Zieloni mają na to konkretny pomysł, pomysł oddolny. Urszula Zielińska – posłanka partii Zieloni – optuje za tym, aby transformacja energetyczna w Polsce wykorzystała potencjał obywatelski.
– Mamy w kraju 2,5 tysiąca gmin. Każda z nich powinna być samodzielną spółdzielnią energetyczną. Skorzystajmy z potencjału drzemiącego w polskiej samorządności. Jest to ogromna oddolna siła do wykorzystania. Niedługo chcemy podnieść ten temat w Sejmie – dodała Zielińska.
Następny punkt programu miał zdecydowanie feministyczny charakter. Panel dyskusyjny Kobiety w polityce skupił się na spostrzeżeniach polskich polityczek, członkiń partii opozycyjnych, odnośnie do barier i przeszkód, które niemal codziennie stawiane są kobietom decydującym się na rozpoczęcie działalności publicznej w polityce.
Z aplauzem zgromadzonych spotkało się specjalne wystąpienie dr Hanny Machińskiej, byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, która opisała dwa kryzysy humanitarne: na granicy polsko-białoruskiej z roku 2021 oraz na granicy polsko-ukraińskiej po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. – Po 24 lutego Polacy jako społeczeństwo zachowali się wspaniale, udzielając pomocy uchodźcom wojennym. Pozytywnie zaskoczyć może skala tego odruchu solidarności, kiedy rzesze polskich obywateli ruszyły na granicę. A teraz przenieśmy się na inną granicę, tym razem polsko-białoruską. To jest granica bardzo trudna. Uchodźcy szukający schronienia w Polsce, państwie członkowskim Unii Europejskiej, przez 24 godziny na dobę byli wyrzucani z terytorium państwa przez straż graniczną. Widzieliśmy niezwykłą opresyjność funkcjonariuszy, widzieliśmy bezwzględność traktowania. Pamiętajmy o tych uchodźcach, którzy zginęli w lesie, utopili się w bagnach czy rzekach. Dziś mówimy o 37 ofiarach. Oni uciekali przed wojną, ratowali życie swoje i swoich dzieci. To są ofiary bezwzględnego prawa, dopuszczającego wywózki na terytorium Białorusi, państwa – współagresora, oraz opresyjnych praktyk Straży Granicznej. Nigdy nie powinniśmy dopuszczać do takiej sytuacji w XXI wieku na terenie Unii Europejskiej – wypowiedziała się na temat tych sytuacji była pani rzecznik.
Więcej informacji na temat EIL można znaleźć pod linkiem: https://www.greens-efa.eu/en/fighting-for-you/european-ideas-lab

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.