Polsko-japońskie konsorcjum będzie nadzorować budowę instalacji odzysku energii
B-Act, inżynierska spółka specjalizująca się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych, w ramach konsorcjum, w którego skład wchodzi Transprojekt Gdański oraz japońska firma NIPPON KOEI, zawarła nową umowę na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy budowie instalacji odzysku energii z frakcji energetycznej odpadów. Kontrakt został podpisany z Miejskim Zakładem Komunalnym ze Stalowej Woli, a łączne wynagrodzenie może wynieść do 6,6 mln PLN brutto. B-Act uzyska ok. 85 proc. przychodów z realizacji projektu.
- Inwestycja będzie najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną techniczne elektrociepłownią w regionie. Dzięki termicznemu przetwarzaniu, na wysypisko nie trafi ponad 30 tys. ton odpadów rocznie, a energia, która powstanie w wyniku spalania odpadów pokryje 30 proc. zapotrzebowania Stalowej Woli oraz Niska na ciepło. Cieszymy się, że jest to pierwszy projekt realizowany przez NIPPON KOEI dla klienta z Polski oraz że po raz kolejny, dzięki naszej obecności w FIDIC, udało nam się stworzyć międzynarodowe konsorcjum, które wygrywa przetarg – mówi Adam Białachowski, prezes zarządu B-Act SA.
W instalacji spalane będą odpady RDF i preRDF, czyli nienadające się do recyklingu o wysokiej kaloryczności, odsiane z odpadów zmieszanych, balastowe, z pozostałości wielkich gabarytów. Zakład poza ciepłem będzie także produkował energię elektryczną. Łączna wartość inwestycji ma wynieść ponad 390 mln PLN, a zakład powinien zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2027 roku.
- Inwestycja w Stalowej Woli to modelowy przykład zrównoważonego podejścia do rozwoju infrastruktury, łączącego korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Łącząc nowoczesne technologie z odpowiedzialnym podejściem do zarządzania, tworzymy wartość nie tylko dla naszej firmy, ale przede wszystkim dla społeczności lokalnej i środowiska – dodaje Adam Białachowski.
Nowa umowa jest już szóstą, którą B-Act podpisał w tym roku. Poprzednie były związane z sektorem militarnym, energetycznym czy industrialnym. Mowa tu m.in. o zadaniach w ramach przebudowy wojskowego lotniska w Świdwinie, gdzie mają stacjonować polskie myśliwce F-35 czy nadzoru inwestorskiego kluczowej z punktu widzenia transformacji energetycznej Śląska inwestycji GAZ-SYSTEM.
Elektro-Partner Kraków z ofertą bezpłatnych konsultacji elektrycznych
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Prawo
Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.