Komunikaty PR

PragmaGO – lider Embedded Finance w CEE - wchodzi na rynek rumuński.

2024-09-20  |  12:45

PragmaGO zakupiła większościowe udziały w Telecredit IFN S.A. (Omnicredit) – rumuńskim fintechu, który tworzy digitalowe produkty finansowe dla sektora MŚP. W ten sposób PragmaGO rozpoczęła realizację zapowiadanej strategii, która zakłada dalszy rozwój poprzez ekspansję. Spółka planuje w przeciągu trzech lat wejść na kilka rynków – zarówno w regionie CEE, jak i w Europie Zachodniej.

Omnicredit specjalizuje się w digital faktoringu. Spółka od kilku lat dynamicznie rośnie, zwiększając zarówno bazę klientów, jak i obroty. Jest sprawnie zarządzana i rentowna – w minionym roku osiągnęła zysk netto na poziomie 354 tys. euro, przy 40 mln euro obrotu (+40% r/r). Na koniec 2023 portfel należności wyniósł 6,4 mln euro (+54% r/r). W pierwszym półroczu tego roku Omnicredit osiągnęła już 28,5 mln euro obrotów, osiągając tym samym wzrost aż 90% r/r. Jej portfel należności wzrósł do 8,2 mln euro.

 

W naszej ocenie Omnicredit to mocny i godny zaufania partner strategiczny. Spółka ma podobny do nas profil klienta docelowego, tak jak my tworzy usługi finansowe oparte na zdigitalizowanych procesach i posiada mocne know-how w zakresie ryzyka operacyjnego i kredytowego. To dla nas dobry punkt wyjścia do szybkiej rozbudowy ich portfolio i wzrostu skali działalności. W obszarze digital faktoringu będziemy wdrażać nowe na rumuńskim rynku, a sprawdzone już u nas rozwiązania procesowe i dystrybucyjne. Mocno skupimy się też na innowacyjnych usługach embedded finance B2B – Merchant Cash Advance i BNPL (wbudowanych w środowisko partnera, np. platformy marketplace). Duża dostępność danych w Rumunii pozwoli nam na zautomatyzowanie procesów ryzyka, a tym samym odtworzenie naszych osiągnięć customer experience w zakresie tych produktów. Wyrównujemy w ten sposób szanse MŚP w dostępie do kapitału obrotowego i wspieramy ich konkurencyjność

– mówi Jacek Obrocki, Wiceprezes Zarządu PragmaGO.

Omnicredit posiada licencję niebankowej instytucji finansowej (IFN) i podlega regulacjom Narodowego Banku Rumunii. Dzięki eksperckiemu modelowi szacowania kosztów ryzyka Spółka utrzymuje wysokie standardy zarządzania ryzykiem kredytowym oraz sprawozdawczości finansowej.

 

Omnicredit jest prowadzona przez doświadczony zespół, z którym zgadzamy się co do kierunku dalszego rozwoju. Będziemy ściśle współpracować przy jego realizacji. W efekcie Omnicredit ma stać się głównym dostawcą finansowania dla małych i średnich biznesów w Rumunii. Tak jak na rynku polskim, tak i w Rumunii naszym celem jest wypełnianie luki finansowej w sektorze MŚP. Dostarczamy pieniądze na działalność firmom, które nie znajdują optymalnej oferty w sektorze bankowym

 – dodaje Tomasz Boduszek, Prezes Zarządu PragmaGO.

Rumunia to drugi co do wielkości rynek w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby ludności oraz wielkości handlu detalicznego (wart 54 mld euro). Rumuński rynek e-commerce stanowi aż 10% udziału w handlu ogółem i osiąga 6 mld euro obrotu rocznie. W zakresie faktoringu Rumunia jest trzecim rynkiem w CEE, zaraz po Polsce i Czechach.

 

Telecredit wspiera rumuńskich przedsiębiorców od momentu uruchomienia w 2019 roku platformy 'Omnicredit'. Od tego czasu Spółka udzieliła sektorowi MŚP finansowania o łącznej wartości 145 mln EUR w formie faktoringu i mikropożyczek. Jesteśmy dumni z rozwoju Omnicredit, który nastąpił pomimo trudnych okoliczności, takich jak pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie. Z niecierpliwością oczekujemy nowego rozdziału rozwoju firmy, który rozpoczyna się dzięki połączeniu z PragmaGO. Jesteśmy przekonani, że PragmaGO posiada wszelkie zasoby i know-how, aby kontynuować dynamiczną ścieżkę wzrostu Telecredit

– podsumowuje Elisa Rusu, CEO Telecredit.

Strategię ekspansji zagranicznej PragmaGO wspiera większościowy udziałowiec – Enterprise Investors. To najbardziej doświadczony fundusz private equity w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, który w ciągu ostatnich 30 lat zainwestował ponad 2 miliardy euro w 155 spółek.

PragmaGO planuje kontynuację ekspansji zagranicznej i systematycznie analizuje fintechy, które dobrze sobie radzą w regionie CEE.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców

W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.

Handel

Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł

Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.