Komunikaty PR

Dziedziczenie z ustawy - czy dojdzie do ograniczenia kręgu osób uprawnionych?

2023-03-31  |  12:00
Biuro prasowe

Postępowania spadkowe w Polsce w wielu przypadkach trwają przez wiele długich lat. W tym czasie masa spadkowa, czyli zbiór wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem, która powinna trafić do konkretnych spadkobierców pozostaje jakby ,,w zawieszeniu”, co dla szeregu osób stanowi niekorzystną sytuację. W celu eliminacji takich niekorzystnych sytuacji, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie projektów zmian w zakresie prawa spadkowego, a część z nich ma dotyczyć ograniczenia kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy.

 

Skrócenie listy spadkobierców i długości postępowań

 

Na początku należy podkreślić, że planowane zmiany mają dotyczyć tylko tzw. dziedziczenia ustawowego – nie będą miały zatem zastosowania w razie dziedziczenia z testamentu. Do tej pory często dochodziło bowiem do sytuacji, w której po danej osobie dziedziczyły osoby, które nie znały danego spadkodawcy bądź znały go tylko w ograniczonym zakresie (zwłaszcza chodzi tutaj o bardzo dalekich krewnych). Ograniczenie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy ma doprowadzić do tego, by takie sytuacje nie występowały już w praktyce.

 

- Przez brak konieczności szukania dalszych krewnych danej osoby w postępowaniu spadkowym, ma to przyczynić się również do skrócenia długości postepowań o nabycie spadku. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie do Kodeksu cywilnego nowych regulowań takich jak np. ,,Jeżeli którekolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych” (art. 934 § 2 KC). Po drugie, ma zostać wprowadzone także uregulowanie o treści: ,,Jeżeli dziecko któregokolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom. Dziedziczą one w częściach równych” (art. 934 § 2(1) KC) – mówi mecenas Katarzyna Bórawska, specjalizująca się w prawie rodzinnym, z kancelarii B-Legal w Toruniu.

 

Wykluczeni dalsi zstępni dziadków spadkodawcy

 

Nowy projekt przewiduje ograniczenie kręgu spadkobierców ustawowych w przypadku, gdy do dziedziczenia dochodzą zstępni dziadków, którzy nie dożyli otwarcia spadku, do dzieci tych dziadków, czyli – co do zasady – rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz dzieci tych dzieci, czyli rodzeństwa ciotecznego lub stryjecznego spadkodawcy. Wyłączeni od dziedziczenia zostaną natomiast dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia.

 

- Planowane jest wprowadzone także uregulowania: ,,W braku dzieci tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku i ich dzieci, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych” (art. 934 § 3 KC). Takie regulacje wyłączają konieczność poszukiwania w trakcie trwania postępowania dalszych krewnych, którzy mogliby dziedziczyć po danej osobie, jeżeli np. bliżsi krewni danej osoby nie żyją – dodaje Katarzyna Bórawska.

 

Kiedy zmiany wejdą w życie?

 

Według zmian dojdzie przede wszystkim do ograniczenia tzw. trzeciej grupy spadkobierców ustawowych. Doprowadzi to do usunięcia z kręgu osób uprawnionych do spadkobrania dalekich krewnych, z którymi więź często jest znikoma albo w ogóle nie powstała. Trudno jednak w obecnej chwili jednoznacznie wskazać, kiedy wejdą w życie planowane zmiany i czy wejdą one w życie w takiej formie, w jakiej wskazano w projekcie nowelizacji ustawy.

 

Należy jednak wskazać, że takie zmiany mogą istotnie prowadzić do skrócenia postępowań spadkowych z uwagi na brak konieczności szukania dalszej rodziny zmarłego, co wpłynie na czas trwania postępowań. Związane jest to głównie z wyłączeniem od dziedziczenia dalszych pokoleń rodzeństwa ciotecznego lub stryjecznego spadkodawcy.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Jak chronić swoje dane osobowe? Poradnik specjalistów KWKR dla Rzeczpospolitej Biuro prasowe
2023-11-23 | 10:00

Jak chronić swoje dane osobowe? Poradnik specjalistów KWKR dla Rzeczpospolitej

Ochrona danych osobowych to dziedzina prawa nadal uznawana za niedostępną dla zwykłego Kowalskiego. Niektórzy wierzą, że konieczność ochrony danych przed dostaniem się w
Nieterminowe płatności – postępowania UOKiK i kary
2023-03-10 | 01:00

Nieterminowe płatności – postępowania UOKiK i kary

Na początku 2023 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 listopada 2022 r., która znowelizowała ustawę o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach
Google musi usunąć z przeglądarki nieprawdziwe informacje o firmie
2023-02-09 | 01:00

Google musi usunąć z przeglądarki nieprawdziwe informacje o firmie

Panuje przekonanie, że w Internecie nic nie ginie. Jak ma się to do przewidzianego w RODO prawa do bycia zapomnianym? O tym przekonał się Google, który musi usunąć z listy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.