Komunikaty PR

Konferencja o wymiarze sprawiedliwości przyjaznym dzieciom

2024-12-09  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kacprzak
UNICEF

Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland

Lublin, Polska, 5-6 grudnia 2024 r. – W dniach 5-6 grudnia w Lublinie odbyła się ogólnokrajowa konferencja „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym – przyczyny, zapobieganie, reagowanie”. Wydarzenie to stanowiło ważny punkt w drugim roku współpracy UNICEF, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Dwudniowa konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników, w tym przedstawicieli ministerstw, władz centralnych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Wśród prelegentów znaleźli się: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Piotr Girdwoyń, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oraz Adam Chmura, Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

Wydarzenie podkreśliło pilną potrzebę dostosowania wymiaru sprawiedliwości do potrzeb dzieci i ściślejszej współpracy między instytucjami w celu ochrony praw najmłodszych, zwłaszcza uchodźców. Dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz inne grupy wrażliwe są narażone na zwiększone ryzyko przemocy, nadużyć, handlu ludźmi i wykorzystywania. Napotykają także liczne trudności w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, który często nie w pełni uwzględnia ich najlepszy interes.

Podczas wydarzenia omówiono kluczowe zagadnienia, takie jak wyzwania prawne i społeczne, rolę wymiaru sprawiedliwości w ochronie dzieci uchodźczych oraz skuteczne strategie zapobiegania i reagowania na przemoc. Uczestnicy dzielili się najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania standardów ochrony, wzmacniania reakcji na potrzeby dzieci-ofiar przemocy oraz uwzględniania perspektywy najmłodszych w procesach prawnych.

W ciągu ostatnich dwóch lat partnerstwo UNICEF z Ministerstwem Sprawiedliwości koncentrowało się na poprawie dostępu dzieci, w tym uchodźców, do wymiaru sprawiedliwości poprzez szkolenia i działania rzecznicze. Dotychczas przeszkolono ponad 5000 profesjonalistów, w tym sędziów, prokuratorów, prawników i urzędników sądowych, w zakresie prowadzenia spraw dotyczących dzieci, takich jak przypadki przemocy domowej, migracji czy handlu ludźmi.

W nadchodzącym czasie UNICEF, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, będzie wdrażał projekt finansowany przez Unię Europejską pt. „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”. Projekt ma na celu stworzenie multidyscyplinarnych centrów wsparcia dla dzieci-ofiar przemocy. Inicjatywa ta odzwierciedla wspólne zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego środowiska, w którym każde dziecko, niezależnie od okoliczności, jest chronione i otoczone opieką.

Konferencja była możliwa dzięki hojnemu wsparciu Biura Ludności, Uchodźców i Migracji Departamentu Stanu USA.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: UNICEF
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami? Biuro prasowe
2024-12-31 | 12:30

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

  DORA, czyli unijne rozporządzenie o odporności cyfrowej sektora finansowego, to ważny i potrzebny akt. Dzięki niemu wzrośnie cyberbezpieczeństwo finansowe w Unii, w tym także w
Prawo Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
2024-12-30 | 16:51

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

Współczesny rozwój technologii, a szczególnie sztucznej inteligencji (AI), otwiera nowe perspektywy w wielu dziedzinach życia, w tym w obszarze prawa.
Prawo PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
2024-12-29 | 12:30

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników

Białostocka spółka zajęła pierwsze miejsce w podlaskim konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, w kategorii firm średnich. Nagroda Państwowej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

BCC Gala Liderów

Jedynka Newserii

Prawo

Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek

Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.