Rozwiązania logistyczne dla producentów warzyw i owoców
Get More Services
ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl
Trwające od wiosny po późne lato zbiory warzyw gruntowych i owoców są dla ich producentów okresem wzmożonej intensywności transportu wewnętrznego. Jakie rozwiązania logistyczne pozwalają stawić czoła sezonowemu skokowi przepływów materiałowych?
W ciągu zaledwie kilku miesięcy przez magazyny producentów rolnych w naszym kraju przepływa około 9 mln ton owoców i warzyw. Jak efektywnie kosztowo obsłużyć ładunki w tym okresie przy założeniu, że przez pozostałą cześć roku zapotrzebowanie na pojazdy transportu wewnętrznego jest znacznie niższe?
Wynajem krótkoterminowy – rozwiązanie skrojone dla sezonowości
W typowej dla produkcji rolnej sytuacji, w której intensywność procesów transportu wewnętrznego w wybranym okresie jest znacznie wyższa niż w pozostałych miesiącach, utrzymywanie przez cały rok floty obliczonej na wysoki sezon jest nieuzasadnionym wydatkiem. Czas zwrotu z tego rodzaju inwestycji jest wydłużony o okres, w którym wózki widłowe nie są intensywnie eksploatowane. Z czasem nawet nieużywane w pełni pojazdy ulegają amortyzacji się i tracą na wartości. W związku z tym podmiotom działającym w branżach o dużej sezonowości poleca się wynajem krótkoterminowy. – Wynajem krótkoterminowy wózków widłowych jest wyjątkowo korzystny dla producentów warzyw i owoców z kilku względów. Po pierwsze, za pojazdy płaci się tylko w okresie, w którym rzeczywiście są użytkowane. Po drugie, za każdym razem można sięgnąć po najnowsze pod względem technologicznym rozwiązania, z osprzętem idealnie dopasowanym do konkretnych potrzeb. Pozwala to zawsze stosować pojazdy na miarę wymagań – nawet jeśli z roku na rok zmienił się typ uprawy i nośnik ładunków – tłumaczy Eliza Świętochowska, Dyrektor Działu Wynajmu STILL Polska. Jakie wyposażenie i rodzaje wózków są obecnie wynajmowane najchętniej przez producentów owoców i warzyw?
Wózki widłowe i sprzęt polecane dla producentów owoców i warzyw
Firmy zajmujące się produkcją warzyw gruntowych oraz owoców z drzew, krzewów i plantacji jagodowych w rozładunku samochodów oraz transporcie wewnętrznym najchętniej korzystają z uniwersalnych wózków czołowych z przeciwwagą. Coraz częściej popularne dotąd pojazdy na LPG zastępowane są wózkami elektrycznymi nieustępującymi już obecnie maszynom spalinowym pod względem wydajności. Za pojazdami akumulatorowymi przemawia komfort pracy (niski hałas i wibracje, brak spalin) oraz możliwość wjeżdżania nimi bez ograniczeń do zamkniętych magazynów. – Czołowe wózki elektryczne o udźwigu do dwóch ton bez trudu radzą sobie z transportem skrzyniopalet wypełnionych owocami i warzywami. Umożliwiają rozładunek i rozładunek samochodów, przewóz nośników ładunku w poziomie oraz ich sztaplowanie – relacjonuje Eliza Świętochowska. – Dość często producenci rolni proszą wyposażenie wynajmowanych wózków w obrotnice, umożliwiające proste przesypywanie owoców ze skrzyń do większych pojemników. Popularnym wyposażeniem jest także przesuw boczny, dzięki któremu można wyeliminować część manewrów podczas załadunku, rozładunku i sztaplowania – tłumaczy Dyrektor Działu Wynajmu STILL Polska.
W chłodniach i większych magazynach – wózki techniki magazynowej
Producenci posiadający własne magazyny, chłodnie i bardziej rozbudowane potrzeby w obszarze transportu wewnętrznego korzystają także ze specjalistycznego sprzętu. Ze względu na oszczędność miejsca, w chłodniach chętnie wykorzystywane są wózki widłowe umożliwiające pracę w węższych alejkach oraz sprawną obsługę ładunków w wyższych partiach regałów. Pomocniczo w załadunku i rozładunku zastosowanie znajdują także różnego rodzaju elektryczne wózki paletowe (w zależności od specyfiki organizacji pracy magazynu unoszące bądź podnośnikowe). Również tego typu pojazdy można znaleźć we flotach wynajmu krótkoterminowego wiodących producentów urządzeń transportu wewnętrznego.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.