SABER wygrywa w sądzie z CPPC
Public Dialog
aleja Jana Chrystiana Szucha 16
00-582 Warszawa
j.borkowski|publicdialog.pl| |j.borkowski|publicdialog.pl
530544454
https://publicdialog.pl/
Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki dotyczące
20 skarg złożonych przez Saber sp. z o.o. na rozstrzygnięcia podjęte przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W efekcie złamania prawa przez CPPC Saber został bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.
Spółka na drodze sądowej zakwestionowała działania CPPC podjęte w ramach pierwszego naboru FERC na zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Według SABER nie było podstaw do odmowy udzielania dofinansowania, dlatego wystąpiła na drogę sądową. Spółka wygrała poszczególne konkursy i uzyskała pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, najwyższą punktację spośród wszystkich innych podmiotów starających się o dofinansowanie. Otrzymała także zawiadomień o wyborze do dofinansowania.
W przypadku 12 postępowań, w których Centrum Projektów Polska Cyfrowa bezpodstawnie odmówiła zawarcia umów o dofinansowanie – w każdym z takich przypadków Sąd uznał, że było to działanie całkowicie niezgodne z prawem. CPPC nie mógł wobec Saber zastosować mechanizmu z art. 61 ust. 4 ustawy wdrożeniowej. Sąd uznał zatem, że zawarcie umów o dofinansowanie z Saber nie groziło wyrządzeniem szkody w mieniu publicznym, co obalało jedyny argument CPPC będący podstawą do odmowy zawarcia umów.
W przypadku pozostałych 8 postępowań, gdzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznała spółce Saber negatywną ocenę merytoryczną – tu również Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że każda taka negatywna ocena była wydana z naruszeniem prawa. Złamano zasady rzetelności wynikającej z art. 45 ust. 1 ustawy wdrożeniowej, jak i samych wymagań wynikających z dokumentacji naboru FERC.
„Od początku byliśmy pewni naszych racji. A wyroki jakie zapadły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjny potwierdziły tylko nasze stanowisko. Będziemy dochodzili naszych praw i wymagali podpisania przez CPPC stosownych umów z naszą spółką, zgodnie z wygranymi postępowaniami. Wierzymy, że szybko dojdzie do tego i nie będzie wydłużany proces sądowy przez drugą stronę, co tylko zadziała na szkodę Skarbu Państwa, jeśli chodzi o potencjalne odszkodowania czy opłaty sądowe. Wyrok WSA jest jednoznaczny, a wręcz druzgocący i miażdżący. Projekty powinny ruszyć jak najszybciej, ponieważ dostęp do sieci szerokopasmowych jest kluczowy dla budowy społeczeństwa informacyjnego a także bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarki kraju”. - powiedział Dariusz Płatek, Prezes SABER.
Powyższe dwadzieścia opublikowanych wyroków WSA w Warszawie oznacza, że urzędnicy Centrum Projektów Polska Cyfrowa naruszyli prawo w swoich działaniach i doprowadzili do sytuacji, w której Saber została bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania
z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.