Komunikaty PR

SABER wygrywa w sądzie z CPPC

2024-05-28  |  16:25
Biuro prasowe
Kontakt
Jacek Borkowski
Public Dialog

aleja Jana Chrystiana Szucha 16
00-582 Warszawa
j.borkowski|publicdialog.pl| |j.borkowski|publicdialog.pl
530544454
https://publicdialog.pl/
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki dotyczące
20 skarg złożonych przez Saber sp. z o.o. na rozstrzygnięcia podjęte przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
W efekcie złamania prawa przez CPPC Saber został bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.

Spółka na drodze sądowej zakwestionowała działania CPPC podjęte w ramach pierwszego naboru FERC na zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Według SABER nie było podstaw do odmowy udzielania dofinansowania, dlatego wystąpiła na drogę sądową.  Spółka wygrała poszczególne konkursy i uzyskała pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, najwyższą punktację spośród wszystkich innych podmiotów starających się o dofinansowanie. Otrzymała także zawiadomień o wyborze do dofinansowania.

W przypadku 12 postępowań, w których Centrum Projektów Polska Cyfrowa bezpodstawnie odmówiła zawarcia umów o dofinansowanie – w każdym z takich przypadków Sąd uznał, że było to działanie całkowicie niezgodne z prawem.  CPPC nie mógł wobec Saber zastosować mechanizmu z art. 61 ust. 4 ustawy wdrożeniowej. Sąd uznał zatem, że zawarcie umów o dofinansowanie z Saber nie groziło wyrządzeniem szkody w mieniu publicznym, co obalało jedyny argument CPPC będący podstawą do odmowy zawarcia umów.

W przypadku pozostałych 8 postępowań, gdzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznała spółce Saber negatywną ocenę merytoryczną – tu również Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że każda taka negatywna ocena była wydana z naruszeniem prawa. Złamano zasady rzetelności wynikającej z art. 45 ust. 1 ustawy wdrożeniowej, jak i samych wymagań wynikających z dokumentacji naboru FERC.

 

„Od początku byliśmy pewni naszych racji. A wyroki jakie zapadły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjny potwierdziły tylko nasze stanowisko. Będziemy dochodzili naszych praw i wymagali podpisania przez CPPC stosownych umów z naszą spółką, zgodnie z wygranymi postępowaniami. Wierzymy, że szybko dojdzie do tego i nie będzie wydłużany proces sądowy przez drugą stronę, co tylko zadziała na szkodę Skarbu Państwa, jeśli chodzi o potencjalne odszkodowania czy opłaty sądowe. Wyrok WSA jest jednoznaczny, a wręcz druzgocący i miażdżący. Projekty powinny ruszyć jak najszybciej, ponieważ dostęp do sieci szerokopasmowych jest kluczowy dla budowy społeczeństwa informacyjnego a także bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarki kraju”. - powiedział Dariusz Płatek, Prezes SABER.

Powyższe dwadzieścia opublikowanych wyroków WSA w Warszawie oznacza, że urzędnicy Centrum Projektów Polska Cyfrowa naruszyli prawo w swoich działaniach i doprowadzili do sytuacji, w której Saber została bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania
z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Public Dialog
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Linia opraw Tiara 2 LED od Lena Lighting z klasą energetyczną A Biuro prasowe
2024-06-11 | 01:00

Linia opraw Tiara 2 LED od Lena Lighting z klasą energetyczną A

Oprawy uliczne Tiara 2 LED wyróżniają się od teraz nową, najwyższą klasą energetyczną A. Inżynierzy marki wprowadzili do oferty znanych i cenionych opraw infrastrukturalnych
Infrastruktura Równość stron kontraktu a ITPOK
2024-06-10 | 18:23

Równość stron kontraktu a ITPOK

W Polsce trwa złoty okres dla instalacji termicznego przekształcania odpadów. W samym 2023 złożono 39 wniosków o dofinansowanie budowy tych projektów. Jednocześnie wiele
Infrastruktura Certyfikacja na rynku budowalnym odpowiedzą, na niektóre bolączki
2024-05-21 | 12:15

Certyfikacja na rynku budowalnym odpowiedzą, na niektóre bolączki

Certyfikacja na rynku budowalnym odpowiedzą, na niektóre bolączki Nadchodzące ożywienie na rynku budowlanym, zwłaszcza w sektorze drogowym, jest pozytywnym sygnałem dla branży.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Polskie samorządy zaczynają wydatkować pieniądze z KPO. Obawiają się, że nie wystarczy im na to czasu

– Środki z KPO i pieniądze z nowego unijnego budżetu, których wydatkowanie też się w tym momencie rozpoczyna, to może być dla nas ostatnia szansa na pozyskanie tak dużych zewnętrznych funduszy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. Jak wskazuje, polskie samorządy mają już na starcie duże opóźnienia w wydatkowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, dlatego problemem może być czas na to przeznaczony, który upływa w 2026 roku. – Jako samorząd oczekujemy przede wszystkim bardzo szybkich konkursów i programów. Oczekujemy również przesunięcia choćby części środków z części pożyczkowej na część dotacyjną albo deklaracji rządu, że być może te pożyczki zostaną jednak częściowo umorzone. Bez tego będzie nam ciężko – podkreśla prezydentka Sopotu.

Transport

Prezes CPK: Czekamy na decyzję kierunkową rządu. Od 1 lipca spółka przechodzi pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury

– Chcielibyśmy uzyskać w możliwie jak najkrótszym terminie informacje ze strony rządu o tym, czy i w jakim zakresie ta inwestycja będzie realizowana, na jakie wsparcie możemy liczyć – mówi Filip Czernicki, prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak podkreśla, ze względu na ogromną skalę inwestycji i nakłady na nią potrzebne spółka potrzebuje jasnych, dobrze określonych priorytetów. Prezes CPK spodziewa się, że ogłoszenie nastąpi w najbliższych dniach, najpóźniej do końca czerwca. Zbiegnie się to ze zmianami formalnymi w kontekście nadzoru.

Ochrona środowiska

Polska wciąż w unijnym ogonie pod względem rozwoju sektora biogazu. Nie pomogła specustawa, barierą pozostają wysokie koszty

Potencjał produkcyjny polskiego rolnictwa jest jednym z największych w Europie, ale wciąż nie przekłada się to na rozwój sektora biogazu. W rejestrze prowadzonym przez KOWR figuruje w tej chwili zaledwie 167 instalacji biogazowych o łącznej mocy zainstalowanej nieco ponad 156 MW. Pod tym względem Polsce wciąż daleko m.in. do sąsiednich Czech, a do poprawy sytuacji jak na razie nie przyczyniła się nawet wprowadzona w ubiegłym roku specustawa. Barierą pozostają m.in. wysokie koszty. Eksperci wskazują na pilną potrzebę stworzenia impulsów dla rozwoju tego sektora, ponieważ biogazownie odpowiadają na cały szereg problemów związanych nie tylko z transformacją energetyczną.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.