Komunikaty PR

Schroders o zmianie reżimu inwestycyjnego

2023-10-10  |  15:20
Biuro prasowe

Co będzie wpływać na nasze inwestycje w przyszłości?  Czego możemy spodziewać się na rynku finansowym w kolejnych kwartałach? O wiodących trendach inwestycyjnych i najnowszych ekspertyzach opowiedzieli międzynarodowi eksperci Schroders na Konferencji Inwestycyjnej w Warszawie. 

Thomas Wilson, Head of Emerging Market Equities w Schroders, zwrócił uwagę na pogarszającą się sytuację na chińskim rynku nieruchomości, która przekłada się na obniżenie perspektywy wzrostu.  

Jak mówił, spór geopolityczny z USA prowadzi do dywersyfikacji łańcucha dostaw i utrudnia chińskim firmom dostęp do rynku zaawansowanych technologii i transferu wiedzy. Dodatkowo, agresywna polityka przemysłowa USA utrudnia bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wpływając na zaufanie wewnętrzne. Wszystko to w czasie, gdy Chiny stoją w obliczu transformacji gospodarczej. Ponieważ sprzeciw USA wobec Chin jest ponadpartyjny, oczekuje się, że się utrzyma.  

O wiele więcej nadziei budzi rynek indyjski i obszar Ameryki Łacińskiej. Indie wdrożyły reformy, które mają pobudzić wzrost gospodarczy, a rząd stosuje zachęty podatkowe, ukierunkowane na napędzanie inwestycji produkcyjnych. W Ameryce Łacińskiej mamy z kolei do czynienia z korzystnym z perspektywy wzrostu złagodzeniem polityki pieniężnej.  

Patrick Vogel, Head of Credit, Europe w Schroders, mówił o obligacjach korporacyjnych. Podkreślił, że nie tylko Chiny mają obecnie słabe perspektywy wzrostu. W Europie zaczęła się zmieniać dynamika rynku. Wyższe stopy procentowe nie wpłynęły znacznie na gospodarkę, rynek pracy wciąż pozostał silny. Jak zauważył, choć większość krajów zachowała elastyczność, co zwykle wiąże się to z pozytywnymi zwrotami na rynku aktywów, ostatnio kraje takie jak Niemcy czy Włochy – największe domy produkcyjne w Europie – cofają zegar. Jest to nietypowe zachowanie. Jego zdaniem jest to oznaką drugiej recesji.  

Benjamin Alt, Head of Global Private Equity Portfolios w Schroders Capital, zwrócił uwagę na to, że rynek private equity znajduje się obecnie w przełomowym momencie, pojawiają się dodatkowe struktury, które mają poprawić płynność. Zademonstrował również doświadczenie Schroders Capital w tym obszarze. 

Z kolei Keith Wade, Chief Economist w Schroders, w swoim wystąpieniu poruszył temat spowolnienia w gospodarce Stanów Zjednoczonych i mówił o szansach na „miękkie lądowanie”. Zdaniem eksperta Schroders, szanse te są duże, biorąc pod uwagę prognozy dotyczące spadku inflacji i silny rynek pracy. Nieco mniej optymistyczna jest sytuacja Europy, która jest nastawiona na produkcję, podczas gdy konsumenci skupili się na usługach. W związku z tym Schroders, w swoich przewidywaniach prognozuje wzrosty w USA, ale prognozy co do Europy zachował na poprzednim poziomie.  

Beata Idem, Head of Northern CEE & Mediterranean w Schroders podkreślała, że z perspektywy firmy Polska jest bardzo ważnym rynkiem.  

– Zależy nam na tym, aby nasi klienci mogli poznać unikalną ekspertyzę Schroders, dlatego jak co roku, bardzo cieszymy się, że mogliśmy się spotkać i podzielić swoją wiedzą. Schroders planuje umacniać swoją pozycję w Polsce i planuje wprowadzenie kolejnych produktów, dzięki którym będziemy wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych Klientów – podsumowała. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Kongres Rady Podatkowej o najważniejszych wyzwaniach fiskalnych dla biznesu Biuro prasowe
2025-05-21 | 08:30

Kongres Rady Podatkowej o najważniejszych wyzwaniach fiskalnych dla biznesu

IX edycja Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan odbędzie się 10-11 czerwca w Warszawie. Podczas dwudniowego wydarzenia reprezentanci biznesu, środowiska naukowego, eksperci
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.

Przemysł

Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.