Sescom zmniejszył o 8 proc. zużycie energii elektrycznej w sieci hipermarketów
Sescom z powodzeniem prowadzi projekt z zakresu optymalizacji zużycia energii dla jednej z sieci posiadającej obiekty handlowe na terenie całej Polski. Współpraca obejmująca pilotażowo 15 obiektów pozwoliła na uzyskanie w 2021 roku oszczędności na poziomie 1422 MWh. Poprawa efektywności energetycznej – poza opłacalnością finansową – wpływa również na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 i śladu węglowego.
– Z klientem współpracujemy w zakresie optymalizacji zużycia energii w codziennych praktykach zespołu, monitorujemy pracę obiektów, analizujemy wiele zmiennych i na tej podstawie udzielamy konkretnych wskazówek, jak osiągnąć najlepszy efekt przy minimum nakładów inwestycyjnych. Co ciekawe, w obiektach nie wykorzystujemy naszego autorskiego systemu telemetrycznego SES Control. Działamy na danych pozyskiwanych z systemu już istniejącego u klienta – mówi Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Energy i Business Development Manager w Sescom S.A.
W 2021 roku eksperci Sescom, dzięki wprowadzanym rozwiązaniom z zakresu efektywności energetycznej zaoszczędzili w sumie ponad 6.5 GWh energii, co przełożyło się na kwotę kilku mln zł wypracowanych oszczędności. Firma obsługuje około tysiąc obiektów w Polsce – od sklepów odzieżowych, poprzez superi hipermarkety, aż po stacje paliw.
– Nasze wieloletnie doświadczenie, szeroka sieć serwisowa oraz system SES Control pozwalają na wykonanie szeregu działań i pomiarów, które skutecznie zwiększają efektywność energetyczną i generowanie przez firmy oszczędności. Klientom proponujemy m.in. wprowadzanie rozwiązań zmieniających przyzwyczajenia personelu, przekazujemy rekomendacje w kwestii poprawy stanu urządzeń i ich właściwej regulacji, a także stanu budynków i stolarki okienno-drzwiowej. Tworzymy również profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce. Oferta Sescom dedykowana jest przede wszystkim klientom sieciowym, którzy posiadają znaczną liczbę zbliżonych do siebie pod względem funkcjonalnym obiektów – dodaje Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierający realizację usług Energy w Sescom S.A.
Pomiary i monitorowanie zużycia energii elektrycznej to również dobry sposób zapobiegania awariom oraz weryfikacji efektywności urządzeń i ich harmonogramów prac.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.