Stary Rynek w Poznaniu w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”, w finale znalazło się kilka wyjątkowych projektów, w tym realizacja Starego Rynku w Poznaniu, opracowana przez pracownię graph’it. z Warszawy i zrealizowana przez firmę Tormel. Czy mają szansę na wygraną?
Najlepsze modernizacje
Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to prestiżowe przedsięwzięcie, które promuje i wyróżnia najciekawsze realizacje w zakresie modernizacji oraz nowoczesnych budowli w Polsce. Jego celem jest docenienie inwestycji, które przyczyniają się do poprawy infrastruktury, estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznych oraz prywatnych. Wśród zwycięzców ostatnich edycji można wyróżnić takie realizacje, jak: Modernizacja Czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie, doceniona w kategorii „obiekty kultury” czy przebudowa dziedzińca i remont holu Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Rewaloryzacja Starego Rynku w Poznaniu
Wśród∂ najlepszych projektów szanse zna zwycięstwo ma m.in. Poznań. Rewitalizacja Starego Rynku mająca na celu przywrócenie tej historycznej przestrzeni do jej dawnej świetności, obejmowała m.in. odnowienie nawierzchni, wprowadzenie nowego oświetlenia oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Realizacja projektu, zgodnie z koncepcją opracowaną przez pracownię graph’it Sp. z o.o. z Warszawy, została powierzona firmie Tormel z Poznania. Prace obejmowały powierzchnię 29 053,13 m² i uwzględniały zarówno aspekty historyczne, jak i nowoczesne wymagania przestrzeni miejskiej.
„Jesteśmy dumni, że nasza realizacja rewaloryzacji Starego Rynku w Poznaniu znalazła się w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Nasza firma, Tormel Sp. z o.o., z dużym zaangażowaniem podchodzi do każdego projektu, a wyróżnienie w takim konkursie byłoby dla nas ogromnym docenieniem. Już na tym etapie dziękujemy za docenienie naszej pracy w tworzenie przestrzeni miejskich, które służą społecznościom lokalnym” – mówi Przemysław Majewski Prezes Zarządu firmie Tormel Sp. z o.o.
Inne projekty z szansą na wygraną
Rewitalizacja Parku Zakrzówek w Krakowie, realizowana przez firmę STAR-KOP Krzysztof Urbańczyk Czernichów, przekształciła park w nowoczesne miejsce rekreacyjne.
W gminie Trzebinia zrealizowano budowę ujęcia wody, które zapewnia mieszkańcom stały dostęp do wody pitnej i uniezależnia lokalną społeczność od zewnętrznych dostawców.
Wyniki konkursu
Komisja oceniająca w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” bierze pod uwagę kilkanaście kryteriów, m.in. jakość i innowacyjność rozwiązań technicznych, walory estetyczne i urbanistyczne oraz dbałość o dziedzictwo kulturowe. Jurorami konkursu są m.in. profesorowie uczelni i politechnik sprawujących nad konkursem patronat naukowy. Co więcej, w skład jury wchodzą też przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, jak również przedstawiciele Marszałków Województw, Dyrekcji Lasów Państwowych, Związku Powiatów Polskich, eksperci spośród grona laureatów konkursu, izb budownictwa i izb branżowych.
Zwycięzcy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbędzie się 27 września 2024 r.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.