Szczecin inwestuje w modernizacje: na jakim etapie są prace na ul. Szafera?
Szczecin to drugie najlepsze miasto do życia w Polsce – tak wynika z 4. edycji raportu BEAS. W ostatnich latach stolica województwa zachodnio-pomorskiego nie tylko zyskała miano ważnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego, ale także zasłynęła jako przestrzeń, w której mieszkańcy mogą cieszyć się wysoką jakością życia. To zasługa licznych modernizacji, m.in. w obszarze infrastruktury drogowej i tramwajowej. Jednym z ważnych elementów transformacji miasta jest przebudowa ul. Szafera. Na jakim etapie są prace?
Szczecin z licznymi planami przebudowy
Szczecin to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Dzięki licznym inwestycjom oraz ambitnym planom przebudowy i modernizacji, staje się symbolem innowacji. Władze miasta konsekwentnie wdrażają strategię, która ma na celu unowocześnienie kluczowych obszarów urbanistycznych oraz poprawę komunikacji miejskiej.
Szczecin przede wszystkim intensywnie inwestuje w zrównoważony transport publiczny. Ideą budowy nowych linii tramwajowych i modernizacji istniejących tras jest zmniejszenie emisji spalin i ułatwienie mieszkańcom przemieszczania się po mieście. W projekty te zaangażowana jest m.in. firma Tormel, znana z innowacyjnych rozwiązań w budownictwie drogowym i tramwajowym.
Wielka modernizacja ul. Szafera
Ul. Szafera to jeden z kluczowych szlaków komunikacyjnych w północno-zachodniej części miasta. Ulica biegnie od skrzyżowania z al. Wojska Polskiego do rejonu osiedla Zawadzkiego-Klonowica. Przebiega blisko Lasku Arkońskiego, co czyni ją atrakcyjną trasą dla osób szukających dostępu do terenów zielonych i rekreacyjnych. Jest znana głównie dzięki swojemu położeniu w pobliżu dużych obiektów sportowych i rekreacyjnych – mowa przede wszystkim o Hali Widowiskowo-Sportowej Netto Arena oraz stadionie miejskim, gdzie odbywają się różne imprezy sportowe i kulturalne.
Ulica od lat wymagała gruntownego remontu. Pierwszej przebudowy podjęto się już w 2020 roku. Inwestycja objęła odcinek od al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Romera (ok. 1,2 km). W ramach modernizacji powstały drogi o dwóch dwupasmowych jezdniach z dwukierunkowym torowiskiem tramwajowym, przystosowanym do ruchu autobusowego. Wzdłuż jezdni wybudowany chodniki i drogi rowerowe. Co więcej, w pobliżu hali widowiskowo-sportowej powstała nowa pętla tramwajowo-autobusowa oraz parking.
Będzie jeszcze lepiej: w perspektywie projekt dalszej przebudowy
Prace na odcinku od al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Romera to element szerszego planu modernizacji ul. Szafera. Obecnie trwa II i III etap przebudowy – od skrzyżowania z ul. Romera i ul. Modrą do ul. Sosabowskiego. Projekt obejmuje budowę dwukierunkowej drogi wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami, trzech przystanków autobusowo-tramwajowych, jednego przystanku tramwajowego i dwóch zatok autobusowych – wyjaśnia Przemysław Majewski Prezes Zarządu firmie Tormel Sp. z o.o., będącej jednym z wykonawców inwestycji.
Dzięki inwestycji długość szczecińskich torów tramwajowych zwiększy się o dwa kilometry. Linie tramwajowe, które kończyły bieg na nieistniejącej już pętli Krzekowo, teraz będą kursować aż do pętli na os. Zawadzkiego. W ramach inwestycji drogowej dwupasmowa, dwukierunkowa arteria połączy ulicę Krzywoustego z al. Wojska Polskiego.
Projekt zakłada także stworzenie nowych przestrzeni zielonych, które mają nie tylko podnieść estetykę tej części miasta, ale także wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców.
Przebudowa ul. Szafera to ważna inwestycja drogowa i tramwajowa na mapie Szczecina – podkreśla Przemysław Majewski z Tormel. – Przede wszystkim znacząco usprawni komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz ułatwi dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego, poprawiając dostępność dla mieszkańców i zwiększając przepustowość ruchu.
Inwestycja powoli zmierza ku końcowi
Prace modernizacyjne w obrębie ul. Szafera rozpoczęły się w lutym 2023 r. Latem do użytku oddano nowy odcinek ulicy Sosabowskiego łączący dotychczasową ulicę Sosabowskiego z ulicą Szafera. Kierowcy na razie mają do dyspozycji po jednym pasie jezdni w każdą stronę, ponieważ w okolicy dalej trwa przebudowa. Kilka tygodni temu na trasę ruszyły też pierwsze tramwaje – pętla na os. Zawadzkiego od strony ul. Żołnierskiej. Prace idą zgodnie z harmonogramem – mówi przedstawiciel firmy Tormel. – Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na luty przyszłego roku. Zostało więc tylko kilka miesięcy do tego, by mieszkańcy mogli w pełni korzystać z odnowionej ul. Szafera.
Szczecin, stawiając na coraz to kolejne modernizacje, staje się symbolem nowoczesności i innowacji. Miasto konsekwentnie realizuje strategię inwestycji w infrastrukturę, kładąc duży nacisk na rozwój transportu publicznego, ścieżek rowerowych oraz przestrzeni publicznych. Przebudowa ulicy Szafera, realizowana przez firmę Tormel, to niezwykle ważny projekt, wpisujący się w szerszy plan modernizacji miasta.
Elektro-Partner Kraków z ofertą bezpłatnych konsultacji elektrycznych
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.