Komunikaty PR

Polski Ład rzucił wyzwanie księgowym i przedsiębiorcom. Mogą się jednak ubezpiec

2022-01-19  |  11:00

• Założenia Polskiego Ładu spowodowały gigantyczne wątpliwości w rozliczeniach podatkowych. 

• Ewentualne błędy i odpowiedzialność karno-skarbowa księgowych, będą pojawiać się przez najbliższe miesiące, ale także nawet dopiero za kilka lat. 

• To budzi niepokój księgowych, którzy szukając zabezpieczenia przed takim ryzykiem, mogą skorzystać z ubezpieczenia ochrony prawno-skarbowej. Systematycznie wzrasta liczba zapytań o taką ochronę. Dziś to różnica, która oscyluje w okolicach 60% w porównaniu z II kwartałem 2021 r. 

 

Wdrażanie przepisów Polskiego Ładu jest przedmiotem szerokiej debaty społecznej. Program wprowadza bardzo wiele rozwiązań jednostkowych, inne natomiast są uzależnione od decyzji administracyjnych. Ustawodawca zapowiada decyzje interpretacyjne i regulacyjne, szczególnie tam, gdzie ujawnią się ewidentne wady. W konsekwencji następujących zmian pojawia się realne ryzyko popełnienia błędów przez księgowych i biura rachunkowe. Wątpliwości będą się z pewnością pojawiać przez wiele najbliższych miesięcy. Wg ekspertów, pomyłki w rozliczeniach podatkowych wynikające
z niedopracowania i pośpiechu w przyjęciu tak wielu skomplikowanych rozwiązań, mogą ujawniać się nawet za kilka lat. Dopóki nie będzie jasnej interpretacji wprowadzanych rozwiązań, to księgowi i przedsiębiorcy będą ponosić ogromne ryzyko. Ryzyko związane z poradami rachunkowo - podatkowymi bądź dokonywaniem rozliczeń fiskalnych. To powoduje wzrost zainteresowania polisami OC i ochrony podatkowej.

- Tryb wprowadzania zmian w regulacjach podatkowych zwiększa ryzyko błędów w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym oraz obawę przed ewentualnymi konsekwencjami. Otrzymujemy sygnały od naszych doradców klienta, praktycznie z całego kraju, że w ostatnich kilkunastu dniach znacznie wzrosło zainteresowanie polisami dla księgowych i przedsiębiorców. Księgowi znaleźli się pod dużą presją. Niepewność co do interpretacji przepisów sprawia, że wielu z nich obawia się popełnienia błędu. W konsekwencji mogą im grozić sankcje karno-skarbowe. To niewątpliwie trudny czas. Z pomocą może przyjść polisa ubezpieczeniowa. Rynek ubezpieczeniowy ma rozwiązania na taką okoliczność, dedykowane zarówno do przedsiębiorców, osób fizycznych pracujących w działach księgowych, jak i dla biur rachunkowych – mówi Aurelia Szymańska z CUK Ubezpieczenia. 

Wg. eksperta systematycznie wzrasta liczba zapytań o taką ochronę. Dziś to różnica, która oscyluje w okolicach 60% w porównaniu z II kwartałem 2021 roku. 

 

Przed czym chroni polisa

Odpowiedzialność karno-skarbowa dotyczy osób fizycznych, które wykonują czynności księgowe oraz czynności nadzorcze nad czynnościami księgowymi. Są to główni księgowi, księgowi, dyrektorzy finansowi, osoby zarządzające, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz inne osoby ponoszące odpowiedzialność karno- skarbową i karną (będące konsekwencją czynów zabronionych w czynnościach księgowych niepodlegających KAS) np. wójt, burmistrz czy pracownik działu controllingu. Taka polisa oprócz refundacji mandatów i kar administracyjnych może zawierać szereg dodatkowych rozwiązań budujących kompleksową ochronę.

Inny typ ochrony przeznaczony jest dla biur rachunkowych. To obowiązkowe i/lub dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Polisa OC chroni przede wszystkim przed błędami, które powstaną w związku wykonywaniem działalności księgowej oraz roszczeniami ze strony ich klientów.

Ochrona wynikająca z obowiązkowego ubezpieczenie OC biura rachunkowego może zostać rozszerzona o ryzyka dobrowolne w tym dotyczące osobistej odpowiedzialności karno-skarbowej. 
To dodatek, który dotyczy osoby profesjonalnie zajmującej się księgowością i kary nałożonej bezpośrednio na nią. W tym przypadku koszty odpowiedzialności karno-skarbowej oznaczają koszty obrony, kar administracyjnych i innych kar nałożonych bezpośrednio na ubezpieczonego w wyniku wypadku ubezpieczeniowego.

 

Księgowi chcą zdążyć, przed wzrostem stawek

- Sumę ubezpieczenia przy polisach określa osoba ubezpieczająca, w taki sposób, aby stanowiła realne pokrycie potencjalnej kary i mandatów karno-skarbowych, ale również kosztów adwokata czy ponoszoną wobec pracodawcy odpowiedzialność do 3 krotności wynagrodzenia. Refundacja kosztów może także obejmować koszty odtworzenia zniszczonych dokumentów czy koszty ochrony dobrego imienia. Pokrycie kosztów ochrony prawnej może mieć miejsce w postępowaniu karnym i karno-skarbowym. Z naszych obserwacji wynika, że wzrost ryzyka związanego z odpowiedzialnością podatkową nie spowodował znaczących zmian składek oczekiwanych przez ubezpieczycieli. Nie jest jednak wykluczone, że wkrótce się to zmieni – mówi Aurelia Szymańska z CUK Ubezpieczenia.   

 

Przedstawiciele sektora finansowego prognozują, że w lutym i marcu czekają nas jeszcze większe niż obecnie perturbacje związane z naliczaniem podatków. Będą one związane z rozliczaniem firm.
W przestrzeni publicznej pojawiają się już zarzuty do księgowych, sugerujące brak ich kompetencji i umiejętności poradzenia sobie z adaptacją przepisów na co dzień. W większości przypadków umiejętności księgowych są wysokie, ale wielu z nich obawia się problemów z interpretacją przepisów i nieprzewidywalnością decyzji administracyjnych. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Czy EKUZ wystarczy polskim kibicom na Euro 2024? Biuro prasowe
2024-06-14 | 15:45

Czy EKUZ wystarczy polskim kibicom na Euro 2024?

Kibice z Polski pojadą za reprezentacją na co najmniej trzy mecze fazy grupowej Euro 2024. Jeżeli w podróż zabiorą kartę EKUZ, uzyskają dostęp do publicznej służby zdrowia
Ubezpieczenia Andrzej Klesyk
2024-06-11 | 06:00

Andrzej Klesyk oraz Vincent Vandendael dołączają do Rady Nadzorczej MJM Holdings

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MJM Holdings SA przegłosowało przyjęcie Andrzeja Klesyka oraz Vincenta Vandendaela w skład Rady Nadzorczej Spółki.
Ubezpieczenia Grupa PIB ujawnia, że kluczowym elementem ich strategii M&A jest zakup portf
2024-06-06 | 13:00

Grupa PIB ujawnia, że kluczowym elementem ich strategii M&A jest zakup portf

W listopadzie tego roku upłyną 4 lata od kiedy PIB Group, brytyjska grupa pośredników ubezpieczeniowych, pojawiło się w Polsce. Zaczęło się od inwestycji w WDB, które w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.