W naszych skrzynkach pocztowych najczęściej znajdujemy ulotki
Good One PR
ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
michal.zebik|goodonepr.pl| |michal.zebik|goodonepr.pl
796 996 253
www.goodonepr.pl
Według ostatniego raportu UKE o stanie rynku pocztowego, w 2023 roku wolumen przesyłek reklamowych zmniejszył się o -16 proc. r/r i wyniósł ponad 86 mln sztuk. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez operatora pocztowego Speedmail, za pośrednictwem Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, aż 65 proc. z nas w swojej skrzynce pocztowej najczęściej znajduje właśnie ulotki reklamowe. Jaka przyszłość czeka direct mailing, który musi nie tylko konkurować z działaniami marketingowymi on-line, ale też zmagać się z podwyżkami cen przesyłek pocztowych realizowanych przez operatora wyznaczonego?
Korespondencja reklamowa przez długi czas pozostawała tym segmentem rynku pocztowego, który notował wzrosty, zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości. Ostatnie raporty UKE pokazują jednak, że liczba nadań tego typu sukcesywnie spada. Patrząc na segment innych usług pocztowych, który obejmuje przesyłki reklamowe i przekazy pocztowe, mowa o 16-proc. spadku wolumenu i ponad 5-proc. spadku dynamiki przychodów przesyłek reklamowych w latach 2022/23. Jedną z przyczyn jest coraz powszechniejsze przechodzenie na elektroniczne formy komunikacji, także tej marketingowej.
Tradycyjnie czy elektronicznie?
Potwierdzają to badania zlecone przez prywatnego operatora pocztowego Speedmail. Na pytanie o preferowaną formę ofert handlowych, 60 proc. respondentów przyznało, że woli je otrzymywać w postaci elektronicznej. Jedynie 20 proc. stwierdziło, że woli gdy trafiają one do ich skrzynki pocztowej w wersji drukowanej. Jednocześnie jedna czwarta ankietowanych zauważyła, że w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się liczba otrzymywanych przez nich ulotek reklamowych.
– Na większą liczbę ulotek reklamowych produktów i usług, które trafiają do naszych skrzynek pocztowych wskazywały przede wszystkim osoby w przedziale wiekowym 55+ (29 proc. respondentów). Osoby starsze są też tymi, które rzeczywiście najczęściej otrzymują tego typu korespondencję. Potwierdza to tezę, że drukowana forma komunikacji reklamowej najlepiej sprawdza się właśnie w kontakcie ze starszymi odbiorcami. Dobrze wiedzą o tym nadawcy, dlatego w tym segmencie popularność direct mailigu będzie wciąż utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie – komentuje Janusz Konopka, prezes firmy Speedmail.
Papier bywa skuteczniejszy
Zdaniem większości respondentów badania zleconego przez Speedmail, papierowa forma komunikacji wciąż pozostaje istotna. Aż 79 proc. z nich przyznało, że niektóre przesyłki powinny być doręczane do skrzynki pocztowej lub listem poleconym. Choć w dużej mierze dotyczy to listów urzędowych, pism sądowych czy np. umów z bankiem, to w przypadku korespondencji reklamowej, ta na papierze może również okazać się bardziej efektywna. Zwłaszcza w obliczu powszechnie stosowanych programów do blokowania reklam czy filtrów antyspamowych.
– Warto zwrócić uwagę, że preferencje co do otrzymywania ofert wersji elektronicznej nie są tożsame z efektywnością tego kanału komunikacji. Elektroniczna forma otrzymywania ofert marketingowych jest kojarzona z szybkością przekazu, a także komfortem związanym z jego pomijaniem. Dlatego mimo tego typu preferencji, jako Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB bierzemy pod uwagę przede wszystkim skuteczność różnych form przekazu, a prowadzone przez nas od 4 lat badania wskazują, że konsumenci chętniej podejmują decyzje zakupowe w oparciu o doręczane im przesyłki bezpośrednie (często, bardzo często: 15 proc., kiedykolwiek 66 proc.) niż w oparciu o formę elektroniczną (często, bardzo często 7 proc., kiedykolwiek 53 proc.) – komentuje Jarosław Iżycki, menedżer ds. rynku Direct Mail, SMB.
Podwyżki cen a wolumen nadań
Wpływ na spadający w ostatnich latach wolumen przesyłek reklamowych może mieć nie tylko rosnąca popularność działań marketingowych on-line. Czynnikiem hamującym aktywność nadawców może być także wprowadzona niedawno przez operatora wyznaczonego podwyżka cen na przesyłki pocztowe. Eksperci zauważają jednak, że mimo zmian cen, direct mail pozostaje ważnym narzędziem w arsenale marketerów, a jego rola będzie ewoluować w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe.
– Podwyżka cen przesyłek pocztowych może mieć wpływ na budżety marketingowe firm, co może prowadzić do zmniejszenia liczby wysyłanych przesyłek tradycyjnych. Jednakże, warto zauważyć, że direct mail charakteryzuje się wysoką skutecznością i ROI (zwrotem z inwestycji), co sprawia, że firmy mogą poszukiwać optymalizacji kosztów, a nie całkowitej rezygnacji z tej formy komunikacji. W rezultacie, choć możliwy jest pewien spadek wolumenu nadań, firmy mogą zwiększyć swoją kreatywność i skupić się na segmentacji oraz personalizacji kampanii, aby maksymalizować efektywność każdej przesyłki – dodaje Jarosław Iżycki, menedżer ds. rynku Direct Mail, SMB.
Komunikacja hybrydowa
Tradycyjne przesyłki marketingowe doręczane pocztą, choć ich liczba może maleć, wcale nie muszą odchodzić do lamusa. Standardem jest, iż firmy i organizacje chcące wyraźniej zaistnieć w świadomości odbiorcy, opierają się na rożnych kanałach komunikacji - przekaz internetowy wspierają przekazem bezpośrednim. Bardziej kreatywne formaty przesyłek pocztowych i wkomponowanie direct mailingu w strategię komunikacji multichannel może przynieść dobre rezultaty.
– Direct mailing funkcjonuje komplementarnie do przekazu on-line. Doskonałym przykładem są sieci handlowe łączące sprzedaż stacjonarną z internetową, które oprócz inwestowania w formaty cyfrowe, wysyłają do klientów także katalogi i broszury. Dzięki wykorzystaniu w promocji przesyłek pocztowych, wzrasta zarówno efektywność sprzedaży tradycyjnej jak i e-commerce. Tym bardziej, że drogą pocztową nie muszą być wysyłane jedynie standardowe ulotki, ale też bardziej angażujące przesyłki kreatywne, próbki towaru, drobne upominki czy personalizowane kupony. Na taką formę promocji decydują się głównie sklepy odzieżowe, kosmetyczne i z elektroniką, ale też wiele innych – podsumowuje Janusz Konopka, prezes Speedmail.
Speedmail to największy w Polsce niezależny operator pocztowy. Firma doręcza przesyłki listowe i marketingowe poprzez sieć ponad 100 placówek zlokalizowanych w większości dużych i średnich miast kraju. Oferta Speedmail adresowana jest do firm takich jak: banki, operatorzy telekomunikacyjni, telewizje kablowe, firmy ubezpieczeniowe, ale też do agencji marketingowych, fundacji, samorządów oraz spółek miejskich. Jej konkurencyjną przewagę stanowią zarówno elastyczność cenowa, jak i najnowsze rozwiązania IT: śledzenie wszystkich przesyłek, monitoring listonoszy on-line czy aplikacja do zarządzania korespondencją. Dzięki zintegrowaniu z największymi drukarniami korespondencji i firmami konfekcyjnymi, Speedmail zapewnia pełną automatyzację wysyłek masowych. Działalność firmy wyróżnia zastosowanie sprawdzonych rozwiązań logistycznych, ale także dbałość o bezpieczeństwo obrotu pocztowego. Marka Speedmail budowana jest w oparciu o najlepsze praktyki i doświadczenia rynków europejskich.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.