Komunikaty PR

W tyle za m.in. Francją, Niemcami i Grecją. Czyli cała prawda o polskiej redukcj

2024-06-25  |  20:20
Biuro prasowe
Kontakt
Aneta Gałka
Brief me

Klaudyny 16/41
01-684 Warszawa
aneta.galka|briefme.pl| |aneta.galka|briefme.pl
508314193
www.briefme.pl

W 2023 roku nasza gospodarka wyemitowała o 17% mniej CO2 (zweryfikowane emisje), niż rok wcześniej – wynika ze wstępnych danych EU ETS. Chcąc zrealizować cel, który zgodziliśmy się osiągnąć w ramach Porozumienia Paryskiego i Unii Europejskiej, mamy jedynie 6 lat na zwiększenie tego wyniku o ponad 30%. Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? Co do tej pory zadziałało i jakie technologie warto rozwijać, aby przyczynić się do stworzenia pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu?

Dobry wynik, jeszcze ambitniejszy cel

Polska w 2023 roku w stosunku do roku ubiegłego obniżyła emisje gazu cieplarnianego do atmosfery o prawie 32 mln tony! Patrząc na redukcję emisji dwutlenku węgla objętą systemem ETS w 2023 r., która wynosi 15,5% w porównaniu z poziomami odnotowanymi w 2022 r., nasz wynik nie pozostawia nas w tyle za innymi krajami członkowskimi. Przykładowo Francji i Grecji udało się osiągnąć redukcję o ponad 19%, a Niemcom o 18%. Wyprzedzamy natomiast m.in. takie kraje jak Hiszpania czy Włochy, które zredukowały CO2 o około 15%.

Według inicjatywy "Fit for 55" unijny cel, to ograniczenie całości emisji dwutlenku węgla w UE o co najmniej 55% do 2030 r., a państwa UE powinny pracować nad nowymi przepisami, które pozwolą ten cel osiągnąć. Co więcej, do 2050 roku Europa chce stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Mamy więc jeszcze wiele do zrobienia.

Dużą rolę w osiągnięciu tych ambitnych celów odegra dekarbonizacja systemu energetycznego UE. Jak wskazuje Komisja Europejska ponad 75% emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z produkcji i wykorzystania energii.

Co może zadziałać?

Polska na bieżąco stara się wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Redukcja CO2, którą do tej pory udało się osiągnąć to efekt m.in. dynamicznego rozwoju instalacji OZE. Według Instytutu Fraunhofer w 2023 roku, aż 23,7% polskiej produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Natomiast udział węgla zanotował historyczne spadki!

Dużym wsparciem w dążeniu do zielonej przyszłości, czyli m.in. do poprawy jakości powietrza jest nowelizacja starych przepisów i wprowadzanie nowych.

Przykładem regulacji prawnych mających na celu poprawę jakości powietrza są np. uchwały antysmogowe, które obecnie obowiązują w czternastu województwach. Nakazują one – w różnych terminach – wymianę starych kotłów, pieców i kominków na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Niekiedy wprowadzają również całkowity lub częściowy zakaz palenia węglem i/lub drewnem. Do tego grona dołączyła ostatnio Małopolska, która zakazała „kopciuchów”.

Znaczącą rolę w przyspieszeniu transformacji energetycznej odegrać może również dalsze rozsądne zagęszczenie mikroinstalacji prosumenckich oraz inwestycje w odnawialne źródła energii w przemyśle. Nowe instalacje powinny jednak stawiać na większą autokonsumpcję wyprodukowanej energii elektrycznej i mniejsze obciążenie dla sieci elektroenergetycznych. Można to realizować poprzez wyposażenie instalacji w magazyny energii elektrycznej lub magazyny ciepła. 

Polska, aby wspierać takie działania umożliwia skorzystanie z różnych dofinansowań m.in. z programu Czyste Powietrze, który w celu ochrony użytkowników zmodyfikował swoje przepisy i wprowadził listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), z których można korzystać.

Co więcej, w Polsce dostępne są liczne programy dla przedsiębiorców i podmiotów biznesowych, którzy planują zrealizować inwestycje w OZE, na potrzeby prowadzonej działalności. Należą do nich m.in. Ekologiczny BGK. Takie wsparcie, jeżeli jest stabilne i długoterminowe dodatkowo stymuluje innowacje technologiczne, tworzy nowe miejsca pracy, wspiera gospodarkę, a także może poprawić konkurencyjność polskich firm na arenie międzynarodowej.

Zwiększony udział odmów przyłączeń dla instalacji fotowoltaicznych oraz czasowe wyłączanie farm wiatrowych stanowią wyraźny sygnał, że Polska wyczerpała pewien etap rozwoju odnawialnych źródeł energii. Obecna sytuacja nie tylko hamuje dalszy rozwój sektora OZE, ale również stanowi realne zagrożenie dla osiągnięcia wymaganych redukcji emisji do roku 2030. Aby sprostać tym wyzwaniom, konieczne jest wdrożenie nowych, innowacyjnych rozwiązań o dużej elastyczności i wysokiej autokonsumpcji, które będą wspierać stabilność sieci elektroenergetycznych – mówi dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy. Przykładem takiej instalacji jest Ciepłownia Przyszłości, czyli Demonstrator Technologii w pełni zelektryfikowanej ciepłowni. Ten innowacyjny projekt umożliwia efektywne wykorzystanie nadwyżek energii z OZE w sieci elektroenergetycznej do produkcji i magazynowania ciepła. Dzięki temu, Ciepłownia Przyszłości nie tylko przyczynia się do stabilizacji sieci, ale również zwiększa efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co jest kluczowe dla realizacji ambitnych celów klimatycznych Polski – dodaje.

 

*Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, w ramach projektu pn. „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych”. Przedsięwzięcie zorganizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Autorem technologii oraz wykonawcą ciepłowni przyszłości jest Euros Energy Sp. z o.o. Właścicielem instalacji oraz dostawcą ciepła w Lidzbarku Warmińskim jest Veolia Północ Sp. z o.o. z Grupy

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Brief me
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie? Biuro prasowe
2024-06-27 | 10:00

Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?

To kolejny niechlubny ranking, w którym zajmujemy czołowe miejsce. Polska jest jednym z największych europejskich emitentów metanu. Jak podał w maju Polski Instytut Ekonomiczny,
Energetyka Trina Storage podejmuje współpracę z Obton, by dostarczyć pierwsze kontenery mag
2024-06-26 | 01:00

Trina Storage podejmuje współpracę z Obton, by dostarczyć pierwsze kontenery mag

Trina Storage, wiodący globalny dostawca rozwiązań z zakresu magazynowania energii, podpisał pierwszy kontrakt na rynku niemieckim, inicjując wraz z firmą Obton projekt mający na celu
Energetyka Dekarbonizacja Europy wg TotalEnergies dzięki zielonemu wodorowi od Air Products
2024-06-13 | 01:00

Dekarbonizacja Europy wg TotalEnergies dzięki zielonemu wodorowi od Air Products

Umowa jest wynikiem procesu przetargowego ogłoszonego przez TotalEnergies, w ramach którego dostawca zintegrowanych rozwiązań energetycznych chce pozyskiwać 500 000 ton zielonego wodoru

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.