Komunikaty PR

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW

2024-09-26  |  12:52
Biuro prasowe

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW – podsumowanie wystawy

Tegoroczna XXV jubileuszowa edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW odbyła się w dniach 20-22 września na terenie lotniska w Bednarach. Mimo obaw spowodowanych opadami deszczu, które miały miejsce kilka dni wcześniej i powodzią na południu kraju, impreza odbyła się bez przeszkód. Wystawcy i zwiedzający nie zawiedli i licznie stawili się w Bednarach.

Jak co roku w ten jeden wrześniowy weekend Bednary na trzy dni stały się stolicą polskiego rolnictwa. Ponownie do Bednar zjechali wszyscy, którzy liczą się w branży rolniczej. Nie zabrakło międzynarodowych koncernów, które na olbrzymich powierzchniach wystawowych prezentowały szeroki asortyment swoich produktów oraz wszystkich liczących się polskich producentów maszyn rolniczych. Bednary to idealne miejsce dla producentów i importerów maszyn – polowy charakter wystawy daje duże możliwości prezentacji sprzętu. Tak tez było tym razem, na wystawie zaprezentowano setki maszyn w tym dziesiątki nowości rynkowych.      

Ostatnie miesiące zdecydowanie nie należą do dobrych dla rolników oraz przedsiębiorców z branży maszyn i urządzeń rolniczych. Spadki sprzedaży utrzymujące się już drugi rok z rzędu nie napawają optymizmem - komentuje Przemysław Bochat Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych - Na pierwszy rzut oka nie było tego widać na wystawie. Doskonale zorganizowane stoiska, szeroki asortyment przyciągał zwiedzających. Jako organizator wystawy nie odczuliśmy kryzysu, owszem wystawiło się w tym roku o 20 wystawców mniej niż w 2023 roku, ale na powierzchni o 1600 m2 większej. Nastroje jednak są bardzo różne. Dochodzą nas sygnały z rynku o działaniach, których celem jest ograniczanie kosztów działalności, w tym również zmniejszanie produkcji czy zatrudnienia. W trudnych czasach szuka się klientów. Wystawa AGRO SHOW jest doskonałym do tego miejscem. Wystawcy liczyli na duże zainteresowanie, ale jak twierdzi wielu z nich, na faktyczne podsumowania przyjdzie czas po wystawie – dodaje Przemysław Bochat.

            Mimo słabej koniunktury, frekwencja zwiedzających była zadowalająca i większa od zeszłorocznej. Utwierdza to w przekonaniu, że bezpośredni kontakt przedsiębiorców z potencjalnymi klientami, do których kierowana jest oferta, jest najlepszą formą i taką, którą rolnicy cenią najbardziej. Stała częścią wystawy są pokazy maszyn, które również w tym roku odbywały się na polach pokazowych dwukrotnie każdego dnia. Jest to idealna okazja do naocznego zapoznania się z pracą wielu maszyn innowacyjnych pod względem budowy i działania. W tym roku zwiedzający mogli obejrzeć pracę maszyn wyprodukowanych przez firmy Ag Leader, AGRO – TOM Tomasz Kaniewski, Euromilk, HYDROMEGA Sp. z o.o., JOSKIN, KUHN, Meprozet Kościan S.A., P.U.P. ,,POMOT" Sp. z o.o. oraz UNIA Sp. z o.o.

Pokaz był różnorodny pod względem specyfiki prezentowanego sprzętu. Zobaczyć można było między innymi pracę wozów asenizacyjnych, nie zabrakło maszyn przeznaczonych do uprawy roli: brony talerzowej, agregatu orkowo-podorywkowego, zestawów uprawowo-siewnych, rozdrabniaczy polowych. Zaprezentowano także maszyn autonomicznych. Podczas przejazdu robota polowego omówiono jego możliwości pracy: precyzyjny siew, dostosowane do potrzeb nawożenie, zlokalizowany oprysk oraz mechaniczne pielenie. Kosiarka bijakowo-gąsienicowa zaprezentowana podczas wystawy zwróciła uwagę zebranych, zwłaszcza pod kątem sposobu jej zasilania, gąsienicowego napędu jezdnego oraz doskonałych właściwości manewrowych urządzenia. Zwiedzający obserwowali pokazy w trybun, które już od kilku lat są standardem na wystawie AGRO SHOW.

Na wystawie zawsze obecne są elementy edukacyjne. Piątek tradycyjnie szczególnie dedykowany jest dla szkól. Tego dnia odwiedziło wystawę blisko 150 wycieczek ze szkół rolniczych z najróżniejszych regionów kraju. Również w piątek odbył się finał konkursu Student na Medal. Konkurs ten organizowany przez Polska Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych wspólnie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji był eliminacjami do zawodów SkillsPoland, które odbywać się będą w listopadzie w Poznaniu. Tam zostanie wyłoniony uczestnik na międzynarodowe zawody EuroSkills, które odbywać się będą w Danii w 2025 roku. W konkursie Student na Medal zwyciężył Rafal Piechaczek (UP we Wrocławiu), ale w związku z tym, że on już uczestniczył w zawodach EuroSkills, do dalszej rywalizacji zakwalifikowani zostali: Michał Żabierek, Mateusz Zawadzki, Alex Zielsdorf reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Maciej Palczewski z Politechniki Łódzkiej oraz Marcin Leśny z Politechniki Poznańskiej.

AGRO SHOW to miejsce wymiany doświadczeń i poglądów. W piątek na wystawie gościł Pan Czesław Siekierski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wziął udział w debacie „Rolnictwo - system naczyń połączonych. Perspektywy współpracy". Prócz ministra w dyskusji uczestniczyli: Monika Piątkowska – prezes Izby Zbożowo-Paszowej, Tomasz Nawrocki – z-ca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tomasz Pasalski - prezes zarządu Cefetra Polska Sp. z o.o., Andrzej Kurtys – rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego, Seweryn Borkowski – prezes KFMR Krukowiak, Przemysław Bochat  prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszy i Urządzeń Rolniczych. Debatę poprowadziła red. Lucyna Talaśka Klich.

W tegorocznej wystawie zaprezentowało się 670 firm, w tym 106 z zagranicy z takich krajów jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Litwa, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Stany Zjednoczone oraz tak odległych jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Chiny. Firmy prezentowały się na ponad 130 tys. m2 powierzchni, a całkowita powierzchnia wystawy to niemal 130 ha. Wystawę odwiedziło 76 200 zwiedzających – podsumowuje Przemysław Bochat.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie Biuro prasowe
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,
Rolnictwo Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
2024-11-26 | 15:30

Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa

Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę
Rolnictwo Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
2024-10-29 | 14:00

Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ

Współczesne rolnictwo stale poszukuje rozwiązań, które jednocześnie zwiększają plonowanie upraw i są przyjazne dla środowiska. Na tym tle wyróżnia się technologia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.