Komunikaty PR

Złoty odzyskuje siły. Czy sytuacja gospodarcza w Szwajcarii spotęguje ten efekt?

2023-03-09  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Pierwsze tygodnie marca przyniosły umocnienie złotego względem kluczowych walut. Kursy euro, dolara i franka szwajcarskiego spadły obecnie do poziomów odpowiednio 4,68 PLN/EUR, 4,43 PLN/USD i 4,72 PLN/CHF. Unijna i szwajcarska waluta są wyceniane ponad 11 groszy mniej niż miesiąc temu. Czy to zwiastun pozytywnego trendu dla złotego? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla rynków walutowych.

Najprawdopodobniej I kwartał 2023 roku zakończy się dla złotego pozytywnymi widokami na przyszłość. Pomimo wciąż trwającego kryzysu geopolitycznego eksperci obserwują zjawisko, które można najprościej określić „oswojeniem się” rynków z otoczeniem sytuacyjnym. Na horyzoncie pojawia natomiast się widmo zakończenia trendu zacieśniania polityki monetarnej. W praktyce oznacza to, że oczekiwania rynkowe zaczynają przechylać się w kierunku dalszego spadku inflacji w krajach UE i możliwego obniżenia stóp procentowych. Takie nastroje sprzyjają powrotowi kapitału do rynków wschodzących – na czym zyskuje również polska waluta.

Złoty umacnia się względem euro i franka szwajcarskiego

Według ekspertów istnieją solidne przesłanki dla kontynuacji pozytywnego trendu dla złotego. Poza sprzyjającą poprawą nastrojów rynkowych, przed Polską stoi perspektywa otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Tego typu wsparcie finansowe stałoby się źródłem niezwykle potrzebnego impulsu gospodarczego. Ponadto rynki pozytywnie postrzegają ostatnią wizytę Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena jako symptom rosnącej obecności USA w Europie – w tym także silnego wsparcia dla Polski i podkreślenia jej istotnej pozycji w obecnym kontekście geopolitycznym. Taki sygnał jest kluczowy w kontekście odczuwalnego poziomu bezpieczeństwa z racji inwestycji poczynionych nad Wisłą. Z drugiej strony zarówno szwajcarska, jak i unijna waluta należą do najstabilniejszych na świecie. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu euro poniżej 4,70 PLN/EUR w II kwartale 2023 roku wynosi 43 proc. W przypadku franka szwajcarskiego eksperci typują, że szanse na utrzymanie się kursu poniżej 4,74 PLN/CHF w II kwartale 2023 roku wynoszą 37 proc.

Dolar traci na sile

Wobec poprawy oczekiwań rynkowych względem kondycji światowej gospodarki dolar ulega osłabieniu. To efekt m.in. powolnego powrotu do gry Chin, które zaczynają odzyskiwać impet gospodarczy po spowolnieniu związanym z kryzysem zdrowotnym. Przyczyną osłabienia amerykańskiej waluty jest również oczekiwane obniżenie stóp procentowych przez System Rezerwy Federalnej (FED). Taki ruch stanowi konsekwencję symptomów spadku/osłabienia optymizmu konsumentów w USA czy spadku koniunktury na rynku nieruchomości. Pogorszenie prognoz ekonomicznych dla Stanów, w połączeniu ze stabilizacją nastrojów w innych rejonach świata, to sygnały przemawiające za dalszym osłabianiem się dolara. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu dolara poniżej 4,53 PLN/USD w II kwartale 2023 roku wynosi 58 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.