Mówi: | Andrzej Arendarski |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Krajowa Izba Gospodarcza |
A. Arendarski (KIG): Dziwią mnie emocje wokół orderu dla szefa Biedronki
Informacja o odznaczeniu dyrektora operacyjnego Grupy Jeronimo Martins Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej wywołała gorącą dyskusję. Zdaniem Andrzeja Arendarskiego za dużo w niej niepotrzebnych emocji. Nagradzanie inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju, jest normą w Polsce i innych krajach, a Biedronka jest największym pracodawcą i płatnikiem podatku dochodowego wśród prywatnych firm – przekonuje ekspert.
– Nagradzanie inwestorów zagranicznych, którzy w Polsce odegrali czy odgrywają dużą rolę, jest wyrazem uznania dla nich i takim przekazem, który idzie w świat, że władze polskie doceniają uczciwych przedsiębiorców, którzy tutaj przyjeżdżają, inwestują pieniądze, tworzą miejsca pracy i powiększają PKB Polski – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Takie nagrody otrzymało również wielu polskich przedsiębiorców w innych krajach, dla których gospodarek się zasłużyli.
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej to odznaczenie nadawane cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami. Wśród nagrodzonych wcześniej osób znaleźli się m.in. reżyser Laco Adamik i trener reprezentacji siatkarzy Stephane Antiga.
– Spółka Jeronimo Martins poprzez swoje działania spopularyzowała Polskę w Portugalii. Sam tego miałem okazję doświadczyć, że znana jest działalność Biedronki w Polsce i współpraca. Myślę, że wielu inwestorów z tego kraju może się Polską zainteresować, patrząc na doświadczenia Biedronki – mówi Arendarski. – Bardzo dziwi mnie hejt, który spotykamy w internecie, i bezmyślne wypowiedzi, które właściwie zniesławiają człowieka mającego duże zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki – dodaje.
Pedro Pereira da Silva oprócz funkcji w Jeronimo Martins jest także prezesem i założycielem Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej, która od 2008 roku wspiera rozwój polsko-portugalskiego biznesu. Izba liczy około 200 członków, zarówno polskich, jak i portugalskich firm.
Ogłoszenie decyzji resortu spraw zagranicznych w sprawie nagrodzenia Pedro Pereiry da Silvy wywołało gorącą dyskusję w internecie.
– Biedronka jest pierwszym płatnikiem podatku dochodowego wśród przedsiębiorstw prywatnych. To się liczy w budżecie państwa – mówi prezes KIG.
Jak podkreśla Arendarski, z punktu widzenia polskiej gospodarki duże znaczenie ma również fakt, że dostawcami Biedronki są przede wszystkim polscy producenci. Obecność sklepów Jeronimo Martins na innych europejskich rynkach umożliwia spółce promocję produktów z Polski za granicą.
Czytaj także
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
- 2024-10-24: Dekarbonizacja coraz ważniejsza w strategiach polskich firm. Branże energochłonne liderem takich inwestycji
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Transport
Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga
Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.
Ochrona środowiska
OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.
Ochrona środowiska
Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.