Mówi: | Hanna Wróblewska |
Funkcja: | ministra kultury i dziedzictwa narodowego |
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
– Czas naszej prezydencji w Unii Europejskiej od strony kultury chcemy wykorzystać jak najlepiej dzięki instytucjom, z którymi współpracujemy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza, czyli instytucją odpowiedzialną za promocję kultury polskiej na świecie, oraz Narodowym Centrum Kultury, czyli instytucją, która współpracuje z instytucjami kultury w Polsce. Chcemy, żeby temat prezydencji europejskiej był obecny zarówno w Polsce, jak i poza Polską – mówi agencji Newseria Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Hasłem drugiej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która potrwa od 1 stycznia do 30 czerwca br., jest „Bezpieczeństwo, Europo”. Jak podkreśliła ministra przy okazji uroczystej inauguracji, Polska obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zaprasza Europę do dialogu, w którym polskie dziedzictwo mówi rozpoznawalnym językiem, buduje mosty między tradycjami, pokoleniami i narodami.
W ciągu najbliższego półrocza pod hasłem „Culture sparks unity” w ponad 20 europejskich państwach Instytut Adama Mickiewicza zorganizuje blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich, promujących polską kulturę, z naciskiem na młode pokolenie. Dzięki współpracy z artystami z innych państw UE i kandydujących do Wspólnoty zagraniczny program kulturalny prezydencji ma być symbolem różnorodności i szacunku. Ma też przypominać, że kultura może jednoczyć, łączyć, być przestrzenią do dialogu i międzynarodowej współpracy. Z kolei w krajowym programie prezydencji, prowadzonym przez NCK, znajdą się m.in. koncerty młodych artystów czy Międzynarodowe Forum Europa z Widokiem na Przyszłość, które odbędzie się w czerwcu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Tym razem postanowiono odejść od centralnych uroczystości na rzecz różnorodnych inicjatyw lokalnych, prezentujących bogactwo kulturalne polskich regionów. Oddanie inicjatywy samorządom ma inspirować lokalne społeczności, wzmacniać tzw. dzielenie się Polską oraz poszerzać dostęp do kultury.
– Na prezydencję polską są przewidziane takie same środki, jakie były przewidziane na poprzednią prezydencję, tutaj nie ma rozdmuchanych budżetów. Chcemy, żeby te środki wydać w jak najbardziej adekwatny sposób, mając w kontekście też czasy, w których żyjemy, czyli czasy niepokoju. Podstawą jest hasło prezydencji, jakim jest bezpieczeństwo – mówi Hanna Wróblewska. – Organizujemy cykle wystaw, koncertów, ale też dyskusje o poważnych tematach dotyczących odbiorców, polityki audiowizualnej.
Nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego są jednym z priorytetów polskiej prezydencji w zakresie kultury. Jak wyjaśnia MKiDN, Polska podejmie dyskusje w Radzie UE nad rewizją dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (AVMS), której przegląd jest zaplanowany na koniec 2026 roku.
– Widzimy, że potrzebne są zmiany. Technologia cyfrowa, świat zmienia się tak szybko, że prawo bardzo często za nim nie nadąża. Od nas zależy, jak to prawo cały czas monitorować i przystosowywać, żeby ono było adekwatne do czasów, sprawiedliwe dla twórców i jak najbardziej pro dla odbiorców – podkreśla ministra. – Nie chciałabym tutaj mówić o zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji, raczej o tym, jak ją wykorzystać w sposób bardzo świadomy, nie zapominając o prawach twórców.
Drugi priorytet dotyczy młodych twórców i ich wsparcia na początku kariery zawodowej. To zagadnienie zyskuje na znaczeniu na poziomie europejskim. W ramach prezydencji przewidziane są prace nad wspieraniem rozpoczynania kariery w sektorach kreatywnych oraz zmianami i rozwijaniem narzędzi takich jak Program Kreatywna Europa.
– Kilka lat temu Francja dyskutowała o mobilności młodych artystów, my do tej dyskusji nawiązujemy. Zrobimy specjalne badania, chcemy sprawdzić, jakie działania naprawdę wsparłyby młodych artystów na starcie w ich karierze – mówi Hanna Wróblewska. – Tutaj nie występuje podział na naszych i innych twórców, mówimy raczej o twórcach w różnych krajach Europy i badamy, jakie elementy działań wsparłyby ich karierę. W Zachęcie w kwietniu organizujemy bardzo dużą, trzydniową konferencję na ten temat, w której wezmą udział zarówno ministrowie kultury z innych krajów, eksperci, kuratorzy, krytycy, jak i młodzi artyści. W trakcie tej konferencji przewidujemy także wizyty studyjne, czyli spotkania z młodymi artystami, aby usłyszeć i zobaczyć też ich perspektywę.
Jak wyjaśnia resort, w ramach konferencji w warszawskiej Zachęcie zaplanowano sześć paneli tematycznych skupiających się na projektowaniu ścieżki zawodowej artysty, zagadnieniach związanych z kształceniem twórców, przyszłości zawodów twórczych, przedsiębiorczości twórców, ich zdrowia oraz wsparcia ich karier. W kwietniu także odbędzie się międzynarodowa konferencja o sztucznej inteligencji w kontekście mediów, usług audiowizualnych i prawa autorskiego. Podczas wydarzenia w Łodzi zaplanowano siedem paneli tematycznych dotyczących pracy dziennikarzy, walki z dezinformacją, sektorów kreatywnych, egzekwowania praw własności intelektualnej, edukacji medialnej i kształtowania kompetencji cyfrowych obywateli. Efektem półrocznej prezydencji mają być przygotowane konkluzje, które będą wskazywały drogi przyszłej polityki audiowizualnej oraz bardzo konkretne działania na rzecz młodych twórców.
Czytaj także
- 2025-05-21: Bryska: Dla mnie Opera Leśna to bardzo sentymentalne miejsce. Jako dziecko oglądałam festiwale w Sopocie, a teraz sama mogę na nich występować
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-19: Poparcie dla UE rekordowo wysokie, mimo wzrostu populizmu. Społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa
- 2025-04-30: Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.