Mówi: | Wojciech Sobieraj |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Alior Bank |
Alior Bank: dywidenda najwcześniej w 2015 roku
Bank osiągnął w ubiegłym roku 150 mln zł zysku netto. W tym roku ma być ponad 2 razy większy. Chociaż kondycja banku pozwala na wypłatę dywidendy, zarząd nie ma takiego zamiaru i podkreśla, że jeszcze na to za wcześnie.
- Tworzenie banku to jest proces na lata. W związku z tym od samego początku zakładaliśmy brak wypłaty dywidendy przez pierwsze lata. Myślę, że dywidenda najwcześniej będzie w 2015 czy 2016 roku. Bank, który w ubiegłym roku osiągnął break even point nie będzie wypłacał żadnej dywidendy - zapewnia Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.
Bank po 3 latach działalności osiągnął próg rentowności. W niespełna 4 lata udało mu się zdobyć 1 milion klientów. Jak podkreśla Wojciech Sobieraj kondycja banku jest dobra i pod tym względem nie ma przeciwwskazań do wypłaty dywidendy.
- Współczynniki adekwatności kapitałowej mamy zgodne z naszymi planami i KNF. Nie jest to przedmiotem żadnych rozmów. Teraz dokapitalizowaliśmy bank wypuszczając 280 mln obligacji podporządkowanych. Tutaj jesteśmy zgodni ze wszystkimi wskaźnikami - mówi prezes Alior Banku podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.
Emisja 8-letnich obligacji podporządkowanych miała miejsce pod koniec lutego. Była to największa seria tego typu papierów krajowego banku w ciągu 3 lat. Alior Bank planuje wprowadzenie obligacji do notowań na rynku Catalyst. Mówi się również o planowanym giełdowym debiucie banku. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o wyborze JP Morgan, Morgan Stanley i Barclays Capital na doradców w procesie przygotowań do oferty publicznej.
Czytaj także
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-16: Mokradła z kluczową rolą dla zagrożonych gatunków ptaków i bioróżnorodności. Coraz więcej podmiotów angażuje się w ich ochronę
- 2024-09-11: Pierwsze pożyczki na zieloną transformację trafiają do miast. Do końca roku zostanie podpisanych 200 umów
- 2024-09-12: Do BGK trafiło już 240 wniosków na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Samorządy mogą zyskać 40 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek na inwestycje
- 2024-07-18: Większość małych i średnich firm przez całą swoją działalność nie zmienia banku. Wysoko oceniają dostępność do usług bankowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.