Mówi: | Jerzy Różyński |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Krajowy Związek Banków Spółdzielczych |
Banki spółdzielcze niegotowe na unijne zmiany. Chcą okresu przejściowego
Szykują się zmiany dla banków spółdzielczych. 1 stycznia 2013 roku mają wejść w życie przepisy unijnej dyrektywy dotyczącej kapitałów i płynności banków. Przedstawiciele polskiego sektora wnioskują o trzyletni okres przejściowy. - Chcemy dobrze przygotować się do zmian i ewentualnie zmodyfikować to, co niekorzystne dla polskich banków - mówi prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
Władze Unii Eropejkiej, by zapobiec w przyszłości zawirowaniom w sektorze bankowym szykują nowe, ostrzejsze regulacje. Będą one zawierać m.in. nową definicję funduszu udziałowego, zmianę sposobu wyznaczania minimalnego poziomu kapitałów oraz zmiany dotyczące płynności krótkoterminowej. Jak podkreślają bankowcy, te zmiany będą miały największy wpływ na funkcjonowanie banków spółdzielczych.
Dlatego wspólnie z Ministerstwem Finansów, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych podjął decyzję o wnioskowaniu o dłuższy okres przejściowy. Chodzi między innymi o to, że polskie banki spółdzielcze to często małe podmioty, które posiadają zbyt małe kapitały własne i w wielu przypadkach poważne kłopoty ze spełnieniem tych wymogów.
- Chcielibyśmy, żeby pieniądze, które banki spółdzielcze lokują w banku zrzeszającym (płynność krótkoterminowa) były zaliczane do tzw. funduszy płynnych. Po rozmowach w Unii Europejskiej, a także w Polsce, z Ministerstwem Finansów, jestem optymistą i wydaje się, że interpretacja powinna pójść w takim kierunku, jaki polskie banki spółdzielcze postulują. Jeśli chodzi o fundusze udziałowe interpretacja jest taka, że nie mogą one być zaliczane do tzw. funduszy pierwszych kategorii. My chcielibyśmy, żeby były - wyjasnia Jerzy Różyński, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
Do tego potrzebne są zmiany w ustawodawstwie, które wprowadzą reguły na wzór obowiązujący w Niemczech, w banku spółdzielczym DZ Bank.
Jednym z wariantów wypełnienia wymogów dyrektywy CDR IV może być decyzja o przystępowaniu do Systemu Ochrony Instytucjonalnej IPS. System ten ma być platformą ściślejszej współpracy finansowej i organizacyjnej banków spółdzielczych w ramach zrzeszeń. Zachowana ma być jednak samodzielność i podmiotowość zrzeszonych banków.
- Te rozwiązania, które proponuje Unia Europejska wszystkim krajom członkowskim, mogą spowodować większą integrację, szczególnie integrację biznesową - mówi Jerzy Różyński.
Analitycy sektora bankowego uważają, że nowe wymogi unijne spowodują konieczność łączenia się banków tak, by uchronić podmioty przed zamknięciem. Jednak prezes KZBS podkreśla, że nie chodzi o konsolidacje banków. Jak dodaje, w polskiej bankowości spółdzielczej integracja jest już bardzo zaawansowana.
- W tej chwili mamy dwa banki zrzeszające. Do niedawna były trzy, więc nastąpiło już ograniczenie banków zrzeszających, czyli tym samym kosztów. Mamy Bank Polskiej Spółdzielczości w Warszawie, który skupia prawie 70 proc. banków i SGB Bank w Poznaniu, który skupia ponad 30 proc. banków - informuje prezes KZBS.
Zarówno szefowie tych zrzeszeń, jak i Jerzy Różyński, uważają, że funkcjonowanie w ramach nowego systemu IPS może być dla banków spółdzielczych korzystne: może poprawić nie tylko ich bezpieczeństwo, ale również efektywność.
Przedstawiciele banków spółdzielczych o nowych regulacjach rozmawiają również z polskim regulatorem. KNF wręcz zaleca konsolidację najmniejszych banków spółdzielczych. Trwają prace specjalnie utworzonego zespołu nad pakietem koniecznych zmian w ustawodawstwie, które będą regulowały funkcjonowanie banków spółdzielczych.
- Pracujemy wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego, aby zachować odrębność bankowości spółdzielczej. KNF proponuje, aby jak najszybciej wprowadzić przepisy unijne. Ze względu na bezpieczeństwo powinniśmy je zaimplementować jak najwcześniej, żeby jak najszybciej stworzyć Systemy Ochrony Instytucjonalnej w Polsce - dodaje Jerzy Różyński.
Wewnętrzne konsultacje potrwają prawdopodobnie do końca roku tak, by w 2013 roku można było rozpocząć ścieżkę legislacyjną.
- Po rozmowach z KNF jesteśmy optymistami. Wydaje się, że wspólnie opracujemy taki model, że będzie konsumować to, co chce Komisja Nadzoru Finansowego, czyli bezpieczeństwo. A z drugiej strony to, co my chcemy, czyli zwiększenie efektywności banków spółdzielczych i ich konkurencyjności - mówi prezes Związku.
Zdaniem Jerzego Różyńskiego dzięki wprowadzanym zmianom banki spółdzielcze powinny zwiększyć swój udział w rynku z 6-8 proc. nawet do poziomu kilkunastoprocentowego.
Na polskim rynku istnieją 572 banki spółdzielcze, które posiadają ponad 4500 placówek i zatrudniają 32 tysiące pracowników.
Czytaj także
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-27: Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-05-29: Trwają prace nad zmianami w finansowaniu kolei. Obecny system powoduje duże problemy branży i brak konkurencyjności transportu szynowego
- 2025-05-23: Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
- 2025-06-03: Zaufanie do UE deklaruje 58 proc. Polaków. Większość Europejczyków postrzega ją jako stabilne miejsce na tle niespokojnego świata
- 2025-05-14: Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-04-16: Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.