Mówi: | Rowena Everson |
Funkcja: | dyrektor zarządzająca |
Firma: | Standard Chartered Global Business Services |
Jeden z największych banków na świecie uruchamia w Polsce globalne centrum usług. W ciągu 5 lat chce zatrudnić w sumie 750 specjalistów
Blisko 750 pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat zamierza zatrudnić w Polsce Standard Chartered, jedna z największych instytucji bankowych na świecie, która w tym roku weszła na polski rynek. Brytyjski bank utworzył w Warszawie jedyne globalne centrum usług zlokalizowane poza Azją. Będzie świadczyć usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, zapobiegania przestępczości finansowej oraz HR.
– Polska będzie hubem usługowym wspierającym naszą działalność na zachodniej półkuli. Większość naszych istniejących już hubów znajduje się we wschodniej strefie czasowej, Polska jest najdalej wysuniętym na zachód przyczółkiem. Mamy nadzieję, że stanie się centrum wynajdywania talentów i wsparciem dla rozwoju naszych aktywności w Europie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Rowena Everson, dyrektor zarządzająca Standard Chartered Global Business Services.
Standard Chartered to jedna z największych instytucji bankowych na świecie, która może się poszczycić 150-letnią historią i obecnością na 60 zagranicznych rynkach. Na całym świecie zatrudnia przeszło 86 tys. pracowników pochodzących ze 125 krajów. W połowie roku firma ogłosiła, że zamierza wejść na polski rynek i zatrudniła pierwszych pracowników w nowo utworzonym globalnym centrum usług. W tej chwili brytyjski bank zatrudnia w nim ponad 80 specjalistów, a do końca tego roku zatrudnienie ma niemal ulec podwojeniu i wzrosnąć do 150 osób. Warszawski hub Standard Chartered to pierwsze i jedyne globalne centrum usług banku zlokalizowane poza Azją.
– Nasz hub w Polsce będzie głównym, który wesprze działalność firmy w Europie i obu Amerykach. Przywiązujemy do niego ogromną wagę. Już w tej chwili rozrasta się on dość dynamicznie. Docelowo planujemy zatrudnić w nim ok. 750 pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat. Chcemy się angażować w szereg specyficznych rodzajów działalności, takich jak przeciwdziałanie cyberprzestępstwom i przestępstwom finansowym, szukanie nowych talentów, wspieranie operacji bankowych oraz pomoc w rozwijaniu innych hubów – wymienia Rowena Everson.
Warszawskie centrum Global Business Services (GBS) będzie świadczyć na rzecz innych spółek z grupy, m.in. usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, zapobiegania przestępczości finansowej oraz HR, ponieważ w jego strukturach powstanie centrum rekrutacji talentów na Europę, USA, Bliski Wschód i Afrykę. Warszawa to szósty na świecie i zarazem jedyny w Europie hub Standard Chartered, który będzie się specjalizować w zaawansowanych procesach.
– Z punktu widzenia HR-u planujemy rozprzestrzenić naszą działalność nie tylko na Polskę, lecz także na Europę Zachodnią. Dlatego biuro w Polsce i tutejszy dział rekrutacji będzie elementem naszej strategii pozyskiwania pracowników na inne rynki zachodnie – mówi Rowena Everson.
Szczególnie istotny będzie też segment zapobiegania cyberprzestępstwom.
– Planujemy w Polsce lokalizację naszego Global Head of Malware, więc znaczenie funkcji cyberbezpieczeństwa będzie duże. W dzisiejszym świecie jest to element, którego nie możemy pomijać. Ten dział się rozrasta – zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i cybernadzoru – mówi dyrektor zarządzająca GBS. – Znam kilku szefów dużych firm, którzy także w tej chwili lokują swoje środki i zasoby w Polsce w tej dziedzinie. Umiejscowienie w Warszawie będzie niezmiernie perspektywiczne i mamy nadzieję na dalszy, dynamiczny rozwój.
Jak podkreśla, głównym czynnikiem, który przyciągnął Standard Chartered do Polski, jest tutejsza baza talentów i dobrze wykształcone kadry IT, finansowe i prawnicze oraz rosnące PKB. Dzięki nim Warszawa wygrała z innymi lokalizacjami branymi pod uwagę, m.in. Budapesztem i Dublinem. Docelowo centrum Standard Chartered ulokuje się w budynku The Warsaw Hub, budowanym przez Ghelamco przy Rondzie Daszyńskiego.
Czytaj także
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-04: Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
- 2024-09-12: Sektor kosmiczny potrzebuje nowych pracowników. To szansa dla młodych inżynierów
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
- 2024-09-02: Projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk wzburzył naukowców. Ich zdaniem spowoduje on obniżenie prestiżu tej instytucji oraz ograniczy jej samodzielność
- 2024-09-10: Polska biotechnologia mierzy się z ogromnym niedofinansowaniem. Mimo to ma duży potencjał rozwoju, w szczególności segment badań klinicznych
- 2024-09-04: Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.