Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
UE pracuje nad nowym prawem bankowym. KNF: System banków spółdzielczych musiałby się istotnie przeorganizować
Bruksela nie chce zgodzić się na propozycje, wnoszone wspólnie przez KNF i polskie banki spółdzielcze. – Jeśli rozmowy nie przyniosą oczekiwanego efektu, system bankowości spółdzielczej będzie musiał się zreorganizować – mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Nowe przepisy, dotyczące kapitałów i płynności banków, mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Kluczowe będą, przede wszystkim dla funkcjonowania banków spółdzielczych. Te, od pewnego czasu rozmawiają z Komisją Nadzoru Finansowego na temat kształtu nowych regulacji. Jednocześnie toczą się negocjacje z Brukselą.
– Rozmowy dotyczą przede wszystkim skutków, jakie propozycje rozwiązań w dyrektywie Unii Europejskiej i towarzyszącemu rozporządzeniu będą miały na działalność sektora bankowego – tłumaczy Agencji Informacyjnej Newseria szef KNF, Andrzej Jakubiak.
Koncentrują się one przede wszystkim na dwóch aspektach. Pierwszy to kwestie związane z kapitałami banków.
– Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta, dlatego iż tylko nieliczne banki spółdzielcze wymagałyby dodatkowego dokapitalizowania z uwagi na pomniejszenie znaczenia funduszy uzupełniających – wyjaśnia Jakubiak.
Dużo poważniejsze dla sektora mogą być skutki uregulowań, związanych z płynnością, zwłaszcza z płynnością długoterminową.
– W tym przypadku potrzebne będą szczególnego rodzaju rozwiązania, bo wydaje się, że te postulaty, które są zgłaszane przez banki spółdzielcze i stronę polską w trakcie prac nad dyrektywą, nie mają zbyt wielkich szans na ich uwzględnienie w toku legislacyjnym – mówi z obawą kierujący Komisją Nadzoru Finansowego.
KNF wnosi o jak najdłuższe okresy przejściowe. To po pierwsze. Po drugie oczekuje, że Unia uzna specyfikę naszego sektora spółdzielczego. Zadanie jest bardzo trudne, podobnie jak toczące się właśnie rozmowy.
– Jesteśmy już po Radzie Ecofin, jesteśmy już po obradach Parlamentu i żadne z ciał nie pochyliło się nad tym problemem – wylicza Andrzej Jakubiak. – Dużo jest czasu, ale i dużo pracy jest jeszcze do zrobienia. My nadal podnosimy te kwestię.
Unijne regulacje mogą prowadzić do utraty odrębności przez banki spółdzielcze.
– Jeżeli weszłaby w życie dyrektywa w tym kształcie, to stawiałoby tę odrębność pod dużym znakiem zapytania – przyznaje Przewodniczący KNF. – System banków spółdzielczych musiałby się dosyć istotnie przeorganizować. Musiałby być znacznie inny system budowania bankowości spółdzielczej niż to ma miejsce dzisiaj.
Nowe przepisy unijnej dyrektywy mają zapobiec ewentualnym zawirowaniom w sektorze bankowym. Inna będzie definicja funduszu udziałowego, zmieni się sposób wyznaczania minimalnego poziomu kapitałów oraz zasady, dotyczące płynności krótkoterminowej.
Czytaj także
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2024-07-25: Banki spółdzielcze z coraz większą rolą w finansowaniu rolników i firm. Nadmierne regulacje i niejednoznaczne przepisy ograniczają ich rozwój
- 2024-07-16: Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2023-12-12: W tym tygodniu kolejny ważny wyrok TSUE. Banki może czekać „frankowe trzęsienie ziemi”
- 2023-11-09: Banki centralne na potęgę kupują złoto do swoich rezerw. Notowanie kruszcu coraz wyższe
- 2023-09-19: Polacy entuzjastami w podejściu do nowych technologii. Pod względem bezpieczeństwa danych najbardziej ufają bankom
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.