Mówi: | Prof. Barbara Kudrycka |
Funkcja: | Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
Resort nauki pracuje nad nowym systemem antyplagiatowym na uczelniach
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego razem z prywatnymi firmami pracuje nad nowym systemem antyplagiatowym. W ramach walki z plagiatami ma powstać publiczna baza danych prac dyplomowych obejmująca prace dyplomowe napisane od 2013 r., a być może także wcześniejsze. Chodzi o danie uczelniom wyższym lepszych narzędzi do weryfikacji samodzielności pracy studentów.
– Pracujemy nad takim systemem informatycznym, który pozwoli uczelniom na to, aby wszystkie prace przygotowywane przez studentów studiów licencjackich i magisterskich mogły być weryfikowane w nowym programie antyplagiatowym, o ile promotor uzna, że pracę należy zweryfikować – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dostęp do systemu będą mieć pracownicy naukowi oraz Państwowa Komisja Akredytacyjna. Ma on zostać wdrożony zarówno w jednostkach publicznych, jak i prywatnych. Prace nad nim nie są jeszcze ukończone. Z ministerstwem współpracuje m.in. działająca od 2002 r. firma Plagiat.pl, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań służących poprawie jakości kształcenia i ochronie własności intelektualnej.
– Chcemy zobowiązać uczelnie, żeby studenci możliwie najszybciej przekazywali swoje prace, rozprawy dyplomowe, magisterskie w wersji elektronicznej. Pomoże to w sprawdzeniu ich samodzielności – mówi prof. Kudrycka.
Jak dodaje minister, jeśli promotor uzna, że nie ma wątpliwości co do samodzielności pracy, to nie będzie miał on obowiązku sprawdzania jej w systemie antyplagiatowym.
– Jeśli jednak będzie miał jakieś podejrzenia co do samodzielności dzieła, to jego obowiązkiem będzie wrzucenie go do systemu. System zaś sprawdzi, czy student korzystał z innych opracowań bez zaznaczenia cytatami, odnośnikami, bibliografią etc. – wyjaśnia prof. Barbara Kudrycka.
Wprowadzenie nowego systemu plagiatowego jest elementem szerszych reform planowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a kolejna nowelizacja ma zacząć obowiązywać 1 października br. W połowie kwietnia br. rząd przyjął założenia projektu dotyczącego zmian w ustawie o finansowaniu nauki. Głównymi celami tych zmian są, jak podaje na swoich stronach MNiSW, m.in. bliższe powiązanie studiów z rynkiem pracy, ułatwienie kształcenia osobom po 25. roku życia, ułatwienia dla młodych naukowców, a także wsparcie wyróżniających się jednostek naukowych.
Czytaj także
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-30: Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.