Mówi: | Prof. Barbara Kudrycka |
Funkcja: | Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
Resort nauki pracuje nad nowym systemem antyplagiatowym na uczelniach
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego razem z prywatnymi firmami pracuje nad nowym systemem antyplagiatowym. W ramach walki z plagiatami ma powstać publiczna baza danych prac dyplomowych obejmująca prace dyplomowe napisane od 2013 r., a być może także wcześniejsze. Chodzi o danie uczelniom wyższym lepszych narzędzi do weryfikacji samodzielności pracy studentów.
– Pracujemy nad takim systemem informatycznym, który pozwoli uczelniom na to, aby wszystkie prace przygotowywane przez studentów studiów licencjackich i magisterskich mogły być weryfikowane w nowym programie antyplagiatowym, o ile promotor uzna, że pracę należy zweryfikować – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dostęp do systemu będą mieć pracownicy naukowi oraz Państwowa Komisja Akredytacyjna. Ma on zostać wdrożony zarówno w jednostkach publicznych, jak i prywatnych. Prace nad nim nie są jeszcze ukończone. Z ministerstwem współpracuje m.in. działająca od 2002 r. firma Plagiat.pl, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań służących poprawie jakości kształcenia i ochronie własności intelektualnej.
– Chcemy zobowiązać uczelnie, żeby studenci możliwie najszybciej przekazywali swoje prace, rozprawy dyplomowe, magisterskie w wersji elektronicznej. Pomoże to w sprawdzeniu ich samodzielności – mówi prof. Kudrycka.
Jak dodaje minister, jeśli promotor uzna, że nie ma wątpliwości co do samodzielności pracy, to nie będzie miał on obowiązku sprawdzania jej w systemie antyplagiatowym.
– Jeśli jednak będzie miał jakieś podejrzenia co do samodzielności dzieła, to jego obowiązkiem będzie wrzucenie go do systemu. System zaś sprawdzi, czy student korzystał z innych opracowań bez zaznaczenia cytatami, odnośnikami, bibliografią etc. – wyjaśnia prof. Barbara Kudrycka.
Wprowadzenie nowego systemu plagiatowego jest elementem szerszych reform planowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a kolejna nowelizacja ma zacząć obowiązywać 1 października br. W połowie kwietnia br. rząd przyjął założenia projektu dotyczącego zmian w ustawie o finansowaniu nauki. Głównymi celami tych zmian są, jak podaje na swoich stronach MNiSW, m.in. bliższe powiązanie studiów z rynkiem pracy, ułatwienie kształcenia osobom po 25. roku życia, ułatwienia dla młodych naukowców, a także wsparcie wyróżniających się jednostek naukowych.
Czytaj także
- 2025-04-30: Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-05-02: Im bliżej wyborów prezydenckich, tym więcej dezinformacji. Polacy nie umieją jeszcze jej rozpoznawać
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.