Mówi: | Prof. Barbara Kudrycka |
Funkcja: | Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
Resort nauki pracuje nad nowym systemem antyplagiatowym na uczelniach
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego razem z prywatnymi firmami pracuje nad nowym systemem antyplagiatowym. W ramach walki z plagiatami ma powstać publiczna baza danych prac dyplomowych obejmująca prace dyplomowe napisane od 2013 r., a być może także wcześniejsze. Chodzi o danie uczelniom wyższym lepszych narzędzi do weryfikacji samodzielności pracy studentów.
– Pracujemy nad takim systemem informatycznym, który pozwoli uczelniom na to, aby wszystkie prace przygotowywane przez studentów studiów licencjackich i magisterskich mogły być weryfikowane w nowym programie antyplagiatowym, o ile promotor uzna, że pracę należy zweryfikować – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dostęp do systemu będą mieć pracownicy naukowi oraz Państwowa Komisja Akredytacyjna. Ma on zostać wdrożony zarówno w jednostkach publicznych, jak i prywatnych. Prace nad nim nie są jeszcze ukończone. Z ministerstwem współpracuje m.in. działająca od 2002 r. firma Plagiat.pl, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań służących poprawie jakości kształcenia i ochronie własności intelektualnej.
– Chcemy zobowiązać uczelnie, żeby studenci możliwie najszybciej przekazywali swoje prace, rozprawy dyplomowe, magisterskie w wersji elektronicznej. Pomoże to w sprawdzeniu ich samodzielności – mówi prof. Kudrycka.
Jak dodaje minister, jeśli promotor uzna, że nie ma wątpliwości co do samodzielności pracy, to nie będzie miał on obowiązku sprawdzania jej w systemie antyplagiatowym.
– Jeśli jednak będzie miał jakieś podejrzenia co do samodzielności dzieła, to jego obowiązkiem będzie wrzucenie go do systemu. System zaś sprawdzi, czy student korzystał z innych opracowań bez zaznaczenia cytatami, odnośnikami, bibliografią etc. – wyjaśnia prof. Barbara Kudrycka.
Wprowadzenie nowego systemu plagiatowego jest elementem szerszych reform planowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a kolejna nowelizacja ma zacząć obowiązywać 1 października br. W połowie kwietnia br. rząd przyjął założenia projektu dotyczącego zmian w ustawie o finansowaniu nauki. Głównymi celami tych zmian są, jak podaje na swoich stronach MNiSW, m.in. bliższe powiązanie studiów z rynkiem pracy, ułatwienie kształcenia osobom po 25. roku życia, ułatwienia dla młodych naukowców, a także wsparcie wyróżniających się jednostek naukowych.
Czytaj także
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-19: Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.