Mówi: | Alain Simonnet, dyrektor generalny, 3M w Polsce Tomasz Duda, dyrektor badań i rozwoju, 3M w Polsce |
We Wrocławiu powstało pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej nowoczesne centrum szkoleniowe. Wirtualna rzeczywistość może poprawić jakość i atrakcyjność szkoleń BHP dla pracowników
W ubiegłym roku Główny Urząd Statystyczny odnotował blisko 87,9 tys. wypadków przy pracy, z czego 239 śmiertelnych. Te statystyki od kilku lat wahają się nieznacznie. Problemem są przestarzałe przepisy i nieświadomość pracowników, którzy w większości przypadków sami przyczyniają się do wypadku. Amerykański koncern 3M otworzył właśnie we Wrocławiu pierwsze w regionie centrum szkoleniowe, w którym firmy i ich pracownicy mogą się szkolić z zakresu bezpiecznego wykorzystania sprzętu i bezpieczeństwa pracy.
– Najbardziej zagrożony wypadkami przy pracy jest przemysł budowlany i przetwórstwo. Trudno sobie wyobrazić, że osoba która spadnie z wysokości i nie jest odpowiednio zabezpieczona uniknie poważnych obrażeń bądź wypadek nie będzie śmiertelny. Statystycznie, najwięcej wypadków zdarza się w przetwórstwie, ale są to incydenty, gdzie ktoś został skaleczony lub skręcił nogę. Prawie 40 proc. wypadków przy pracy ma miejsce w trakcie poruszania się, wtedy najczęściej dochodzi do skręcenia kostki albo zwichnięcia kolana – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Duda, dyrektor badań i rozwoju 3M w Polsce.
Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku blisko 87,9 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, co oznacza niewielki wzrost liczby takich incydentów (o 0,3 proc. rok do roku). Większość wypadków miała niegroźne skutki. Ciężkich obrażeń doznały 464 osoby, natomiast 239 to liczba wypadków śmiertelnych (o 21,4 proc. mniej rok do roku). Od kilku lat te statystyki utrzymują się na zbliżonym poziomie.
– Świadomość jest coraz większa i coraz częściej pracownicy sami wymuszają na pracodawcy stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Osobna kwestia to ich praktyczne zastosowanie. Pracownikowi, który nosi maskę czy respirator wydaje się, że jest zabezpieczony. Oczywiście tak, ale pod warunkiem, że maska jest odpowiednio założona. Jeżeli nie jest, wtedy jest to iluzoryczne zabezpieczenie – zauważa Tomasz Duda.
Ekspert 3M ocenia, że obwiązujące w Polsce przepisy, które dotyczą bezpieczeństwa pracy, są dość rygorystyczne, ale i przestarzałe. Problemem jest też kwestia ich egzekwowania.
– Niestety, są to przepisy jeszcze z lat 70., które bardziej nastawiają się na dokumentację niż na część praktyczną szkoleń. Przepisy same w sobie nie są złe, natomiast zmiany wymaga kwestia egzekucji oraz przejścia z części legislacyjnej do części praktycznej. Powinniśmy się nastawić głównie na część praktyczną – podkreśla Tomasz Duda.
Jak pokazują dane GUS, wypadkom przy pracy najczęściej ulegają osoby zatrudnione w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i przy naprawie pojazdów samochodowych. Przyczyną większości takich incydentów (60,1 proc.) jest niewłaściwe zachowanie się pracownika. Dlatego – poza kontrolą z zakresu przestrzegania BHP w firmie – istotne są praktyczne szkolenia dla pracowników, którzy powinni wiedzieć, jak korzystać z narzędzi i sprzętu ochronnego, żeby nie ulec wypadkowi.
– Chcielibyśmy wpłynąć na to, żeby przepisy prawa nie tylko wymagały od pracodawców stosowania środków bezpieczeństwa, lecz także wymagały odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Produkty, których będą używali do ochrony, muszą być odpowiednio założone, tylko wówczas spełniają swoje zadanie – podkreśla Tomasz Duda.
W tym tygodniu firma uruchomiła we Wrocławiu jedyne w Europie Środkowo–Wschodniej centrum szkoleniowe. Kosztem blisko 10 mln zł powstała 10-metrowa wieża wysokościowa oraz specjalistyczne działy, m.in.: obróbki ściernej czy napraw blacharsko-lakierniczych. Firmy, z którymi 3M współpracuje na polskim rynku, mogą wysyłać tutaj swoich pracowników na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy i bezpiecznej obsługi sprzętu. Wrocławskie Centrum Szkoleniowe 3M to jeden z 53 tego typu obiektów na całym świecie.
– Nowoczesną metodą szkolenia BHP jest wirtualna rzeczywistość, którą wprowadziliśmy w jednym z laboratoriów. Pracownik, który zakłada gogle wirtualnej rzeczywistości, wchodzi na symulowaną platformę bez zabezpieczenia przed upadkiem i nagle spada. Wirtualna rzeczywistość dość dokładnie obrazuje, jakie mogą być skutki nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa, czyli niezabezpieczenia się przed upadkiem z wysokości. Mamy tu przykład uprzęży czy drabin, po których mogą się wspinać pracownicy. To środowisko pracy na wysokości, ale w warunkach kontrolowanych, w których możemy praktycznie przeszkolić pracowników z bezpieczeństwa pracy – mówi Tomasz Duda.
– Chcemy rozwijać takie centra w większych krajach. Dziś jest ich 53, to we Wrocławiu jest pierwszym w naszym regionie i dlatego traktujemy je bardzo poważnie. Głównym celem jest możliwość goszczenia tutaj naszych klientów i użytkowników naszych produktów czy rozwiązań. Chcemy szkolić naszych klientów, dzielić się z nimi najlepszymi praktykami i doświadczeniem naszych ekspertów. Szkolenia rozpoczną się w październiku, czyli już niedługo – mówi Alain Simonnet, dyrektor generalny 3M w Polsce.
Amerykańska firma, która należy do czołówki najbardziej innowacyjnych na świecie, inwestuje w Polsce od 25 lat. Łączna wartość inwestycji przekroczyła w tym czasie 500 milionów dolarów. We Wrocławiu firma zlokalizowała już swoje centra innowacji, dział badań i rozwoju, centrum usług wspólnych oraz centrum produkcyjne. Jest największym w regionie pracodawcą, który zatrudnia ponad 3 tys. osób.
– Dwa lata temu zainwestowaliśmy w Global Service Center, czyli centrum usług wspólnych we Wrocławiu. Rozbudowujemy też naszą fabrykę. Nasze zaangażowanie na tutejszym rynku należy do największych na świecie i jest drugie co do wielkości w Europie. Będziemy nadal inwestować w różne obszary, kompetencje i rozwiązanie. Nie jest to więc koniec tej przygody – zapowiada Alain Simonnet.
Globalny koncern 3M jest obecny w ponad 70 krajach a nasze produkty są dostępne w ponad 200 krajach na całym świecie. Firma ma w portfolio ok. 55 tys. produktów, a statystycznie każdy Polak codziennie spotyka się kilkanaście razy z rozwiązaniami i innowacjami 3M.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
- 2024-11-14: Odwożenie dzieci do szkoły samochodem nie bez wpływu na jakość powietrza. Wielu rodziców tylko po to uruchamia auto
- 2024-11-22: Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-31: Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.