Mówi: | Marek Rozkrut |
Funkcja: | Główny Ekonomista |
Firma: | EY |
Ekonomista EY: spodziewamy się dalszej obniżki stóp procentowych
Dziś rusza dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. – Nowa projekcja inflacji pokaże, że jest miejsce na obniżenie stóp do poziomu 2,25 proc. – prognozuje główny ekonomista EY Marek Rozkrut. Jednak oceniając wypowiedzi członków RPP, przewiduje, że podobnie jak w czerwcu zapadnie decyzja o obniżce o 25 pb, do poziomu 2,50 proc.
Od 5 czerwca stopa referencyjna wynosi 2,75 proc. Jest to najniższy poziom w historii, jednak niewykluczone są dalsze obniżki. Według Marka Rozkruta członkowie RPP zdecydują się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu na obniżkę o 25 punktów bazowych.
– Niektórzy członkowie Rady mogą obawiać się problemów na rynku walutowym wynikających z obniżki stóp. Jednak z wypowiedzi niektórych z nich m.in. prezesa Marka Belki i profesora Jerzego Hausnera wnioskuję, że te obawy nie będą decydujące – przewiduje ekonomista.
Jak podkreśla, nowa projekcja inflacji powinna jednak wskazać, że jest jeszcze pole do obniżki i główna stopa referencyjna może być na poziomie 2,25 proc.
– Wydaje mi się, że RPP tak nie postapi. Raczej zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę, a potem może sobie zrobić przerwę. Nie mniej oczekiwałbym, że nastawienie wciąż będzie łagodne, dlatego że bilans ryzyk dla wzrostu gospodarczego i perspektyw inflacji jest wciąż ujemny. To oznacza, że wciąż w przyszłości bardziej prawdopodobna powinna być obniżka niż podwyżka stóp procentowych – przekonuje Marek Rozkrut.
Dalszy scenariusz zależy od wyników makroekonomicznych. Kluczowe będą dane o wzroście PKB w III kwartale.
– Jeżeli odbicie gospodarcze rzeczywiście nastąpi, wówczas nie będziemy mieli do czynienia z obniżką stóp procentowych. Gdyby natomiast ta perspektywa miała się przesuwać, w szczególności w wyniku np. pogorszenia sytuacji w strefie euro, wówczas moglibyśmy oczekiwać wczesną jesienią kolejną obniżki stóp procentowych – prognozuje Rozkrut.
To oznacza, że pierwsze podwyżki stóp procentowych będą możliwe najwcześniej w przyszłym roku.
– Chciałbym, żeby ruch w odwrotną stronę zaczął się jak najszybciej, bo to by oznaczało, że perspektywy wzrostu gospodarczego się zmieniły na plus i co za tym idzie, presja inflacyjna także powinna wzrosnąć. Obawiam się, że jednak te perspektywy nie są na tyle korzystne dzisiaj, abyśmy mieli mieć do czynienia z podwyżką stóp procentowych np. w roku bieżącym – podkreśla.
Główny ekonomista EY ocenia, że RPP zbyt późno rozpoczęła cykl obniżek.
– Powinna była ich dokonać już w roku ubiegłym. Niestety RPP nie zaufała projekcji inflacyjnej, która jest przygotowywana przez analityków NBP trzy razy w roku – dodaje ekonomista.
Jego zdaniem, według tej projekcji, należało podjąć decyzję o obniżce stóp w pierwszej połowie ubiegłego roku albo na początku drugiej połowy.
Czytaj także
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-07-15: Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.