Mówi: | Tomasz Zadroga |
Funkcja: | Były prezes Polskiej Grupy Energetycznej |
B. prezes PGE: projekt na Litwie można kiedyś zrealizować
- PGE nie przestała być zainteresowana budową elektrowni atomowej na Litwie, nie zgodziła się tylko na proponowane wówczas warunki - podkreśla Tomasz Zadroga, były prezes spółki, który podjął decyzję o wycofaniu się z rozmów z Litwinami. Jego zdaniem przyszłość energetyczna całego regionu to właśnie energetyka jądrowa. Wierzy, że rządowi uda się przekonać do tego społeczeństwo w rozpoczętej właśnie kampanii.
Negocjacje z Litwinami na temat współpracy przy budowie elektrowni atomowej w Visaginas zakończyły się na początku grudnia ubiegłego roku. O zawieszeniu rozmów zdecydowała niska rentowność inwestycji. Tomasz Zadroga, który przestał być prezesem spółki w połowie grudnia, dziś broni swojej decyzji.
- Przy założeniach, które mieliśmy na stole, projekt był nieefektywny ekonomicznie. To nie jest tak, że PGE przestała być zainteresowana projektem, tylko warunkami, które były oferowane. Wierzę, że również ten projekt można w długim terminie zrealizować - mówi Tomasz Zadroga podczas IV Forum Efektywności Energetycznej.
W ubiegłym tygodniu litewski rząd i inwestor strategiczny z Japonii, firma Hitachi podpisali umowę koncesyjną na budowę elektrowni. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 5 mld euro. Według założeń rządu na Litwie elektrownia zacznie działać najpóźniej w 2022 roku.
Elektrownia Vidaginas ma zastąpić zamkniętą od kilku lat siłownię Ignalino. Projekt miał być realizowany wspólnie przez Litwę, Łotwę, Estonię i Polskę. Były prezes PGE jest zdecydowanym zwolennikiem energetyki jądrowej w naszym regionie.
- Energetyka jądrowa trzeciej generacji jest bardzo bezpieczna. Jest ona bardziej bezpieczna niż wiele innych technologii, których w tej chwili na co dzień wykorzystuje się w energetyce - mówi Tomasz Zadroga.
Jak podkreśla fakt, że Niemcy przyspieszają proces wycofywania się z programu nuklearnego wynika raczej z przyczyn polityczno-ideologicznych.
- Niemcy z założenia postawili na drogą energię wiatrową. Niemców na to stać, Polski nie - dodaje były prezes PGE.
Do energetyki jądrowej ma przekonać Polaków 2-letnia kampania informacyjna, którą rząd rozpoczął w ubiegłym tygodniu.
- Wierzę, że kampania informacyjna pomoże przekonać społeczeństwo, że energetyka jądrowa nie jest niebezpieczna, tak jak uważa się w niektórych miejscach Polski i pewne grupy próbują to wmówić wszystkim mieszkańcom - podkreśla Tomasz Zadroga.
Zgodnie z rządowym planem pierwsza elektrownia jądrowa zacznie działać w Polsce w 2025 roku.
Czytaj także
- 2025-07-02: Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
- 2025-06-04: Rusza ważna inwestycja w Ustce. Nowa baza będzie zapleczem serwisowym dla morskich farm wiatrowych [AUDIO]
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-06-06: Infrastruktury ładowania elektryków przybywa w szybkim tempie. Inwestorzy jednak napotykają szereg barier
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.