Mówi: | Prof. Tadeusz Skoczkowski |
Funkcja: | Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej |
Białe certyfikaty, czyli premia dla oszczędzających energię
Polscy przedsiębiorcy będą mogli zarobić na oszczędzaniu prądu. Od przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów, który to umożliwi. Jednak zdaniem prof. Skoczkowskiego z Politechniki Warszawskiej skorzystają z niego tylko najwięksi.
Białe certyfikaty to świadectwa potwierdzające zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. System białych certyfikatów funkcjonuje w kilku krajach Unii Europejskiej w różnych odmianach, np. we Włoszech i Wielkiej Brytanii.
– Za zaoszczędzoną energię jej sprzedawcy lub dystrybutorzy będą otrzymywać białe certyfikaty, a więc będą wspomagani pieniędzmi publicznymi – mówi prof. Tadeusz Skoczkowski. – Jednak natrafiamy tutaj na białą plamę niewiedzy. Jest to dobry system, ale bardzo skomplikowany, wymagający dobrego rozeznania w kosztach przedsięwzięć o efektywności energetycznej.
Profesor ma duże obawy związane z tym, czy uda się zrealizować wytyczne w tym zakresie. Zgodnie z nimi Unia Europejska zamierza za 8 lat zmniejszyć zużycie energii o 20 proc. w porównaniu do 1990 roku.
– Z przykrością trzeba stwierdzić, że system ten znajduje się w Polsce dopiero w powijakach. Mając już ustawę, dopiero zastanawiamy się w Polsce, jak ten system konstruować tak, aby był on skuteczny w warunkach polskich – mówi prof. T. Skoczkowski.
Oprócz braku wyspecjalizowanych przedsiębiorstw i instytucji, brakuje również skutecznego, krajowego systemu weryfikacji oszczędności energii. Inną barierą jest to, że nadal rząd przeznacza niedostateczne środki na inwestycje energetyczne, głównie w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.
– Duży przemysł, jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, w zasadzie radzi sobie całkiem dobrze. Tam jest ona istotnym elementem prowadzenia skutecznej polityki gospodarczej tych przedsiębiorstw, maksymalizacji zysków. Niemniej, wszystkie drobne przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, w zasadzie pozbawione są w Polsce skutecznych systemów wsparcia, jeżeli chodzi o wzrost efektywności energetycznej – podkreśla ekspert.
Polska planuje wprowadzić system białych certyfikatów w ramach ustawy o efektywności energetycznej. Zgodnie z jej założeniami ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-24: Dekarbonizacja coraz ważniejsza w strategiach polskich firm. Branże energochłonne liderem takich inwestycji
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.