Mówi: | Krzysztof Skowroński |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Dalkia Energy & Technical Services |
Budynki publiczne mało efektywne energetycznie. Przez złą ustawę o zamówieniach publicznych
Optymalizacja zużycia wody, prądu czy ciepła - każdy budynek może w ten sposób oszczędzać energię. Według projektu unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej władze będą musiały co roku ograniczać znacząco zużycie energii w co najmniej 3 proc. budynków publicznych. Dodatkowo przy wyborze nowych obiektów, zamawianiu towarów i usług będą musiały kierować się oszczędnościami energii.
Obowiązkiem sprzedawców energii lub jej dystrybutorów będzie uzyskanie oszczędności wynoszących rocznie 1,5 proc. zużywanej energii. Dyrektywa ma zostać przyjęta do czerwca 2012 roku. Jej celem będzie umożliwienie realizacji założeń pakietu energetyczno-klimatycznego, który zakłada, że za 8 lat będziemy zużywać 20 proc. energii mniej niż w 1990 roku.
Zdaniem Krzysztofa Skowrońskiego, wiceprezesa firmy Dalkia Energy & Technical Services, dzięki modernizacji i odpowiedniej obsłudze technicznej można uczynić obiekt bardziej energooszczędnym, nawet o 20-30 proc.
- Naszym produktem nie jest opracowanie audytu energetycznego czy pokazanie, gdzie te oszczędności mogą być. My mówimy, że przejmując odpowiedzialność za obsługę techniczną w okresie 5-10 lat, możemy w ten obiekt zainwestować, osiągnąć odpowiedni efekt energooszczędny i dać totalną gwarancję, że ten efekt będzie - mówi Krzysztof Skowroński w czasie IV Forum Efektywności Energetycznej.
W ubiegłym roku firma jako pierwsza w Polsce rozpoczęła wdrażanie Systemu Zarządzania Energią ISO 50000.
Z rozwiązań, które oferuje, korzystają przede wszystkich duże obiekty przemysłowe i komercyjne - łącznie ok. 3 mln m2 budynków.
- Nasi klienci to jest przemysł, gdzie wszyscy rozumieją, że to jest korzyść. Chcielibyśmy również wejść w budownictwo publiczne. Tu jest przeszkoda w konstrukcji samej ustawy zamówień publicznych. We Francji jest to standardowa obsługa, gdzie łączy się obsługę techniczną, wytwarzanie energii, optymalizację oraz oszczędności - podkreśla prezes Dalkia Energy & Technical Services.
I dodaje, że w Polsce zarządzający budynkami publicznymi liczą raczej na audyt energetyczny.
- Podmioty publiczne nie potrafią pozyskać takiego produktu na rynku, ponieważ ustawa wprowadza zamówienia: obsługa to musi być obsługa, jak inwestycja. To powiedzcie, w co zainwestować, wtedy wymienimy te urządzenia. Natomiast nie można tego opakować idąc do takiego podmiotu biznesowego, mówiąc: to jest nasza oferta, gwarantujemy 20-30 proc. oszczędności i do tego jesteśmy w stanie dać gwarancję. Moim zdaniem to jest pewien brak w ustawie zamówień publicznych i liczymy na to, że zmiana pozwoliłaby nam wejść w dodatkowe obszary i łatwiej spełnić wymagania UE, szczególnie w sektorze budownictwa publicznego - wyjaśnia Krzysztof Skowroński.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-24: Dekarbonizacja coraz ważniejsza w strategiach polskich firm. Branże energochłonne liderem takich inwestycji
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
- 2024-09-02: Firmy produkcyjne w Polsce przechodzą zieloną transformację. Działania te są kluczowe dla ograniczenia śladu środowiskowego i rozwoju biznesu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.