Newsy

Giełda ratunkiem dla kopalń. Węglokoks zadebiutuje wiosną 2013, Kompania Węglowa rok później

2012-09-13  |  06:45
Mówi:Tomasz Tomczykiewicz
Funkcja:Wiceminister Gospodarki
  • MP4

    Jastrzębska Spółka Węglowa i LW Bogdanka udowadniają, że kopalnie można sprywatyzować z sukcesem. W kolejce do giełdowego debiutu stoją Kompania Węglowa i Węglokoks. Ta ostatnia jest najbliżej upublicznienia, trwają ostatnie przygotowania do wejścia na parkiet. Nie należy jednak liczyć, że stanie się to jeszcze w tym roku. – W tym terminie wydaje się to niemożliwe. Kondycja spółek na giełdzie jest różna. Realny okres dzisiaj to wiosna przyszłego roku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

    Wiceminister, odpowiedzialny w resorcie gospodarki za sprawy górnictwa, uważa, że to dobra droga na pozyskanie kapitału i restrukturyzację węglowych spółek. Zyskała na tym np. spółka Lubelski Węgiel Bogdanka, która była pierwszym sprywatyzowanym podmiotem w polskim górnictwie i pozyskała z giełdowego debiutu 528 mln zł.

     – Pokazuje to też Jastrzębska Spółka Węglowa, bo przecież mimo zawirowań na rynku, mimo kryzysu europejskiego, ma się całkiem dobrze. Zyski ubiegłoroczne były rewelacyjne. Jestem przekonany, że to jest jedyna droga do tego, aby przemysł węglowy miał się dobrze – przekonuje Tomasz Tomczykiewicz.

    JSW zadebiutowała na GPW w 2011 roku, czyli trzy lata po wejściu Bogdanki na warszawski parkiet. Oba przedsiębiorstwa pieniądze przeznaczają na rozwój.

    Po przetarciu szlaku przez Bogankę i JSW, czas na inne węglowej spółki. Na pierwszy ogień ma pójść Węglokoks, którego debiut na giełdzie wiceminister prognozuje na wiosnę przyszłego roku.

     –  W przypadku Węglokoksu Ministerstwo Skarbu Państwa ma wybrać doradcę prywatyzacyjnego. Po tej decyzji i pracy doradcy będzie można powiedzieć, że spółka jest przygotowana do wejścia na giełdę – informuje Tomasz Tomczykiewicz.

    Następna w kolejce jest Kompania Węglowa, która zgodnie z planem ma zostać sprywatyzowana w 2014 roku.

     – To jest realny termin. Spółka się już przygotowuje, ale nie ma jeszcze decyzji formalnej, właścicielskiej o tym, żeby do prywatyzacji przystąpić. Czekamy na ostateczną decyzję premiera Pawlaka – zapowiada wiceminister.

    Mimo że utrzymuje się światowa koniunktura na węgiel, polskie niedoinwestowane kopalnie nie są w stanie jej wykorzystać. Stąd pilna potrzeba zwiększania wydajności wydobycia, a co za tym idzie – pozyskania kapitału na inwestycje. Od 2008 roku Polska jest importerem węgla netto, czyli kupuje z zagranicy więcej niż tam sprzedaje.

    W ubiegłym roku import węgla do Polski wzrósł do 14,7 mln ton, wobec 14,1 mln ton w porównaniu do 2010 roku. Najwięcej tego surowca kupiliśmy z Rosji, Ukrainy i Czech. Sprowadzamy węgiel również z Kolumbii i USA. Z kolei polski eksport węgla wyniósł w ubiegłym roku 5,7 mln ton.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    BCC Gala Liderów

    Jedynka Newserii

    Handel

    Są już pierwsze propozycje deregulacji przepisów dla biznesu. Ten proces może pobudzić inwestycje i zwiększyć konkurencyjność Polski

    – Deregulacja prawa gospodarczego ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności polskich firm i przyciągania inwestycji – ocenia prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Andrzej Dycha. W tym tygodniu zespół ds. tej deregulacji, który powstał w odpowiedzi na apel premiera Donalda Tuska, przedstawił już pierwsze propozycje zmian, w tym m.in. ograniczenie kontroli firm, uproszczenie przepisów podatkowych i ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Prezes PAIH wskazuje, że jednym z punktów tej listy powinno być również wzmocnienie roli izb gospodarczych, które mogą odgrywać większą rolę w dialogu między biznesem a rządem.

    Polityka

    Trzy lata wojny w Ukrainie. UE i kraje członkowskie przeznaczyły na wsparcie ponad 134 mld euro

    Instytucje UE deklarują w dalszym ciągu mocne poparcie dla Ukrainy. Łącznie w ciągu trzech lat od rozpoczęcia rosyjskiej agresji Unia i jej państwa członkowskie przeznaczyły na wsparcie walczącej Ukrainy i jej obywateli 134 mld euro, w tym ponad 67 mld euro pomocy finansowej i 50 mld wojskowej. Skala potrzeb nadal jest jednak ogromna. Tym bardziej że dalsze wsparcie ze strony amerykańskiego sojusznika stoi pod znakiem zapytania.

    Transport

    Polska drugim największym rynkiem dla Mercedesa-Maybacha w Europie. Liczba zamówień na nowego kabrioleta SL 680 wskazuje na duże zainteresowanie klientów

    W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się polska premiera najnowszego modelu Mercedes-Maybach – SL 680 Monogram Series. To najbardziej sportowy Maybach w historii. – Liczba zamówień składanych w systemie wskazuje, że premierowe auto cieszy się dużym zainteresowaniem klientów – podkreślają przedstawiciele marki. Polska jest drugim największym rynkiem dla luksusowych samochodów Maybacha w Europie.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.