Newsy

Resort gospodarki: trójpak energetyczny zostanie przyjęty do końca roku

2012-06-21  |  06:40
Mówi:Tomasz Tomczykiewicz
Funkcja:Wiceminister gospodarki
  • MP4

    Nowe Prawo gazowe, Prawo energetyczne i ustawa o odnawialnych źródłach energii, czyli energetyczny trójpak miał być gotowy kilka tygodni temu, ale  jak podkreśla resort gospodarki wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem ustaw. Chodzi o uwzględnienie wszystkich uwag z innych ministerstw, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych i międzyresortowych.

    Jak zapewnia wiceminister gospodarki, Tomasz Tomczykiewicz, ostateczny projekt ujrzy światło dzienne, kiedy wszystkie przepisy zostaną dobrze opracowane.

      Liberalizacja rynku gazu i energii jest dla nas ważna, jest dla nas priorytetem, ale to są duże projekty i nowe spojrzenie na przemysł energetyczny. W związku z tym chcemy, aby nie było żadnych błędów  wyjaśnia Tomasz Tomczykiewicz.  Stąd ta długa procedura, ale jestem przekonany, że do końca roku ten trójpak uda się przegłosować.

    Resort gospodarki zapowiadał, że projekty będą gotowe pod koniec maja. Przedłużające się prace to efekt dużej ilości uwag, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych.

    Najwięcej kontrowersji budziła ustawa o odnawialnych źródłach energii. Uwagi od inwestorów i przedstawicieli branży liczyły ponad tysiąc stron.

      W przypadku ustawy o OZE chodziło o to, żeby pojawiła się konieczność odbioru prądu. To już dzisiaj jest zapewnione, ale jeszcze szlifujemy  mówi wiceminister.

    Zmieniane są również przepisy w Prawie gazowym i Prawie energetycznym dotyczące ochrony odbiorcy wrażliwego.

     To cały czas jest modyfikowane. Chodzi o definicję i sposób płacenia za odbiorcę wrażliwego, które w Komisji Trójstronnej budziły wiele kontrowersji. Już pewne zmiany zaszły, ale jeszcze będziemy nad tym myśleć wyjaśnia Tomczykiewicz.

    Odpowiednia ochrona najbiedniejszych odbiorców gazu i prądu jest warunkiem uwolnienia obu rynków dla gospodarstw domowych. Zgodnie z pomysłem resortu gospodarki, odbiorcy wrażliwi mogliby liczyć na upusty cenowe, które później byłyby refundowane firmom energetycznym z budżetu państwa.

    Jak podkreślał niedawno wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, proponowane rozwiązanie nie do końca podobają się Ministerstwu Finansów.

      W trakcie prac napłynęło wiele uwag z innych resortów, które na tym etapie swoje zastrzeżenia wpisują wyjaśnia Tomasz Tomczykiewicz.  Również z Ministerstwa Skarbu, bo w jego kompetencjach jest zarządzanie spółkami, na które będzie miało ogromny wpływ na to nowe prawo.

    Przedstawiciele resortu gospodarki mają nadzieję, że ostatnie poprawki do projektów ustaw uda się wprowadzić jeszcze w tym miesiącu. 

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Szkolenie Online IMM

    Prawo

    UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

    Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

    Prawo

    Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

    Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

    Handel

    Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

    Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.