Mówi: | Prof. Tadeusz Skoczkowski |
Firma: | Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej |
Rząd przyjął plan oszczędzania energii
"Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski" ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony klimatu. - Podobnie jak wiele przepisów mówiących o oszczędności energii i ten plan nie będzie realizowany - uważa prof. Tadeusz Skoczkowski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.
Zdaniem prof. Skoczkowskiego energetyka i tym razem przegra z polityką.
- Zagadnienia związane z efektywnością energetyczną nie spotykają się z poparciem politycznym, np. ze strony ministra finansów, dla którego każda zaoszczędzona jednostka energii to mniejszy wpływ do budżetu z uwagi na mniejszą akcyzę. Taka polityka jest krótkowzroczna i nie ma nic wspólnego z nowoczesną polityką zrównoważonego rozwoju. A taką musimy prowadzić, jeśli mamy ambicje bycia krajem rozwiniętym - mówi prof. Tadeusz Skoczkowski.
Drugą wersję planu Polska powinna była przekazać Komisji Europejskiej już w 2011 roku, jednak Rada Ministrów przyjęła ją dopiero wczoraj. Dokument został przygotowany w związku z obowiązkiem przekazywania KE sprawozdań na podstawie dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych.
- To drogowskaz, w jaki sposób powinniśmy oszczędzać energię. Wskazuje, jakie działania muszą zostać w Polsce podjęte, aby osiągnąć cel referencyjny - a więc wyznaczony przez KE, który niestety, nie jest
obligatoryjny. Kraje członkowskie mogą więc go bezkarnie nie realizować - wyjaśnia prof. Tadeusz Skoczkowski.
Ten cel to uzyskanie do 2016 r. oszczędności energii finalnej na poziomie minimum 9 proc. średniego krajowego zużycia tej energii w ciągu roku (tj. 53452 GWh oszczędności energii do 2016 r.).
Głównym narzędziem, mającym pomóc w realizacji tego celu, jest ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie w ubiegłym roku. Wprowadza ona tzw. białe certyfikaty. Jest to mechanizm rynkowy wspierający inwestycje w przedsięwzięcia energooszczędne, takie jak np.: modernizacja budynków, lokalnych sieci ciepłowniczych i źródeł ciepła, urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, izolacja instalacji przemysłowych oraz odzysk energii w procesach przemysłowych.
Ekspert sceptycznie ocenia możliwości rządu w realizacji tego zadania.
- System białych certyfikatów jest w powijakach. Nie udało nam się do tej pory stworzyć, ani struktury organizacyjnej, która byłaby zdolna do osiągnięcia tego planu, ani nie przewidzieliśmy środków w budżecie państwa pozwalających na jego wykonanie - wymienia prof. Tadeusz Skoczkowski.
A przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną wymagają inwestycji. Profesor podkreśla, że w Polsce brakuje również wiedzy oraz wyspecjalizowanych instytucji, które mogłyby realizować taki plan.
- Brakuje firm, które będą świadczyły usługi energetyczne polegające na oszczędzaniu energii. Nie mamy nawet skutecznego krajowego systemu weryfikacji oszczędności energii. I wciąż za mało pieniędzy przeznaczamy na inwestycje w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - dodaje.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2025-01-16: Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.