Mówi: | Andrzej Czerwiński |
Funkcja: | poseł PO, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki |
Trójpak energetyczny do połowy miesiąca trafi do sejmu i specjalnej podkomisji
– Szef resortu gospodarki zobowiązał się, że najpóźniej do 15 października trójpak energetyczny zostanie złożony w parlamencie – mówi poseł Andrzej Czerwiński. Gdy tylko marszałek sejmu skieruje go do prac, poseł zapowiada powołanie specjalnej podkomisji, by ustawy zostały przyjęte do końca roku. – Nadal są na to szanse – zapewnia przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.
Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekty ustawy o OZE oraz prawa energetycznego. Kończy również prace nad prawem gazowym.
Biorąc pod uwagę ścieżkę legislacyjną jest mało prawdopodobne, by udało się jeszcze w tym roku przyjąć pakiet energetycznych ustaw. Jednak rząd zapewnia, że ten „ambitny cel zostanie zrealizowany”.
Andrzej Czerwiński poseł PO i jednocześnie wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, również utrzymuje, że szybkie tempo prac pozwoli na przyjęcie ustaw w obiecywanym inwestorom terminie.
– Wśród parlamentarzystów jest determinacja, żebyśmy to niezwłocznie procedowali. Ci posłowie, którzy będą chcieli się znaleźć w podkomisji, będą musieli przysiąść fałdów i pracować z dnia na dzień. Jesteśmy dobrej myśli, że po tych formalnych decyzjach o utworzeniu podkomisji, sprawozdanie odpowiednim komisjom złożymy w ciągu dwóch tygodni. Jest nadal szansa, że w tym roku ten trójpak przyjmiemy – mówi poseł w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Zanim dojdzie do powołania tej specjalnej podkomisji, posłowie zadecydują o sposobie procedowania. Ze względu na złożoność tematyki i jej szeroki zakres, najprawdopodobniej trójpakiem będzie musiało zająć się kilka komisji: gospodarki, ochrony środowiska i rolnictwa.
Najpierw więc odbędzie się pierwsze czytanie projektów ustaw, następnie skierowanie ich do prac w kilku komisjach i powołanie podkomisji do spraw trójpaku.
Poseł zapewnia, że przyspieszenie tempa prac nie wpłynie negatywnie na jakość nowych przepisów.
– Jest wiele kwestii, które muszą być przedyskutowane z uczestnikami rynku energetycznego, więc nie będzie tu pośpiechu. Powinniśmy poświęcić tyle czasu, ile potrzeba, żeby znaleźć porozumienie, żeby ustawy były trwałe. Aby nie iść dotychczasowym utartym szlakiem, że wprowadzamy dziesiątki kolejnych poprawek – uważa Andrzej Czerwiński i dodaje: – Dyskusje, co do obszarów spornych toczą się już od wielu miesięcy i myślę, że to porozumienie jest blisko.
Na ustawy już od wielu miesięcy czekają zwłaszcza przedsiębiorcy związani z sektorem energetycznym.
– Opóźnienie jest, to odbywa się to kosztem inwestorów, ale jest to podyktowane jakością prawa. Propozycji zmian do projektów ustaw było ponad tysiąc, czyli widać, że tworzy się coś trwałego – podkreśla poseł. – Oczywiście, wprowadzenie tych przepisów w życie to jest druga rzecz. Niektóre wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej, więc pewnie wejdą w życie w trakcie następnego roku. My swoją robotę parlamentarną chcemy wykonać jeszcze w tym.
Najszybciej zostały ukończone prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który zawisł na stronie resortu gospodarki pod koniec lipca. Z kolei na początku października ministerstwo zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy Prawo energetyczne. Resort gospodarki pracuje jeszcze nad Prawem gazowym – ostatnim projektem z trójpaku. Jak informuje rzeczniczka ministerstwa Iwona Dżygała, nanoszone są ostatnie poprawki i lada dzień również ten projekt zostanie ukończony.
Część środowisk związanych z OZE postuluje procedowanie projektu zielonej ustawy bez czekania na cały trójpak.
– Rozumiem argumenty tych, którzy chcą wyjąć ustawę o OZE z trójpaku, ponieważ obawiają się, że pozostałe części spowolnią proces. A inwestorzy oczekują warunków, na jakich mają inwestować. Przecież mówimy o systemach wsparcia, zielone certyfikaty też będą zmieniane. Nikt nie zainwestuje swoich pieniędzy w ciemno bez pewnej stabilności prawa – zgadza się poseł.
Jednak zapowiada, że nie będzie dążył do spełnienia tych postulatów.
– Ustawa o OZE to tylko ustawa, a system energetyczny to jest również stabilne prawo energetyczne i gazowe. Ambicją rządu i parlamentu jest to, żeby te kompletne przepisy prawne były już ustabilizowane. Spróbujemy jednak, by OZE nie ucierpiało, jeśli chodzi o czas wprowadzenia przez to, że będziemy procedować dwie pozostałe ustawy razem – wyjaśnia Andrzej Czerwiński.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-24: Qczaj: Robię kurs na prawo jazdy. Będę jeździł fajnym samochodem „na bogato”, bo zapracowałem na porządne auto
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-08-13: Rośnie zainteresowanie dotacjami do produktów OZE. Firmy z branży zielonej energii znów notują wzrosty klientów
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-20: Nowa dyrektywa będzie wymagać od korporacji należytej staranności w zrównoważonym rozwoju. Duży nacisk położono na prawa człowieka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.