Z zamrożenia cen energii skorzysta w tym roku 8 mln gospodarstw domowych. Część z nich ma miesiąc na złożenie wniosku [DEPESZA]
Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej. – Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych. Należy się jednak spieszyć, ponieważ ostateczny termin mija już za kilka tygodni – podkreśla Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, pozostałe gospodarstwa domowe nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności. W ich przypadku rachunki będą z automatu rozliczane po ubiegłorocznych stawkach.
– Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. W tym roku skorzysta z tego programu osłonowego blisko 8 mln polskich gospodarstw – mówi Włodzimierz Cupryszak. – Obniżone rachunki za energię elektryczną będą obowiązywać do końca tego roku.
Tarcza Solidarnościowa została przyjęta przez rząd w celu ochrony odbiorców energii elektrycznej przed skutkami kryzysu i rosnącymi stawkami za prąd. Jej mechanizm zakłada w podstawowym wymiarze, że wszystkie gospodarstwa domowe, w których zużycie energii nie przekroczy 2 tys. kWh w ciągu roku, zapłacą rachunki za prąd po obniżonych cenach, zamrożonych na poziomie z ubiegłego roku. Gospodarstwa domowe, które przekroczą limity z ustawy, będą z kolei korzystać z innego mechanizmu przewidzianego w tarczy, czyli maksymalnych cen energii. Dla gospodarstw domowych ustalono je na poziomie 69 gr za 1 kWh.
Jak wskazuje ekspert PKEE, ok. 8 mln gospodarstw domowych zapłaci w tym roku tylko ok. 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną.
– Pozostałą część rachunków Polaków – czyli prawie 60 proc. faktycznej ceny energii – finansuje rząd i główni wytwórcy energii, czyli m.in. PGE, Tauron, Enea i Energa, którzy wspólnie gromadzą środki na ten cel w specjalnym funduszu – mówi ekspert PKEE.
Jak pokazują wyliczenia przygotowane na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, dzięki rządowej tarczy polskie gospodarstwa domowe zaoszczędzą w tym roku na rachunkach za prąd od 2 do 3 tys. zł.
– Właśnie o tyle mniej zapłacą za prąd gospodarstwa domowe mieszczące się w limitach zużycia. Parasol chroniący przed drożejącą energią objął wszystkich odbiorców indywidualnych w Polsce, korzystających z najpopularniejszych taryf G11 i G12, zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – mówi Włodzimierz Cupryszak.
Przypomina, że aby płacić niższe rachunki, gospodarstwa objęte limitem do 2 tys. kWh nie muszą realizować żadnych dodatkowych formalności. W ich przypadku rachunki będą automatycznie rozliczane po ubiegłorocznych stawkach. Gospodarstwom, w których są osoby z niepełnosprawnościami, rolnikom i posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługują wyższe ustawowe limity zużycia energii (wynoszące odpowiednio 2,6 MWh oraz 3 MWh w przypadku dwóch ostatnich grup). W tym przypadku konieczne jest złożenie specjalnego wniosku, aby móc korzystać w tym roku z preferencyjnych rozliczeń.
– Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych. Należy się jednak spieszyć, ponieważ ostateczny termin składania takich wniosków mija 30 czerwca, a więc już za kilka tygodni – zwraca uwagę ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Wnioski można składać w stacjonarnych punktach obsługi klienta lub przesłać online – za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub w systemie gov.pl, podpisując wniosek za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić na fakturze od dostawcy energii elektrycznej numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE). Potrzebne będą również dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi, czyli numer i kopia Karty Dużej Rodziny, a w przypadku gospodarstw rolnych – numer i kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego dla gruntów za 2022 rok oraz nazwa organu podatkowego, który ją wydał.
– Dodatkowo rządowa Tarcza Solidarnościowa premiuje tych konsumentów, którzy dobrowolnie zredukują swoje zużycie energii. Gospodarstwa domowe, które w okresie od 1 października 2022 do 31 grudnia 2023 roku, czyli przez 14 miesięcy, zmniejszą swoje zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają dodatkowy upust. Będzie to 10-proc. obniżka całego, rocznego rachunku za energię elektryczną w 2024 roku – tłumaczy ekspert PKEE.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-11-13: Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.