Mówi: | Adam Maciejewski |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie |
GPW nagrodzona za wspieranie rozwoju polskiego rynku kapitałowego
Brytyjski magazyn „EMEA Finance” wyróżnił warszawską Giełdę Papierów Wartościowych za pięć lat sukcesów we wspieraniu rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Jednak GPW, by utrzymać dobrą passę po zakończeniu dużych prywatyzacji, potrzebuje systemu zachęt dla prywatnych inwestorów. Szczególnie cenni dla spółki są innowacyjni i dynamiczni nowi emitenci.
– Potrzebujemy mądrej nowej strategii dla rynku kapitałowego, systemu zachęt dla emitentów i inwestorów długoterminowych, którzy będą chcieli powierzać swój kapitał właśnie tym przedsiębiorcom, którzy będą chcieli rynek kapitałowy wykorzystać do wzrostu własnego biznesu – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Do tej pory giełda korzystała przede wszystkim na dużych prywatyzacjach. Skarb Państwa często decydował się na sprzedaż państwowych spółek właśnie poprzez GPW. Dzięki temu, jak podkreśla Maciejewski, warszawska giełda stała się największym rynkiem w Europie Środkowej. Ponieważ prywatyzacja powoli dobiega końca, GPW musi pozyskiwać nowych emitentów prywatnych.
Dlatego niezbędny w tym celu jest system zachęt, nad którym GPW pracuje razem z Ministerstwem Finansów. Maciejewski podkreśla, że działania akwizycyjne i sprzedażowe nie wystarczą. Zachęty mają być przede wszystkim skierowane do spółek innowacyjnych i dynamicznych, które mogą pozyskiwać kapitał na rozwój poprzez sprzedaż akcji na GPW.
Jednak dotychczasowa strategia GPW doprowadziła do rozwoju giełdy i została doceniona przez międzynarodowych ekspertów. Wczoraj GPW otrzymała nagrodę „Achievement Award 2013” na ceremonii Europe Banking Awards 2013. Przyznaje je magazyn „EMEA Finance” wydawany w Londynie. GPW została wyróżniona za wspieranie rozwoju polskiego rynku kapitałowego. W ciągu ostatnich pięciu lat „EMEA Finance” wielokrotnie nagradzał polskie instytucje finansowe i spółki, w tym także GPW. Warszawska giełda została wyróżniona w 2010 r. za najlepszą prywatyzację poprzez IPO.
– Przyznajemy szczególne wyróżnienie warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To nagroda „Achievement Award 2013” za szczególne osiągnięcia w zakresie aktywności rynku kapitałowego. W ostatnich pięciu latach warszawski rynek kapitałowy był wielokrotnie nagradzany przez „EMEA Finance”, czy to w kategorii najlepszej oferty publicznej – za debiut spółki GPW na własnym parkiecie, czy za oferty prywatyzacyjne innych firm i wzmacnianie aktywności na rynku kapitałowym – podkreśla Christopher Moore, wydawca i prezes „EMEA Finance Magazine”.
Adam Maciejewski dodaje, że to nagroda nie tylko dla GPW, lecz także dla całego rynku kapitałowego i wszystkich notowanych na warszawskim parkiecie spółek.
Czytaj także
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-04-29: Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-02-25: Wzrost udziału kobiet we władzach spółek z WIG140 rozczarowująco niski. Co piąta firma ma zarząd i radę nadzorczą w męskim składzie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.