Mówi: | Michał Boni |
Funkcja: | Minister Administracji i Cyfryzacji |
MAC zdania nie zmienia: likwidacja Funduszu Kościelnego i 4-letni okres przejściowy
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proponuje episkopatowi zastąpienie od 2013 roku Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,3 proc. Przedstawia jednak harmonogram dochodzenia do pełnej likwidacji Funduszu. Państwo będzie do końca 2016 roku wyrównywać Kościołowi różnicę między dotychczasowymi dotacjami a kwotą uzyskaną z odpisu.
Rządowa propozycja zakłada, że 1 stycznia 2013 roku wejdzie w życie ustawa umożliwiająca przekazanie na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego kwoty w wysokości 0,3 proc. podatku z zeznania składanego za poprzedni rok. Tym samym zlikwidowany zostanie Fundusz Kościelny, dotowany przez państwo. Jego roczny budżet wynosi 89 mln zł.- Przedstawiłem harmonogram dojścia do pełnej likwidacji Funduszu Kościelnego bez wsparcia środkami publicznymi. Harmonogram wyrównywania, gdyby odpis podatkowy nie przynosił takich kwot, które dzisiaj są przeznaczane z Funduszu Kościelnego na składki zdrowotne i ubezpieczeniowe - mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.
Jednocześnie resort proponuje wprowadzenie tzw. kotwicy. To rozwiązanie zapobiegnie sytuacji, w której na rzecz kościołów i związków wyznaniowych z budżetu zostanie przekazane więcej pieniędzy niż obecnie w ramach Funduszu.
Wyrównywanie różnic przez państwo będzie obowiązywało w latach 2013-2016. W połowie tego okresu resort zamierza ocenić funkcjonowanie systemu. Po 2017 roku Kościół i inne związki wyznaniowe będą utrzymywały się z przekazywanego odpisu podatkowego.
Przedstawiciele Kościoła chcą, by odpis wynosił 0,5-1 proc. Dodatkowo apelują, by okres przejściowy proponowany przez ministra Boniego był uzależniony od wysokości odpisu. Swoje argumenty opierają na doświadczeniach związanych z możliwością przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Choć obowiązuje to już od 10 lat, wciąż nie wszyscy z niego korzystają. Na podstawie tego rozwiązania resorty administracji i cyfryzacji oraz finansów oszacowali wysokość odpisu podatkowego na rzecz Kościołów. Michał Boni zapowiada, że resort jeszcze raz przyjrzy się tym szacunkom.
- Będziemy jeszcze analizowali szacunki dotyczące tego, ile osób mogłoby przekazywać taki odpis, jak rozwijał się tzw. 1 procent i w ciągu ilu lat, jak rozrastał się udział obywateli w przekazywaniu środków na organizacje pozarządowe - deklaruje minister i dodaje - Myślę, że w końcówce czerwca zobaczymy, czy jesteśmy gotowi, posuwając się małymi kroczkami, do kolejnego spotkania.
Fundusz Kościelny działa na rzecz wszystkich kościołów i związków wyznaniowych. Finansuje m.in. składki na ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, ale również działalność charytatywną, remonty budynków sakralnych czy wydziały teologiczne na uczelniach wyższych.
Czytaj także
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjami ze względu na niestabilność prawa. Zdaniem przedsiębiorców deregulacja to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na przesunięcie zamrożonych w bankach pieniędzy na inwestycje i zwiększy konkurencyjność polskich firm.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.