Mówi: | Piotr Pobratym |
Funkcja: | dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu |
Wrocławski szpital kliniczny przynosi zyski i skutecznie korzysta ze wsparcia dolnośląskich firm
Dzięki wsparciu finansowemu prywatnych firm, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu może szybciej inwestować w nowoczesne technologie niż gdyby realizował to w ramach własnych środków. A to pomaga sprawniej zarządzać placówką i ratuje chorym życie.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu został laureatem tegorocznej nagrody gospodarczej „Dolnośląski Gryf 2013”. Otrzymał ją za szczególne osiągnięcia w działaniu na rzecz rozwoju Dolnego Śląska.
– Na pewno dobre prowadzenie szpitala dzisiaj to dobre zarządzanie i zdrowe finanse – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Pobratym, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Pracownicy naszego szpitala na tyle ciężko pracują, żeby nie generować strat.
Piotr Pobratym podkreśla, że szpital w dużej mierze zawdzięcza swój sukces innym firmom. Placówkę medyczną wpierają finansowo zarówno władze regionu, jak i lokalne firmy, które włączają się w poszczególne akcje społeczne.
– Generujemy zyski, natomiast bardzo ważne jest wsparcie rodzimego biznesu z Wrocławia. Dzięki firmom, które wykazują bardzo dużą aktywność społeczną i charytatywną, możemy inwestować w bardzo nowoczesne technologie. Te firmy wspierają nas w tych obszarach inwestycyjnych, które być może byśmy zrealizowali później. Tak że kupujemy czas, myślę że to dla pacjentów bardzo ważna rzecz. Bardzo się cieszymy, że dolnośląski biznes ma bardzo dużą wrażliwość w biznesie.
Wśród darczyńców dyrektor szpitala wymienia zarówno duże, znane spółki giełdowe z Dolnego Śląska, jak i małe firmy prywatne. Działalność społeczna dolnośląskiego biznesu nie ogranicza się jednak wyłącznie do darowizn pieniężnych na rzecz szpitala.
– Chociażby ostatnio KGHM, zakłady Budomeksu, które ofiarowały czy to zestawy do zabiegów histeroskopowych czy bardzo nowoczesne aparaty ultrasonograficzne. Takich firm jest bardzo dużo, nie sposób jest je tutaj wyliczyć.
Niektóre firmy świadczą też bezpośrednią pomoc na rzecz poszczególnych pacjentów.
– Ważną również rzeczą jest aktywność firm, jeżeli chodzi o indywidualną pomoc pacjentom w części w zakupach leków, które nie są refundowane przez płatnika publicznego w Polsce. To też trzeba zauważać, ta pomoc jest wtedy realizowana nie przesz fundusze szpitala, tylko bezpośrednio przez fundacje, natomiast my możemy tym pacjentom taką terapię wtedy zafundować lecząc ich o wiele bardziej skutecznie niż byłoby to możliwe w podstawowych warunkach.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu składa się z 36 oddziałów klinicznych, 23 klinik, kilkudziesięciu pracowni diagnostycznych i poradni specjalistycznych oraz bloku operacyjnego z 20 salami.
W ubiegłym roku na oddziały Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przyjęto ponad 54 tys. pacjentów. To jedna z nielicznych w Polsce placówek medycznych, która posiada nowoczesny system wydawania leków dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjentów oraz system bezpiecznej transfuzji krwi.
Konkurs Dolnośląski Gryf organizowany jest od 10 lat przez Zachodnią Izbę Gospodarczą przy współpracy ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Celem tej inicjatywy jest promowanie i nagradzanie firm, instytucji i osób za szczególny wkład w rozwój gospodarczy Dolnego Śląska.
Czytaj także
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-04-15: 400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.