Mówi: | Bartłomiej Ślawski |
Funkcja: | country manager |
Firma: | VMware Polska |
Działy IT kluczowe dla rozwoju firm. Aplikacje, chmura i urządzenia mobilne zmieniają biznes
Działy IT w firmach przestają być jedynie działami wsparcia biznesu, a stają się kluczowe dla jego rozwoju. Szefowie korporacji oczekują od nich przede wszystkim wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą firmie rosnąć i elastycznie reagować na zmiany rynkowe. Nowy model IT to dziś przede wszystkim urządzenia mobilne, aplikacje i rozwiązania chmurowe.
– Liderzy IT w Polsce, biorący udział w VMware Business Forum, potwierdzili, że korporacje oczekują od nich zarówno odwagi w poszukiwaniu i wdrażaniu narzędzi technologicznych, jak i wsparcia w zakresie innowacyjności. Już nie jest tak, że IT wspiera biznes. IT pomaga go generować, a przede wszystkim uczy go, jak być innowacyjnym – mówi Bartłomiej Ślawski, country manager VMware Polska.
Jak podkreśla, wymaga to budowania nowego modelu IT, który będzie elastyczny i pozwoli firmie szybko reagować na zmiany rynkowe. Niezbędne elementy tego modelu to rozwiązania mobilne, zarówno urządzenia, jak i aplikacje, oraz chmura. Firmy już uwzględniają te zmiany w swoich planach.
Ankieta przeprowadzona przez firmę IDC na zlecenie VMware na początku tego roku wskazała, że firmy w ciągu kolejnych trzech lat zamierzają redukować swoje wydatki na stacjonarne rozwiązania IT z ponad 54 proc. do 37 proc., jednocześnie zwiększając inwestycje w prywatne chmury (z 38 do 45 proc.)
– Przykładem innowacji w biznesie jest firma Uber, która totalnie zmieniła branżę. Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że teoretycznie prosta aplikacja pozwoli nam przemieszczać się taksówką. To jest fenomen na skalę światową – mówi Ślawski. – Firma VMware proponuje szereg różnych rozwiązań, w oderwaniu od sprzętu, począwszy od prostej wirtualizacji, przez rozwiązania chmurowe – prywatne, hybrydowe i publiczne chmury, aż po rozwiązania mobilne. To daje pełne narzędzia do tego, by zmieniać biznes.
Odpowiednie wykorzystanie tych narzędzi zamyka się w stwierdzeniu: one cloud, any application, any device (jedna chmura, jakakolwiek aplikacja, jakiekolwiek urządzenie). Chodzi o to, by wdrażane technologie nie były zależne od określonej infrastruktury, lecz by projektowane aplikacje były łatwo dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych, a te z kolei powinny mieć łatwy dostęp do zasobów w chmurze. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możliwe jest stworzenie takiej architektury IT, która pozwoli w bezpieczny sposób dostarczać na dowolne urządzenie zarówno tradycyjne aplikacje, jak i te stworzone z myślą o mobilnej chmurze.
– Mobilność to kluczowy kierunek rozwoju dzisiejszej informatyki. Wszystko jednak zależy od tego, jakich aplikacji używamy na urządzeniach mobilnych. Mimo że niektórzy są zafascynowani samymi urządzeniami, to jednak aplikacje są najważniejsze – podkreśla Ślawski. – Staramy się wspierać firmy w tym zakresie. Dzięki naszym rozwiązaniom z zakresu End-User Computing możemy każdej aplikacji w prosty sposób używać na każdym urządzeniu.
Według firmy IDC do 2020 roku generowanych będzie 40 zetabajtów danych (zetabajt to tryliard bajtów). Ich rosnąca ilość i konieczność ich przetwarzania powodują, że chmury stają się w firmach coraz popularniejsze. IDC szacuje, że w 2016 roku 65 proc. przedsiębiorstw na świecie będzie miało już wdrożone rozwiązania chmurowe. W Polsce wygląda to podobnie. Firmy albo już posiadają takie rozwiązania, albo myślą o jego wdrożeniu.
– Rozwiązania chmurowe dają wiele korzyści. To przede wszystkim szybkość, elastyczność, a także optymalizacja kosztowa, bo nie musimy mieć swojej infrastruktury, nie musimy nią zarządzać, upgrade’ować i martwić się o jej naprawę – mówi country manager VMware Polska.
Firmy – w zależności od potrzeb – mogą dziś korzystać z chmury prywatnej, publicznej lub hybrydowej, łączącej zalety dwóch poprzednich. Zdaniem Ślawskiego coraz więcej danych będzie gromadzonych w chmurze publicznej, choć te kluczowe pozostaną w przedsiębiorstwach, czyli w chmurze prywatnej. Przyszłość jednak należy do rozwiązań hybrydowych. Dane IDC wskazują, że dwie trzecie firm właśnie w oparciu o nie będzie budować swoją chmurową strategię. 70 proc. respondentów wskazuje, że hybrydowe rozwiązania są kluczowe dla osiągania celów biznesowych.
O narzędziach nowoczesnego modelu IT dyrektorzy IT największych firm w Polsce rozmawiali podczas VMware Business Forum, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Warszawie.
Czytaj także
- 2024-10-21: Przyszłość motoryzacji to niekoniecznie auta bateryjne. Zainteresowanie kierowców mniejsze niż oczekiwane
- 2024-08-01: Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2023-11-29: Rośnie liczba użytkowników aplikacji walczących z marnowaniem żywności. Na zainteresowanie mocno wpłynął wzrost cen
- 2023-10-02: Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające
- 2023-10-23: Firmy inwestują w zabezpieczanie danych, ale wiele z nich wciąż robi to źle. Często nie trzymają się nawet podstawowych zasad bezpieczeństwa
- 2023-09-19: Polacy entuzjastami w podejściu do nowych technologii. Pod względem bezpieczeństwa danych najbardziej ufają bankom
- 2023-09-07: Polskie miasta walczą o czystsze powietrze. Na razie jednak plasują się daleko w rankingach pod względem współdzielonego i zielonego transportu
- 2023-08-23: Współczesne miasta pogłębiają nierówności płciowe. Kobiety nie czują się w nich bezpiecznie
- 2023-08-29: Nakładka na telefon pomoże w regularnym monitorowaniu ciśnienia. Może się okazać tańszą i łatwiejszą w obsłudze alternatywą dla naramiennego ciśnieniomierza
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.