Mówi: | Bożena Lublińska-Kasprzak |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości |
Przedsiębiorcy muszą nauczyć się zarządzać firmą
– Trzeba usprawnić działanie polskich firm, szczególnie poprzez wzmocnienie procesów zarządzania – uważa Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej zdaniem znacznie poprawiłoby to wyniki osiągane przez przedsiębiorców. Dlatego PARP ogłosił ten rok Rokiem Dobrego Zarządzania. Zagadnienie to jest jednym z tematów trwającego obecnie II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Przeprowadzone przez PARP badania i analizy jednoznacznie wskazują na braki w planowaniu i zarządzaniu strategicznym wśród mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Tylko 12 proc. z nich posiada strategię w formie dokumentu.
– Często jest tak, że ci mali przedsiębiorcy nie analizują nawet swojej konkurencji, najbliższego otoczenia czy sytuacji, w jakiej im przyjdzie funkcjonować – zwraca uwagę w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.
Otoczenia rynkowego, w którym funkcjonuje, na przykład konkurencji nie zna co piąta z firm. Jak wyjaśnia prezes PARP, powody są dwa. Pierwszym jest brak czasu, a drugim – często brak świadomości.
– W takich firmach właściciel jest szefem, specjalistą od marketingu, PR, finansów i zarządzania kadrami – tłumaczy Lublińska-Kasprzak.
Jej zdaniem, trzeba zrobić wszystko, by zmienić te praktyki. Dlatego PARP chce podpowiedzieć przedsiębiorcom, gdzie należy szukać klucza do rozwiązania ich problemów.
– Przygotowaliśmy specjalnie e-book „Dobre zarządzanie”, gdzie wskazujemy możliwości poszukiwania różnego rodzaju programów wsparcia edukacyjnego, szkoleniowego czy finansowego, które jest związane z poprawą umiejętności dobrego zarządzania w firmie przez właściciela, szefa, ale również przez pracowników firmy – mówi przez PARP.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach podejmowanych działań organizuje i dofinansowuje kursy oraz szkolenia, które mają znacząco zmienić obszary kluczowe dla sprawnego działania polskich firm.
– Statystyka i nasze badania, a na tym się głównie opieramy, pokazują, że firmy, gdzie zarządzanie jest dobre, które nastawiają się na szkolenia, na edukację swoich pracowników i ludzi, którzy zarządzają firmą, osiągają lepsze wyniki niż te firmy, które nie zwracają na to uwagi – podkreśla szefowa PARP.
Jednym z działań, jakie podejmuje PARP jest projekt systemowy "Planowanie strategiczne dla MMSP", który ma na celu promowanie idei planowania strategicznego wśród właścicieli i kadry zarządzającej z mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Przeszkolonych już zostało prawie 700 osób. Wolnych jest jeszcze ponad 500 miejsc. Chętni mogą zgłaszać się przez stronę www.planowaniestrategiczne.pl.
Olgierd Dziekoński (Kancelaria Prezydenta RP): przedsiębiorcy nie korzystają z ułatwień, bo nie wiedzą o ich istnieniu
PARP: Planowanie receptą na kryzys. Robi to tylko co 8. firma
KIG: państwo za mało wspiera małe i średnie firmy w czasie kryzysu
Czytaj także
- 2024-08-20: Nowa dyrektywa będzie wymagać od korporacji należytej staranności w zrównoważonym rozwoju. Duży nacisk położono na prawa człowieka
- 2024-05-27: Greenwashing to powszechne zjawisko wśród firm. UE chce z nim skutecznie walczyć i nakłada na nie nowe obowiązki
- 2024-07-05: Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa
- 2024-07-10: Przedsiębiorcy oczekują przyspieszenia prac nad zmianami w składce zdrowotnej. Negatywne skutki Polskiego Ładu odczuwa wiele firm, szczególnie małych
- 2024-03-26: Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy. Dzięki nim powstało już wiele innowacyjnych technologii
- 2024-03-07: Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet w UE. Jednak wciąż jest ich zbyt mało w zarządach i radach nadzorczych firm
- 2024-03-01: Krystyna Sokołowska (Miss Polonia 2022): Może po konkursie Miss World otworzą się perspektywy na pracę w telewizji. Chciałabym poprowadzić jakiś program
- 2023-12-07: Programy mentoringowe pomagają start-upom pokonać początkowe bariery w działalności. PARP szuka operatorów mogących zapewnić innowatorom takie wsparcie
- 2023-11-24: Polskie firmy wdrażają innowacyjne rozwiązania związane z ponownym wykorzystaniem odpadów. Takie działania wciąż jednak wymagają promocji
- 2023-12-08: O pracownikach 50+ krąży wiele szkodliwych stereotypów. Ta grupa wiekowa wymaga dostrzeżenia i docenienia na rynku pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.