Mówi: | Joanna Picher-Różyło |
Funkcja: | kierownik Biura Zarządu i CSR |
Firma: | Europejski Fundusz Leasingowy |
Wrocławskie firmy będą wspierać start młodych na rynku pracy. Od grudnia ruszy Klub Młodego Przedsiębiorcy
Klub Młodego Przedsiębiorcy pomoże młodzieży Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania świadomie wkroczyć na rynek pracy, zdobyć kompetencje zawodowe lub założyć własną firmę. Zainicjowany przez Europejski Fundusz Leasingowy Klub Młodego Przedsiębiorcy wystartuje w grudniu. Wciąż mogą się zapisywać firmy, które chcą włączyć się w rozwój lokalnej społeczności i umożliwić młodym odbywanie praktyk wakacyjnych w swoim przedsiębiorstwie. Program obejmuje na razie tylko Wrocław, ale docelowo będzie rozszerzony również na inne miasta w Polsce.
– Klub Młodego Przedsiębiorcy to zainicjowany przez nas projekt, który ma dać szansę podopiecznym Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania poznać świat, do którego za chwilę będą wkraczać, pomóc im się zorientować, gdzie i jak zdobyć pracę, czy opłaca się założyć własną firmę, jak załatwić związane z tym formalności. Słowem: wszystko to, co potrzebne młodemu człowiekowi, żeby wkroczyć w dorosłe życie, usamodzielnić się, zacząć zarabiać i poszerzać swoje kompetencje – mówi agencji Newseria Biznes Joanna Picher-Różyło, kierownik Biura Zarządu i CSR w Europejskim Funduszu Leasingowym.
Prowadzony przez EFL projekt Klub Młodego Przedsiębiorcy jest skierowany do wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, którzy mają powyżej 15 lat. To największa we Wrocławiu placówka opiekuńczo-wychowawcza, która ma pod opieką około 200 młodych ludzi. Program zostanie oficjalnie zainaugurowany 7 grudnia. Jego główny cel to przekazanie młodym wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do wejścia na rynek pracy, zdobycia doświadczenia zawodowego albo założenia własnej firmy i uzyskania finansowej niezależności.
– Na początek nasi pracownicy przekażą swoją wiedzę młodym ludziom, którzy od czerwca zaczną uczestniczyć w praktykach i uczyć się zawodu – mówi Joanna Picher-Różyło. – Zastanawialiśmy się, jak pomóc lokalnym społecznościom i zaangażować przy tym naszych pracowników. Chcieliśmy również zaangażować do pomocy inne firmy, które mogą zaoferować wiedzę, wykłady czy praktyki. Postanowiliśmy połączyć siły: lokalnej społeczności, naszych pracowników i firm zrzeszonych.
Obok Europejskiego Funduszu Leasingowego partnerami projektu Klub Młodego Przedsiębiorcy są Bank Credit Agricole, Narodowe Forum Muzyki oraz Carefleet, a honorowy patronat nad nim objęło miasto Wrocław i prezydent miasta Jacek Sutryk. Jednak do projektu wciąż może się zapisać każda firma, która chciałaby w nim uczestniczyć i umożliwić np. odbywanie młodym praktyk wakacyjnych czy staży w swoim przedsiębiorstwie albo przekazać wiedzę ekspercką w formie wykładów. EFL zaprasza do projektu szczególnie małe i średnie firny.
– Przewidujemy dalszy rozwój tego projektu na całe województwo dolnośląskie, jak również na całą Polskę. Wierzymy, że jest to projekt na tyle dobry, że z czasem zaczną do niego przystępować także inne miasta i firmy – mówi Joanna Picher-Różyło.
Udział w projekcie ma pozwolić podopiecznym Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania przygotować się do rozpoczęcia życia na własny rachunek. Młodzi będą m.in. pracować nad umiejętnościami autoprezentacyjnymi, panowaniem nad stresem i poznawaniem podstaw finansowych działalności gospodarczej. Z kolei uczestniczącym w nim firmom umożliwi czynne włączenie się w rozwój lokalnej społeczności.
– Dla młodych ludzi korzyść, czyli usamodzielnienie się, jest oczywista. Do momentu, kiedy przebywają we Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania, są kierowani przez opiekunów, a opuszczając placówkę, zostają pozostawieni sami sobie. Chcemy im pokazać, jak się usamodzielnić, jak wejść w dorosły świat. Chcemy im pokazać, że sami są kowalami własnego losu – mówi Joanna Picher-Różyło.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-11-04: Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.