Mówi: | Roman Rewald |
Funkcja: | członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce |
Firma: | partner w Kancelarii Weil, Gotshal & Manges |
Dalsze ograniczenie skupu obligacji przez Fed jest pewne. Reakcja giełd – już nie
Ostatnie posiedzenie Fed z Benem Bernankem jako przewodniczącym zaplanowano na 28-29 stycznia. Kolejne działania Rezerwa Federalna będzie podejmowała już pod wodzą Janet Yellen, dotychczasowej wiceprzewodniczącej banku centralnego. Zdaniem Romana Rewalda, zmiany personalne nie wpłyną na ogólną politykę Fed, w tym ograniczania skupowania aktywów. To z kolei nie musi oznaczać spadków na światowych giełdach.
– Polityka Fed zmienia się niezależnie od tego, kto jest na fotelu szefa, ponieważ na pewno nastąpi obniżenie QE3, czyli dokładania pieniędzy do gospodarki przez rząd federalny poprzez wykupywanie obligacji państwowych. To rozpoczął Bernanke i nowa szefowa Yellen na pewno będzie to kontynuowała – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Roman Rewald, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i partner w Kancelarii Weil, Gotshal & Manges. – Tym bardziej że zapowiadała wcześniej, że jest zwolenniczką powolnego obniżania dopływu nowych pieniędzy do rynku amerykańskiego.
Obniżanie skupu obligacji będzie na pewno powolne – w grudniu Fed obciął jego limit o 10 mld dolarów miesięcznie do 75 mld. Analitycy spodziewają się w najbliższym czasie kolejnych ruchów o podobnej wielkości. Zdaniem Rewalda, to właściwa polityka.
– Doszło do powolnego, ale znacznego poprawienia się ekonomii amerykańskiej. I teraz wycofywanie się z programu jest niezbędne po to, żeby zaprzestać ingerencji Fedu w gospodarkę, by sama dawała sobie radę, a jednocześnie nie tworzyć ewentualnych pokus na to, żeby tworzyły się bańki inwestycyjne z powodu zbyt dużej ilości pieniędzy wpłacanych przez rząd federalny na rynek – ocenia Rewald.
Sporą niewiadomą jest teraz to, w jaki sposób giełda zareaguje na redukcję QE3. Mimo obaw po grudniowej decyzji Fedu nastąpiły wzrosty a nie spadki. Teraz może być podobnie, tym bardziej że redukcja skupu aktywów dziś jest bardziej spodziewana niż w grudniu. Jak ocenia Rewald – obawy o pęknięcie baniek inwestycyjnych powstałych na skutek dodruku pieniędzy są wciąż uzasadnione.
– Ale to jest tylko spekulacja, ponieważ Fed redukuje swój udział i wydaje się, że ekonomia jest w stanie pochłonąć te pieniądze, które wchodzą teraz do gospodarki. Wydaje się, że przedsiębiorstwa są dosyć zasobne w fundusze i problem jest taki, że tych pieniędzy nie inwestują tak szybko, jak byśmy chcieli, więc może akcje niektórych przedsiębiorstw są nabrzmiałe. I to może powodować bańki inwestycyjne – mówi ekspert.
Największym problemem dla Amerykanów jest rynek pracy i to od jego kondycji będą uzależnione dalsze posunięcia Fedu, w tym też dotyczące tempa ograniczania QE3. Wprawdzie ostatnie dane pokazały spadek stopy bezrobocia do 6,7 proc. z 7 proc., ale nie szedł on w parze ze wzrostem liczby nowych miejsc pracy. Problem nadal więc istnieje.
– Fed nie tylko dba o to, żeby była niska inflacja, lecz też o niską stopę bezrobocia. Te dwa czynniki będą wpływały na działalność Fedu w przyszłości. Dopóki inflacja jest niska, to głównym celem Fedu będzie obniżenie stopy bezrobocia – wyjaśnia Rewald.
Czytaj także
- 2024-07-15: Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
- 2023-03-14: Banki centralne USA i strefy euro zapowiadają restrykcyjny kurs. To może oznaczać również utrzymywanie wysokich stóp procentowych w Polsce
- 2022-05-30: Hamowanie gospodarki przekłada się na spadki na giełdach. Wiele zależy od rozwoju sytuacji w Ukrainie i decyzji banków centralnych
- 2022-02-03: Napięcia na linii Rosja–Ukraina wpływają na rynki. Europa powinna się liczyć z ograniczeniami w podaży gazu [DEPESZA]
- 2021-12-07: Omicron napędza niepewność na rynkach finansowych. Europejskie indeksy są bardziej narażone na jej skutki [DEPESZA]
- 2019-09-25: Inwestorzy zostają przy dolarze. Amerykańska gospodarka hamuje wolniej niż strefa euro
- 2019-02-05: Złoty w najbliższych tygodniach pozostanie stabilny. Kredyty nie powinny podrożeć
- 2018-12-28: Perspektywy polskiej gospodarki na 2019 rok wciąż pozytywne. Warszawską giełdę może jednak czekać kolejny trudny rok
- 2018-09-05: Wojna handlowa między USA a Chinami może być korzystna dla polskich firm. Azja i Afryka stoją przed nimi otworem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Transport
Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga
Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.
Ochrona środowiska
OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.
Ochrona środowiska
Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.