Mówi: | Marta Petka-Zagajewska |
Funkcja: | Główna Ekonomistka |
Firma: | Raiffeisen Bank |
Dziś dane o inflacji. Według prognoz ceny będą rosły coraz wolniej
Główny Urząd Statystyczny opublikuje dziś dane dotyczące październikowej inflacji. Resort gospodarki szacuje, że ceny rosły w tempie 3,4 proc., czyli wolniej niż we wrześniu. Według ekonomistów to dopiero początek hamowania. To może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do dalszego obniżania stóp procentowych.
– Oczekujemy, że inflacja już w tym miesiącu zapoczątkuje stopniowy, ale stabilny, naszym zdaniem, trend w dół – mówi Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska. Tą opinię podziela większość ekonomistów.
Istotnym czynnikiem, wpływającym na spadek inflacji, jest według nich być postępująca dekoniunktura. Mniejszy popyt nie pozwala przedsiębiorcom przerzucać kosztów na klientów. Silna konkurencja sprawia, że ceny rosną nieznacznie. Inflacja zbliża się tym samym do celu inflacyjnego, czyli poziomu uznanego przez Radę Polityki Pieniężnej za optymalny (2,5 proc. z dopuszczalnym wahaniem +/- 1 proc.).
– Jeżeli w najbliższym czasie nie będziemy mieli gwałtownego osłabienia złotówki, silnych wzrostów cen paliw na globalnych rynkach czy czynników podażowych, które będą generowały wzrosty cen żywności, to myślę, że na początku przyszłego roku inflacja znajdzie się już w celu inflacyjnym, tzn. będzie nieznacznie przewyższała 2,5 proc. – dodaje Petka-Zagajewska.
Inflacja jest powyżej tego celu już od dwóch lat. W ostatnich miesiącach ceny rosną nieco wolniej – w sierpniu i we wrześniu w tempie 3,8 proc., podczas gdy w lipcu inflacja wynosiła 4 proc., a w czerwcu – 4,3 proc. Ekonomiści podkreślają, że w kolejnych miesiącach w dalszym ciągu będzie spadać. Potwierdzają to też ubiegłotygodniowe prognozy Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi w 2014 roku inflacja zejdzie poniżej 2,5 proc.
Obserwowane spadki inflacji i zapowiedź kolejnych mogą wpłynąć na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej.
– Korzystne zmiany inflacji są jednym z czynników, które sprzyjają temu, żeby Rada Polityki Pieniężnej cięła stopy procentowe – mówi główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska.
Kilka dni temu Rada obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa wynosi teraz 4,5 proc. Według ekonomistów odczuwalne dla gospodarki będzie cięcie o co najmniej 100 punktów bazowych.
Czytaj także
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-10-15: Trwa jesienna fala COVID-19. Według GIS jest najwięcej zachorowań od dwóch lat
- 2024-10-08: Państwowa Inspekcja Pracy nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w umowach cywilnoprawnych. Reforma tej instytucji ma to zmienić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.