Mówi: | Marta Petka-Zagajewska |
Funkcja: | Główna Ekonomistka |
Firma: | Raiffeisen Bank |
Dziś dane o inflacji. Według prognoz ceny będą rosły coraz wolniej
Główny Urząd Statystyczny opublikuje dziś dane dotyczące październikowej inflacji. Resort gospodarki szacuje, że ceny rosły w tempie 3,4 proc., czyli wolniej niż we wrześniu. Według ekonomistów to dopiero początek hamowania. To może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do dalszego obniżania stóp procentowych.
– Oczekujemy, że inflacja już w tym miesiącu zapoczątkuje stopniowy, ale stabilny, naszym zdaniem, trend w dół – mówi Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska. Tą opinię podziela większość ekonomistów.
Istotnym czynnikiem, wpływającym na spadek inflacji, jest według nich być postępująca dekoniunktura. Mniejszy popyt nie pozwala przedsiębiorcom przerzucać kosztów na klientów. Silna konkurencja sprawia, że ceny rosną nieznacznie. Inflacja zbliża się tym samym do celu inflacyjnego, czyli poziomu uznanego przez Radę Polityki Pieniężnej za optymalny (2,5 proc. z dopuszczalnym wahaniem +/- 1 proc.).
– Jeżeli w najbliższym czasie nie będziemy mieli gwałtownego osłabienia złotówki, silnych wzrostów cen paliw na globalnych rynkach czy czynników podażowych, które będą generowały wzrosty cen żywności, to myślę, że na początku przyszłego roku inflacja znajdzie się już w celu inflacyjnym, tzn. będzie nieznacznie przewyższała 2,5 proc. – dodaje Petka-Zagajewska.
Inflacja jest powyżej tego celu już od dwóch lat. W ostatnich miesiącach ceny rosną nieco wolniej – w sierpniu i we wrześniu w tempie 3,8 proc., podczas gdy w lipcu inflacja wynosiła 4 proc., a w czerwcu – 4,3 proc. Ekonomiści podkreślają, że w kolejnych miesiącach w dalszym ciągu będzie spadać. Potwierdzają to też ubiegłotygodniowe prognozy Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi w 2014 roku inflacja zejdzie poniżej 2,5 proc.
Obserwowane spadki inflacji i zapowiedź kolejnych mogą wpłynąć na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej.
– Korzystne zmiany inflacji są jednym z czynników, które sprzyjają temu, żeby Rada Polityki Pieniężnej cięła stopy procentowe – mówi główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska.
Kilka dni temu Rada obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa wynosi teraz 4,5 proc. Według ekonomistów odczuwalne dla gospodarki będzie cięcie o co najmniej 100 punktów bazowych.
Czytaj także
- 2025-07-11: RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji
- 2025-07-21: Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski
- 2025-07-09: GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-07-24: Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
- 2025-07-03: Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.