Mówi: | Marta Petka-Zagajewska |
Funkcja: | Główna Ekonomistka |
Firma: | Raiffeisen Bank |
Ekonomiści liczą na obniżkę stóp procentowych
– Oczekujemy, że w tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl obniżania stóp procentowych – mówi Marta Petka–Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska. Jej zdaniem obniżka o 25 punktów bazowych niewiele zmieniłaby w obecnej sytuacji spowalniającej gospodarki. Zgodnie z oczekiwaniami rynku do połowy przyszłego roku RPP powinna obciąć stopy o ok. 100 punktów bazowych. – Taki ruch to już jest coś, co jest odczuwalne np. dla przedsiębiorców – twierdzi ekonomistka.
Główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska ma nadzieję, że RPP na dzisiejszym posiedzeniu zdecyduje się na cięcia rzędu 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa znalazłaby się tym samym na poziomie 4,5 procent.
– Już na ubiegłomiesięcznym posiedzeniu Rada twardo zapowiedziała, że będzie cięła stopy, jeżeli zostaną spełnione trzy warunki – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marta Petka–Zagajewska.
Chodziło o dane potwierdzające hamowanie polskiej gospodarki i wzrost inflacji oraz o to, czy nowa projekcja inflacyjna będzie wskazywała na wciąż utrzymujące się ryzyko dekoniunktury.
– Te pierwsze dwa warunki już zostały spełnione, bo ostatnie publikacje danych wyraźnie pokazywały na gorszą koniunkturę i na to, że presja inflacyjna maleje – mówi Marta Petka–Zagajewska. – Natomiast, co pokaże inflacja, dowiemy się wraz z komentarzem Rady po jej decyzji, ale prawdopodobieństwo tego, że projekcja była bardziej optymistyczna niż ta, którą poznaliśmy w lipcu, jest bardzo niskie.
Ewentualna korekta o 25 punktów bazowych znacznie odbiega od oczekiwań rynków. Te mają nadzieję, że główna stopa procentowa spadnie docelowo o 100 punktów bazowych, do poziomu 3,75 proc.
– Zgodnie z konsensusem ten poziom osiągnęlibyśmy mniej więcej w połowie przyszłego roku – mówi ekonomistka dodając, że wycena rynku jest zgodna z rynkowym konsensusem wśród analityków. – W przypadku ocen analityków zakłada się, że te obniżki jednak mogą być szybsze. Być może poziom 3,75 proc. zobaczylibyśmy już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.
Główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska zauważa, że w tej chwili mamy do czynienia z niekorzystnym "miksem” polityki fiskalnej i polityki monetarnej.
– Polityka fiskalna, czyli to, w jaki sposób rządy wydają pieniądze, nie wspiera gospodarek, bo wszystkie rządy, także i polski, są zmuszone do oszczędności – twierdzi. – Jeśli chodzi zaś o politykę monetarną w Polsce, to ostatni ruch Rady, to były majowe podwyżki stóp procentowych, czyli zacieśnianie.
Jej zdaniem oznacza to, że ewentualna dzisiejsza pierwsza obniżka stóp procentowych niewiele zmieni w sytuacji naszej gospodarki. Bardziej odczuwalny będzie ruch, na który liczą zarówno rynki, ekonomiści, jak i np. przedsiębiorcy, czyli cięcie o 100 punktów bazowych.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.