Mówi: | Jeremi Mordasewicz |
Funkcja: | Ekspert |
Firma: | Konfederacja Lewiatan |
Jeremi Mordasewicz: polskiej gospodarce grozi trwałe spowolnienie
W ocenie Konfederacji Lewiatan Polsce grozi trwała stagnacja gospodarcza, a co za tym idzie: wyższe bezrobocie, frustracja wielu grup społecznych i nasilenie emigracji młodzieży. Można temu zapobiec poprzez zwiększenie inwestycji, co – jak podkreśla Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan – umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie produktywności w firmach. Przedsiębiorcy potrzebują jednak odpowiedniego otoczenia, by decydować się na nowe inwestycje.
– Polsce grozi trwałe spowolnienie wzrostu gospodarczego. Możemy bardzo wolno rozwijać się przez lata, a to by groziło wzrostem bezrobocia i jednocześnie zwiększeniem emigracji młodzieży – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jeremi Mordasiewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem przedstawicieli pracodawców firmy, które aktualnie starają się wychodzić ze spowolnienia gospodarczego napotykają na swojej drodze wiele przeszkód – w tym m.in. biurokrację, niestabilność prawa i systemu podatkowego, przewlekłość postępowań sądowych i inwestycyjnych. Warunkiem do tego, aby mogły swobodnie się rozwijać i generować wzrost gospodarczy jest zwiększenie produktywności i inwestycji. Do tego potrzebne jest jednak wsparcie instytucjonalne i zmiany w prawie.
– Musimy, po pierwsze, zwiększyć nakłady inwestycyjne, bo to pozwala tworzyć miejsca pracy i zwiększać produktywność w firmach. Musimy też wychodzić poza europejskie rynki zbytu – podkreśla Jeremi Mordasewicz.
Zdaniem eksperta wzrost zatrudnienia jest wspólnym celem zarówno rządu, jak i pracodawców. Dlatego potrzebna jest współpraca w tym zakresie.
– Jeżeli my będziemy więcej inwestować, to jednocześnie będą powstawały miejsca pracy. Ale żebyśmy mogli więcej inwestować, to rząd musi wykonać również swoje zadanie – tłumaczy. – Rząd i samorządy nie powinny nas wyręczać w roli przedsiębiorców. Natomiast powinni stworzyć dobre warunki zachęcające do inwestowania w naszym kraju: umożliwiające obniżenie kosztów i ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.
Konfederacja Lewiatan ogłosiła w piątek (12 lipca) Manifest Przedsiębiorców, w którym domaga się od rządu m.in. rozwiązania bieżących problemów, długofalowego planowania oraz umiejętności nowoczesnego myślenia o zmianach w społeczeństwie i ekonomii.
Czytaj także
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
- 2025-01-23: Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2025-01-08: Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.